Z tenisových kurtů do ulic i knihy rekordů. Adidas s teniskami Stan Smith změnil svět a teď je vyrobí z podhoubí
Adidas nastavil nový řád pouliční kultuře přes několik modelů tenisek. Těmi nejslavnějšími jsou Superstary, které před více než padesáti lety nejprve vzaly útokem basketbal a díky hip hopu i newyorské ulice. Nejde ovšem o jedinou slavnou siluetu Adidasu – podobně zásadní je i model Stan Smith, který pro změnu začínal u tenistů a nyní jde o botu, do níž firma vkládá velké ekologické naděje. Navrhuje totiž jejich novou verzi z myceliové „kůže“.
Vyrábět módní doplňky z tzv. mycelia, tedy vlákna podhoubí, není žádnou závratnou novinkou. Jak v rozhovoru pro CzechCrunch vysvětlil český designér Ilja Panić, mycelium zažívá v posledních letech velký boom a výrobci na tuto alternativní kůži z důvodu šetření životního prostředí slyší. Nedávno třeba i francouzská luxusní značka Hermès představila tašku, která vlákna podhoubí kombinuje.
Adidas pak rozjezd tohoto trendu ohlásil začátkem letošního roku. Pochopil, že mycelium je pro výrobu environmentálně velmi vstřícné, jelikož houby během svého rostoucího procesu zachytávají oxid uhličitý. S tím se pojí i fakt, že je návrháři znovupoužívají do nových produktů, tudíž zajišťují i ekologickou cirkularitu. Nehledě na to, že se ještě lépe tvaruje než klasická kůže.
Vzhledem k tomu, že má německý sportovní gigant poměrně úzký vztah s ekologickými alternativami svých bot (viz tenisky z plastového odpadu), rozhodl se, že mycelium použije i pro výrobu nového modelu legendární edice Stan Smith. Z vláken podhoubí nechá vytvořit horní část tenisek, která se malinko zbarví do teplejší barvy, a na trh je pošle v „blízké budoucnosti“.
Jako svého výrobního partnera si vybral biotechnologickou společnost Bolt Threads, se kterou pracoval i na exkluzivní udržitelné kolekci oblečení od Stelly McCartney, dcery Paula McCartneyho. Protože ale vývoj pod hlavičkou Adidasu není v takové fázi, aby mohl zahájit masovou produkci ihned, zájemci si budou muset nějaký čas počkat.