Z pomalých změn v českém fotbale jsme zklamaní, říká miliardář Kratina. Sám je chce popohnat
„Jde o završení více než roční cesty a snahy změnit fotbalové prostředí v Česku,“ říká Milan Kratina. Chce být místopředsedou FAČR.
Milan Kratina, zakladatel společnosti Accolade
Český fotbal se potřebuje očistit a posunout vstříc důvěryhodnější budoucnosti mnohem rychleji, dosavadní změny jsou příliš pomalé. S takovým vzkazem oznámil svou kandidaturu na pozici místopředsedy Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Milan Kratina. Jeden z nejbohatších Čechů usiluje o změnu poměrů již delší dobu, ale s výsledky není příliš spokojen. „Mám zodpovědnost to zkusit ještě více změnit,“ říká v rozhovoru pro CzechCrunch.
Kratina naráží na svoji účast v rámci projektu zvaném Fotbalové evoluce, zkráceně Fevoluce, kterou pomohl od začátku formovat a jeho společnost Accolade budující průmyslové parky ji finančně podporuje. Cílem Fevoluce, jejíž hlavní tváří je bývalý fotbalista Vladimír Šmicer, je ozdravit český fotbal a nechat zapomenout na korupční aféry spojené nejen s bývalým místopředsedou Romanem Berbrem.
„My jsme také zklamaní,“ reaguje Kratina na dotaz, jak vnímá dosavadní působení Fevoluce i loni zvolené vedení tuzemského fotbalu, které mělo přinést změny. „Proto se snažíme jednat a posouvat věci dál,“ dodává šestatřicetiletý podnikatel, kterého magazín Forbes zařazuje s majetkem přesahujícím sedm miliard korun do první padesátky českých miliardářů. Proto se Kratina rozhodl kandidovat na místopředsedu FAČR, aby mohl dění a rychlost změn přímo ovlivňovat.
V rozhovoru pro CzechCrunch nyní vysvětluje své motivace i plány, pokud by se do volené funkce dostal. To však zatím není jisté. Klíčová bude pondělní provolba, v rámci níž si mezi sebou 48 divizních klubů vybere jednadvacet delegátů pro mimořádnou valnou hromadu, kteří budou mít hlasovací právo. Delegáti však musí nejprve odvolat stávajícího místopředsedu Jana Richtera, aby se vůbec o Kratinovi mohlo hlasovat.
Jakou má člověk z byznysu motivací jít do vedení FAČR?
Jde o završení více než roční cesty a snahy změnit fotbalové prostředí v Česku. V rámci projektu Fevoluce se do rozhodovacích funkcionářských pozic na úrovni okresních i krajských svazů a klubů zapojila skoro stovka nových lidí. Jenže změny, které čekáme a za něž jsme vůči klubům zodpovědní, probíhají velmi, velmi pomalu, nebo dokonce neprobíhají vůbec. Z toho pramení, že mám zodpovědnost to zkusit ještě více změnit.
Jak vidíte vaše šance na zvolení?
Situaci velmi ovlivní pondělní provolba. Buď pojede za 48 divizních českých klubů stejných jednadvacet delegátů, kteří jezdili vždy v posledních deseti letech, nebo pojede jiných jednadvacet delegátů. To bude rozhodující. Za nás je každopádně taková provolba špatně a chceme ji ze stanov odebrat. Nechceme prostředí dělit a vytvářet nějaké seznamy. Naopak chceme, aby kluby, které mají rozvinutou mládež, táhly za jeden provaz, protože všichni mají stejné problémy, které je třeba řešit systémově.
Chápu správně, že jste byl jedním z duchovních otců projektu Fevoluce?
Platí, že jsem v něm relativně od začátku. Neoznačil bych se za jednoho z duchovních otců, ale spíše za jednoho z myšlenkových přispěvatelů.
Je kandidatura a další fotbalové aktivity iniciativa vás jako Milana Kratiny? Respektive jak je v tom zainteresovaná vaše společnost Accolade?
Accolade v rámci svých aktivit podporuje komunity a projekty jako Trenéři ve škole, které by měly vést k ozdravení společnosti, přivést více dětí do sportů a udržet je u nich. V rámci fotbalu podporujeme projekty náborů, vzdělávání trenérů a mládež obecně. Accolade ale rozhodně není hlavním nebo velkým partnerem fotbalového svazu, protože není masovka. Velkým partnerem fotbalového svazu mají být a jsou banky, pojišťovny, telefonní operátoři, automobilky, výrobci oblečení. To je všude ve světě podobné.