Luxusní francouzská značka Hermès se proslavila výrobky z kůže. Teď místo ní ale navrhla cestovní tašku z hub

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

hermes-mycoworks-victoria-travel-bag-sylvania-2

Foto: Hermés

Nová cestovní taška od Hermés kombinuje látku, mycelium a kůži

0Zobrazit komentáře

Značka Hermès je postavená na auře luxusu a společenském statusu, jenž vyjadřuje. Zásadní jsou pro ni ale také hodnoty tradice a kvality. Francouzská společnost vytváří kožené výrobky, které mají vydržet opravdu dlouho, přečkat roky každodenního používání a odolat často se měnícím trendům. Nyní přesto na jeden velký trend takřka hned v jeho začátcích naskakuje – nabídne cestovní tašku vyrobenou z hub.

Snad nejikoničtější značka kožených věcí se tím poprvé výrazněji zapojuje do udržitelnější tvorby. O zcela veganském produktu se ovšem tak docela mluvit nedá. Malou cestovní tašku, jež je variací na klasický model Hermès Victoria, totiž tvoří nejen vysoce kvalitní houbové mycelium – tedy podhoubí, zjednodušeně řečeno velice hustý kořenový systém hub – ale i klasické látkové tělo a ucha z telecí kůže.

Na první pohled je použití zvířecí kůže zvláštní krok, paradoxně by ale mohl vést k lepšímu přijetí myceliové tašky. Pro konzervativnější publikum může nová verze Victorie začlenit neortodoxní materiál do standardní nabídky jako volbu, která ekologický aspekt spojuje s estetickým. Navíc zde ještě více vynikne blízká podobnost barevnosti i textury tradičního zvířecího produktu a jeho houbové alternativy.

V případě Hermès získala tato látka pojmenování Sylvania. Firma na materiálu pracovala tři roky s americkým startupem MycoWorks, který mycelium pěstuje za využití vlastního fermentačního procesu. Díky tomu dokáže docílit velice vysoké hustoty houbových kořenů, z nichž samotné nohy s klobouky nikdy nevyrostou.

mycoworks-reishi-mycelium-leather

Reprofoto: MycoWorks/Vimeo

Materiál z mycelia od MycoWorks je skoro k nerozeznání od kůže

Jednou z výhod podhoubí jako materiálu je jeho schopnost téměř dokonale vyplnit tvar jakékoliv nádoby, v níž se pěstuje. MycoWorks svoje produkty pro použití v oděvnictví dodává ve formě tenkých archů. Tento vstupní materiál, ve verzi pro luxusní módu nazvaný Fine Mycelium, putuje do Francie, kde se vyčiňuje, barví a zdokonaluje téměř stejně jako hovězí nebo telecí kůže. 

Podle MycoWorks, o němž jsme psali nedávno, dává spolupráce s jinak tradicionalistickou značkou dokonalý smysl. „Pro první objekt vyrobený z materiálu Fine Mycelium bychom si nedokázali představit lepšího partnera než Hermès. Oběma značkám jsou vlastní hodnoty kvalitního řemeslného zpracování, inovace a trpělivosti,“ vysvětluje šéf mladé firmy Matt Scullin. Umělecký ředitel Hermès Pierre-Alexis Dumas pak zdůrazňuje také sdílenou snahu vytvářet produkty, které vydrží co nejdéle.

MycoWorks chce překonat momentální okrajovou popularitu alternativních materiálů a demonstrovat, že podhoubí je dokonalou volbou pro udržitelnější budoucnost. Jeho různé možnosti testuje už od roku 2013, kdy v San Francisku vzniklo se záměrem změnit vnímání hub veřejností. První velké překvapení startup připravil před čtyřmi lety, kdy ukázal myceliové cihly s nižší hmotností a zároveň větší odolností, než má beton.

Se stejnou filozofií se pustili do módy. „Sylvania ukazuje, jak mohou příroda a biotechnologie spolupracovat k vytvoření látky s těmi nejvyššími standardy kvality,“ říká Scullin. MycoWorks se už u svého prvního oděvnického materiálu, myceliového Reishi, snažilo zdůraznit jeho vlastnosti, jež v některých ohledech překonávají zvířecí kůži. Lepší je prý pevnost v tahu, odolnost vůči otěru a schopnost zachovat si původní barevnost.

Součást exkluzivní kolekce

„Kůže z podhoubí“ zároveň nemá mít nevýhody, které vycházejí z koloběhu masového průmyslu, jako je vysoká uhlíková stopa. Klasická kůže, pokud je upravená do podoby vhodné pro módu, navíc není rozložitelná v přírodě. Pro tu myceliovou zatím není vyvinutý přesný proces, její chemické vlastnosti ale biologickou rozložitelnost umožňují. „Zodpovědnost bude v tomto ohledu na straně výrobců,“ řekl Scullin pro The Washington Post.

Hermès se prozatím do mycelia ve velkém pouštět nechystá. Nová verze klasické cestovní tašky značky bude součástí malé exkluzivní kolekce, jejíž další kousky by se měly objevit do konce letošního roku. Samotné MycoWorks pak podle informací z loňska pracuje také s dalšími známými výrobci ve snaze dostat svou ekologičtější alternativu kůže do mainstreamu.

stella

Foto: Stella McCartney

Myceliové oblečení od Bolt Threads a Stelly McCartney

To by se mohlo podařit vcelku rychle, sanfranciský startup totiž není zdaleka jediný, který houby využívá nečekaným způsobem. Náhradu kůže z nich vyrábí například i firma Bolt Threads, která nedávno představila kolekci oblečení od známé návrhářky Stelly McCartney. Dcera Paula McCartneyho ke spolupráci s Bolt Threads přizvala také firmy jako Kering, Lululemon nebo Adidas. Poslední jmenovaný už dokonce chystá myceliové boty.

Houby se tak rychle profilují jako jeden z nejzajímavějších materiálů současnosti. Vždyť o kolika dalších substancích lze říct, že je můžeme jíst, obléknout si je, dokonce si z nich postavit dům a nakonec se v nich nechat ekologicky pohřbít? Loni jsme se o těchto užitích bavili s designérem Iljou Panićem. Když se do hub pouštějí světové značky typu Adidas a Hermès, tak je zřejmé, že už dnes přesahují pouhý potenciál.