Za pestrost podmořského světa. Hongkongští vědci chtějí chránit korálové útesy pomocí 3D tisku
Korály jsou zajímavým a komplexním organismem, který je klíčový pro vyvážené životní prostředí některých pobřežních oblastí i pro život dalších organismů. Bohužel klimatické změny a stále silnější znečišťování moří a oceánů způsobují prudký úhyn korálových kolonií, jež se z pestrobarevného světa plného života mění na mrtvé fragmenty připomínající lidskou lhostejnost vůči životnímu prostředí.
Ovšem ne každý přistupuje ke kondici korálových útesů se zavřenýma očima. Zejména mořští biologové ví o hrůzných statistikách, podle kterých za posledních 30 let uhynula přibližně polovina celosvětové populace korálů, a které naznačují, že bude hůř.
Podle zjištění pracovníků univerzity na Havaji může v příštích několika desetiletích dojít k úhynu až 70 procent přeživších korálů. Do konce tohoto století může být zdecimováno dokonce až 90 % celé korálové populace.
Mořští biologové proto dělají vše, aby se z tohoto jedinečného podvodního organismu nestal živočišný druh, který bude našimi potomky obdivován pouze z archivních materiálů, jako se stalo v případě blbouna nejapného, vakovlka tasmánského nebo korouna bezzubého.
Nejnovějším způsobem boje proti úhynu korálů, lépe řečeno pro podporu obnovy jejich populace, se mají stát hliněné dlaždice vytvářené pomocí 3D tisku, který nachází stále širší uplatnění. S nápadem na jejich vytvoření přišli vědci z Hongkongské univerzity, kteří začali tisknout vzájemně kompatibilní dlaždicové segmenty. Ty lze na mořském dně kombinovat do celých útesových struktur s cílem umožňovat korálům snadnější kolonizaci vybraného prostředí.
Každá z dlaždic má v průměru 60 centimetrů a je vyrobena z pálené terakotové hlíny. Dlaždice procházejí žárem 1 125 °C a jak je známo díky archeologickým nálezům terakotových nádob, pálená hlína dokáže v oceánu vydržet celá tisíciletí, takže by měla korálům poskytovat skutečně trvanlivý fundament.