Z tabletu notebook, z notebooku monitor. Asus představil hybridní a ohebnou novinku Zenbook Fold

Michal MančařMichal Mančař

asus_zenbook_fold_boxed

Foto: Asus

Hybridní notebook či tablet Asus Zenbook Fold

0Zobrazit komentáře

Ohebné telefony, které se z klasického rozměru rozevřou na dvojnásobnou velikost obrazovky, už několik let nejsou žádnou novinkou. Na poli notebooků se však na větší zářez – tedy vlastně spíš ohyb – stále čeká. To se nyní chystá změnit známý tchajwanský výrobce Asus, který odhalil svůj Zenbook 17 Fold OLED, jenž v sobě skrývá půl tuctu rozdílných způsobů použití.

Tablet, který v půli ohnete a z jedné části vytvoříte klávesnici jako u notebooku, zatímco jeho displej se přesune na druhou polovinu. Nebo notebook, který narovnáte a celou rozevřenou plochu proměníte na tablet. Právě to je Zenbook 17 Fold, který Asus spolu s několika dalšími notebokoovými novinkami představil na letošním veletrhu se spotřební elektronikou CES.

Hybridní zařízení od Asusu se pyšní přízviskem prvního sedmnáctipalcového ohebného laptopu na světě, vzhledem k naprosto minimální konkurenci v tomto prozatím nevelkém odvětví to však není extrémně zvučný titul. Nicméně na zajímavosti zařízení to ale nic neubírá.

S podobným principem, ale mnohem menší obrazovkou do světa vypustilo svůj pokus Lenovo, předloni prototyp ohebného laptopu taktéž na veletrhu CES krátce ukázal Intel, od ohebných telefonů se k notebookům chystá například i Samsung. Asus se svým Zenbookem Fold už ale z myšlenek designérů a fáze prototypů míří na trh, kam by se měl dostat ve druhé polovině roku.

asus_zenbook_fold

Foto: Asus

Asus Zenbook 17 Fold OLED v sobě skrývá půl tuctu různých použití

Smyslem a výhodou ohebných zařízení je možnost jejich okamžité proměny pro různá použití, kdy na cestách oceníte výhody klasického notebooku, ale při relaxu na gauči by vám byl pohodlnější tablet. Hybridní Zenbook 17 Fold jeho výrobce prezentuje šesticí různých režimů, ačkoliv v některých případech jde jen o drobnou změnu v podobě (ne)použití klávesnice.

Nejkompaktnějším příkladem je ohnutí přístroje do podoby drobného laptopu, kdy se horizontální část displeje promění na virtuální klávesnici, zatímco její druhá půlka se stane obrazovkou s úhlopříčkou 12,5 palce. Digitální tlačítka je pak možné překrýt externí klávesnicí, přičemž takto zakrytá část obrazovky se samozřejmě vypne pro šetření baterie. Případně je možné klávesnici používat i mimo ohnutý laptop, který nabídne dva menší displeje.

Bezdrátová klávesnice s touchpadem bude – na rozdíl od často zvlášť dodávaného příslušenství pro jiná zařízení – součástí balení a slibuje přece jen o něco pohodlnější uživatelský zážitek než tlačítka na obrazovce. Umožňuje spárování se dvěma zařízeními, ke kterým se připojuje bezdrátově přes Bluetooth, a připojit se přímo k Foldu může i fyzicky. Její uchycení pomocí magnetů však není nutné, dalším způsobem, jak novinku od Asusu použít, je totiž režim klasického PC monitoru.

Součástí šasi ohebného Zenbooku je stojánek, díky kterému se celý displej s úhlopříčkou 17,3 palce promění na klasickou obrazovku desktopového počítače. S takto podepřeným monitorem stačí propojit klávesnici (a ideálně i myš) a z přenosného zařízení se tak v rámci možností stane ještě o něco komfortnější a klasičtější pracovní stanice.

asus-1

Foto: Asus

Ohnutý Fold můžete používat s virtuální klávesnicí

Vývojářům zvyklým na obrovské obrazovky či několik monitorů najednou sice přání o pracovní ploše nesplní, ale přepnutí z notebookového režimu používaného například během schůzek a pochůzek na větší obrazovku po návratu do kanceláře nebo domů může být pro někoho příjemným lákadlem.

Logicky zcela očekávatelné je pak rozevření Foldu a jeho použití jako většího tabletu. Zenbook ale není nutné roztáhnout do úplné roviny, díky pevnému ohybu ho lze využívat i v podobě otevřené knihy, která třeba právě při čtení ebooků může být pro vášnivé čtenáře skladnější a snazší k manipulaci než obdélník s úhlopříčkou kolem pětačtyřiceti centimetrů.

Třicet tisíc ohnutí, desetitisíce korun

Přijatelně nejen pro knižní použití se pak jeví i hmotnost 1,6 kilogramu – tedy přibližně o pětinu víc než MacBook Air nebo podobně jako čtrnáctipalcový Macbook Pro – a avizovaná tloušťka 8,7 milimetru při rozevření. Celkem logické obavy z ohýbání pak podle výrobce nejsou nutné. Asus tvrdí, že panty Foldu bez potíží údajně ustály zátěžové testy v podobě třiceti tisíc ohnutí.

Abyste takového počtu dosáhli, museli byste svůj Fold ohýbat přibližně třicetkrát denně po celý rok. Nicméně zachovat si zdravou dávku opatrnosti u ohebného zařízení první generace rozhodně nemusí být na škodu, stačí si například vzpomenout na potíže, které u svého prvního flexibilního telefonu řešil Samsung.

Jak už Zenbook 17 Fold OLED prozrazuje přímo ve svém názvu, kromě schopnosti ohýbání přichází také s displejem s technologií OLED známou stále spíš z televizních obrazovek a telefonů než z laptopů. Oproti panelům s technologií IPS má významnou výhodu ve vypínání jednotlivých obrazových bodů, dokáže tedy zobrazit skutečně kontrastní obraz se sytou černou, nikoliv sice velmi tmavou, ale stále podsvícenou šedivou.

asus-2

Zenbook Fold se s připevněnou klávesnicí stane klasickým laptopem

To přijde vhod vzhledem k poměru stran obrazovky 4 : 3 (s rozlišením 2 560 × 1 920 pixelů) nebo 3 : 2 (rozlišení 1 920 × 1 280) v rozevřeném, respektive ohnutém režimu. Sledování videa s jiným poměrem stran totiž znamená ohraničení černými pruhy, u kterých může být právě ona podsvícená šedivost jiných obrazových technologií nepříjemně znát. Při sledování na Foldu tak zamrzí snad jen výraznější rámečky, ty však jsou akceptovatelnou daní za flexibilitu zařízení.

Notebook má být v nejvyšší výbavě poháněn procesorem dvanácté generace řady Core i7 od Intelu, od stejného výrobce bude vybaven grafickým čipem Iris X. Ty doplní 16 gigabajtů operační paměti. Kromě bezdrátových periferií k němu můžete připojit další příslušenství prostřednictvím dvojice portů Thunderbolt 4 kompatibilních s USB-C, nechybí ani audio jack.

A pokud nevyužijete ten, o audio se postará čtveřice reproduktorů Harman Kardon s podporou Dolby Atmos. To vše pak podporuje baterie s kapacitou 75 Wh, jejíž výdrž v reálných podmínkách ale prověří až náročnější zkoušky.

Ty budou moci přijít ve druhé polovině roku, kdy se Asus Zenbook 17 Fold OLED dostane na trh. Přesnou cenovku ještě stanovenou nemá, zástupci společnosti ale pro CzechCrunch potvrzují, že se určitě bude pohybovat ve vyšších desetitisících korun.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym