Zablokování Donalda Trumpa bylo správné, ale vliv korporací vnímám jako nebezpečný, přiznává šéf Twitteru
Je to už týden, co americký prezident Donald Trump přišel o svůj nejvýznamnější komunikační kanál – účet na Twitteru. Po nepokojích ve Washingtonu D.C. přistoupila sociální síť Jacka Dorseyho k bezprecedentnímu kroku a na své platformě účet @realDonaldTrump natrvalo zablokovala. Kvůli obavám z dalšího násilí ji následovaly i další sítě s podobnými opatřeními. Zakladatel a šéf Twitteru se teď zpětně k celé kauze vyjádřil.
Čtyřiačtyřicetiletý Dorsey si za kontroverzním rozhodnutím stojí, avšak radost z něj nemá. „Nejsem hrdý na to, že jsme museli zabanovat Donalda Trumpa. (…) Věřím však, že to rozhodnutí bylo správné. (…) Offline násilí jako důsledek vyjádření online je prokazatelně skutečné. Je to také aspekt, který se především promítá do našich pravidel a jejich uplatňování,“ napsal Dorsey.
Dosluhující prezident Spojených států, kterého příští týden v úřadu nahradí Joe Biden, nazval zablokování svých účtů za „bezprecedentní útok na svobodu slova“. Události minulého týdne však jasně ukázaly, že sociální sítě mají výrazný vliv na podobu veřejné debaty a nebojí se ho využít. Ještě před časem se přitom podobných kroků zdráhaly a například šéf Facebooku Mark Zuckerberg stál v tvrdé opozici proti podobným krokům.
I do not celebrate or feel pride in our having to ban @realDonaldTrump from Twitter, or how we got here. After a clear warning we’d take this action, we made a decision with the best information we had based on threats to physical safety both on and off Twitter. Was this correct?
— jack (@jack) January 14, 2021
Zakladatel Twitteru sám vnímá, že jeho velká moc je problém. „Tato rozhodnutí nás rozdělují a stanovují precedent, který vnímám jako nebezpečný – tedy vliv, který má korporace nebo jednotlivec na část světové veřejné diskuze,“ napsal Dorsey. Celé vlákno třinácti tweetů s jeho myšlenkami si můžete přečíst zde.
Vliv je tedy patrný, ale do jisté míry vynucený situací. Sociální sítě totiž v tomto směru nemají příliš legislativy, o kterou by se mohly opřít. Naopak zákony, jako například propíraná Section 230, přímo říkají, že Twitter nebo Facebook nemají být zodpovědní za obsah, který uživatelé na internet dávají. Sítě ovšem moderují svůj obsah i tak, na základě vlastních hodnot a pravidel.