Z tenisového kurtu do peněženek. Roger Federer je první žijící osobou raženou do švýcarského franku
Se sportovními úspěchy jde ruku v ruce také popularita. Úspěšní sportovci plní média a billboardy, ale jen těm největším hvězdám jsou stavěny sochy a raženy pamětní mince. Takové pocty se dočkal i největší švýcarský tenista Roger Federer, jehož podobiznu vyrazí švýcarská mincovna na speciální edici stříbrných franků.
Být úspěšným sportovcem nepřináší pouze medaile a splněné sny, ale s tímto titulem je spojen i velký zájem ze strany veřejnosti a médií. Zatímco u některých sportovních hvězd může být úspěch i mediální a celospolečenský zájem pomíjivý, někteří se drží na vrcholu dlouhé roky, a tak jsou v záři reflektorů prakticky pořád.
Stávají se z nich obvykle hvězdy s globálním dosahem a země, odkud pocházejí, se doslova dmou pýchou, že dali světu takovou legendu a nebojí se na to patřičně poukazovat.
Příkladem může být fotbalista Ronaldo, kterého miluje doslova celé Portugalsko, a jeho rodný ostrov Madeira připomíná svého slavného rodáka na každém rohu. Vzpomeňme jen na onu slavnou Ronaldovu bustu na letišti ve Funchalu, jejíž fotografie obletěly celý svět. I přesto, že busta připomínala Ronalda jen velice vzdáleně, jednalo se o jeden z mnoha způsobů, kterým chtěla Madeira svému hrdinovi vzdát hold.
Za takovouto globální hvězdu můžeme zcela jistě označit i Rogera Federera. Více než stovka turnajů vyhraných na okruhu ATP, 20 vyhraných grandslamů, zlatá medaile z olympijských her v Pekingu, stříbrná z Londýna a 308 týdnů strávených v čele žebříčku nejlepších tenistů světa, to je jen rychlý výčet toho, co se Federerovi podařilo v jeho úctyhodné sportovní kariéře. Za tuto neuvěřitelnou bilanci se rozhodli Švýcaři svému miláčkovi „zaplatit“ ve stříbře, a to dokonce s jeho podobiznou.
Federerova tvář platí ve světě tenisu za jednu z nejobchodovatelnějších. V minulosti se objevila například v reklamě na těstoviny, na automobily nebo na billboardech propagujících přepravní zavazadla a dlouhé roky byla spojená i se sportovním gigantem Nike. Nyní se jeden z nejlepších tenistů historie objeví také na oficiálních mincích emitovaných oficiální švýcarskou mincovnou Swissmint, jejíž servery se od zahájení objednávek potýkají s obrovským návalem návštěvníků.
„Máme miliony kliknutí na naše stránky, a proto náš obchod opakovaně kolabuje,“ řekl pro magazín Quartz Marius G. Haldimann, generální ředitel Swissmintu, a dodal: „Nikdy nás nenapadlo, že bude zájem tak velký.“ Mince lze totiž objednávat pouze online právě na stránkách mincovny, nikoliv i telefonicky, jak je jindy zvykem. E-shop mincovy však pod náporem totálně kolabuje a je téměř neustále nedostupný.
Alpy, jódlování, švýcarák a Federer
Celkem by mělo být vyraženo 60 až 100 tisíc kusů mincí s Federerem zhotovených ze stříbra o nominální hodnotě 20 švýcarských franků. Prodejní cena je 30 franků, tedy přibližně 700 korun. I přesto, že jsou stránky mincovny prakticky neustále nedostupné, mělo by být pořád k dispozici něco kolem 10 tisíc mincí. S objednávkou by však zájemce neměl otálet. Nejenže budou všechny mince velmi brzy zabrané, ale objednávky se uzavřou již 19. prosince. K jejich samotné emisi dojde 23. ledna.
MEWS shání posily na následujících pozicích
Více na CzechCrunch JobsPodobu mince má na svědomí italský rytecký mistr Reme Mascherini, který se inspiroval fotografií Rogera Federera pořízenou minulý rok během turnaje Australian Open. Byl to právě švýcarský rodák, kdo na jeho konci pozvedl nad hlavu pohár pro vítěze mužské dvouhry.
Mince je pro numismatiky, a především ty švýcarské, velkou vzácností. Důvodem je fakt, že je Federer první žijící osobou, které se podařilo na švýcarský frank dostat. Až doposud totiž mince nesly výhradně výjevy kulturních či přírodních prvků spojených se Švýcarskem, tedy Alpy, jódlování, jeleny či tradiční švýcarský nůž.
Stejně jako je Švýcarsko známé pro svou politiku neutrality, snaží se být opatrné i v přístupu ke své měně. V roce 2017 se například rozhodlo odstranit ze svých bankovek Charlese-Édouarda Jeannereta, kterého svět zná jako Le Corbusiera. Švýcarsko tak učinilo v momentě, kdy se objevily náznaky, že světově uznávaný architekt, urbanista a výtvarník nejspíše mohl být militantním fašistou a zastáncem Adolfa Hitlera. Pro Federera je tedy jeho tvář na minci skutečně obrovskou poctou.