Za hudbou pod nebesa. Architekti rekonstruovali sál českobudějovické filharmonie v kostele
Ze stropu visí bílé baldachýny, které mají připomínat nebe. Kromě toho ale také pomáhají dotvářet akustiku sálu, který vznikl v někdejším kapucínském chrámu.
V sedmdesátých letech se tu konala poslední bohoslužba. Teď odtud zní docela jiné tóny. Kostel svaté Anny v Českých Budějovicích už dlouho slouží jako sídlo Jihočeské filharmonie. Po letech nastal čas na rekonstrukci. Uskutečnila se v režii studia A8000, které jihočeskému sálu dalo novou akustiku i moderní fasádu.
Proměna přitom místo vrátila do původního jednoduchého tvaru. Tedy toho, který budova měla tehdy, když byla ještě kostelem. Dolů šel starý akustický strop a visutou galerii s bočním balkonem nahradily minimalistické prvky, které mají zdůraznit původní konstrukci sálu.
„Chtěli jsme vrátit tvar původního kostela a nechat jej vyznít ve všech možných detailech. Celý sál najednou více dýchá. Dokonce je konečně vidět klenba, která jasně určuje chrámový prostor,“ popisuje architektka Stanislava Blažková z A8000.
Pozornost upoutají zejména bílé baldachýny, které visí ze stropu. Při pohledu nahoru má člověk dojem, že se dívá na nebesa. Nejde přitom jen o zajímavý doplněk, baldachýny plní též svoji akustickou funkci. Správnou akustiku ladí i dřevěný obklad, ten má odrážet vertikalitu varhan.
„Kladli jsme důraz na návrat symetrie a nekomplikované čisté tvary, barvy i materiály. Odstranili jsme proto některé necitlivé dřívější zásahy, jako je podhled nebo špatné rozdělení prostoru,“ dodává Blažková. Architekti proto použili dřevo, jsou z něj nově přidané prvky v interiéru. Dále jde o kombinaci černé a bílé barvy. Bílé jsou baldachýny, černé dveře a okna. Do sálu se vejde 172 míst.
Na proměně jihočeské filharmonie se podílel i jeden ze zakladatelů studia A8000 Martin Krupauer, který je zároveň vedoucím projektového týmu k Vltavské filharmonii, jež by měla vzniknout v Praze jako dílo dánského studia BIG. Ani to není jediné propojení studia s hudbou. Stojí totiž také za pražským Fórem Karlín.