Začal soud se zakladatelkou Theranosu Elizabeth Holmes. Nikoho prý okrást nechtěla, jen selhala jako podnikatelka

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Elizabeth Holmesová, zakladatelka startupu Theranos

0Zobrazit komentáře

Včera začal soud, před kterým spolu se zakladatelkou údajného zdravotnického podvodu jménem Theranos stanula také kultura celého Silicon Valley. Elizabeth Holmes vlastně zosobňovala téměř vše, co Mekka technologického progresu reprezentuje, ukázalo se to ale velká lež. Po úvodních řečech žalobce i právníků obžalované je teď jasnější, kterým směrem se soudní líčení vydají. Hlavní otázkou je, jestli Holmes investory a pacienty jen zklamala, nebo záměrně podvedla.

Americký startup Theranos, který Holmes založila v 19 letech ještě při studiích na Stanfordu, měl do zdravotnictví přinést revoluci ve formě levných a rychlých testů z pouhých několika kapek krve. Po více než dekádě údajného vývoje, získávání stovek milionů dolarů v investicích a pokrytí médii se odhalilo nejhorší. Předkládaná technologie buď nefunguje, nebo vůbec neexistuje. A hodnota Theranosu v řádu měsíců spadla z devíti miliard dolarů téměř na nulu.

Firma podle všeho skutečně vnikla s cílem zjednodušit krevní testy a pomoci lidem. S tím souhlasí i obžaloba zastupující Spojené státy. Kolem roku 2009, přes šest let po založení, ale měl vývoj stagnovat a začaly rychle docházet peníze. Holmes se proto spolu s ředitelem Theranosu a jejím tehdejším přítelem Rameshem Balwanim měla pod tlakem rozhodnout lhát. Technologie byla najednou dále než ve skutečnosti a projekce příjmů mnohem vyšší, než bylo možné.

Naplno se prý rozjela aplikace rčení „předstírej, dokud to nedokážeš“. Aby Theranos nezbankrotoval, vedení začalo předkládat zavádějící tvrzení a snad i zfalšované smlouvy s velkými zdravotnickými firmami ve snaze získat další financování. „Když jí došel čas a došly peníze, Elizabeth Holmes se rozhodla lhát,“ řekl ve své úvodní řeči prokurátor Robert Leach.

elizabeth-holmes-theranos-trial-2

Reprofoto: CNBC/YouTube

Elizabeth Holmesová, zakladatelka nechvalně proslulého startupu Theranos

The New York Times popisují zájem o sledování soudního líčení jako velice vysoký. Řada před vstupem do soudní budovy v San José v Kalifornii se začala tvořit už v pět ráno tamního času a když o tři hodiny později dorazila Holmes, okamžitě se kolem ní nashromáždil houf novinářů. Není se co divit. Podnikatelka, v polovině minulé dekády považovaná za ženské vtělení Steva Jobse, je dnes možná nejpopulárnější nechvalně známou osobností Silicon Valley.

„V tomto případu šlo o podvod. Šlo o lhaní a podvádění s cílem získat peníze,“ řekl Leach. Záměrem obžaloby v průběhu předpokládaných čtyř měsíců trvání soudu bude porotu přesvědčit o tom, že Holmes o špatném stavu technologií i financí Theranosu dobře věděla. Ať už k investorům promlouvala s úmyslem je přímo okrást nebo jen získat peníze pro další vývoj, stále lhala. „To je zločin v Silicon Valley stejně jako kdekoliv jinde,“ argumentoval Leach.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Obhájci Holmes se snaží předložit v zásadě přesně opačnou interpretaci. Podnikatelka podle nich všem údajně klamným vyjádřením skutečně věřila. „Elizabeth Holmes nechodila každý den do práce se záměrem lhát, podvádět a krást,“ řekl její obhájce Lance Wade. Obžalovaná podle něj není padouch, ale tvrdě pracující podnikatelka, jejíž projekt selhal.

Takových je v Silicon Valley mnoho a jejich kultura není daleko té, která panovala v Theranosu. Startupy kolem sebe budují velký humbuk a auru revolučních myšlenek, přičemž skutečná praxe je až na druhé koleji. Zakladatel je typicky vizionář, jež dohlédne dále než všichni ostatní. Platilo to také pro Elizabeth Holmes, stejně jako jiní, nepostihnutí zákonem, ale selhala.

Vedle takové argumentace ze strany jejích právníků padly také stížnosti na jejího někdejšího byznysového i romantického partnera Rameshe Balwaniho. Zakladatelka Theranosu je prý obětí jeho psychického i sexuálního týrání, které ji znemožnilo racionálně se rozhodovat. Jak uvádí The New York Times, Balwani v soudních materiálech popřel jakékoliv zneužití. Obžaloba u soudu prezentovala textové zprávy, v nichž Holmes Balwanimu vyjadřuje silnou náklonnost.

Bill Gates ovládne hotely Four Seasons. Jeho investiční firma koupila podíl od saúdského prince

Jiří SvobodaJiří Svoboda

bill-gates

Foto: MSC/Kuhlmann

Bill Gates posiluje vliv v hotelovém řetězci Four Seasons

0Zobrazit komentáře

Hotely mají za sebou těžké měsíce plné nejistoty, které ještě docela nekončí. I tak ale některé největší řetězce světa nemají problém se zájmem investorů. Důkazem je i poslední obchod investiční firmy miliardáře, filantropa a spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese, díky kterému ovládne řetězec Four Seasons. Jeden z jeho hotelů funguje i v samotném turistickém srdci Prahy.

Jak Four Seasons uvádí v oficiálním prohlášení, Gatesova investiční firma Cascade se dohodla se společností Kingdom Holding Company, která patří saúdskému princi Valínu bin Találovi. Odkoupí polovinu jejího podílu v hotelovém řetězci za 2,21 miliardy dolarů (47,5 miliardy korun), čímž navýší svůj podíl z původních 41,5 na 71,3 procenta. De facto jej ovládne.

Společnost Billa Gatese investovala do luxusních hotelů Four Seasons už v roce 1997. Dnes má celý řetězec po světě více než 120 poboček a pandemii navzdory otevírá další. V poslední době rozšířil portfolio například prvním svým hotelem ve španělském Madridu nebo na italském ostrově Sicílie. V Praze funguje od roku 2001.

fourseasons_emb_091_aspect16x9

Foto: Four Seasons

Hotel Four Seasons v San Franciscu

Společnost Four Seasons vstoupila na burzu v roce 1986, ale v roce 2007 ji zpět do soukromého vlastnictví koupili právě Valín bin Talál a Bill Gates. Dohromady za 95procentní podíl zaplatili 3,8 miliardy dolarů (64 miliard korun), zatímco zakladatel celé sítě Isadore Sharp si ponechal pět procent. Aktuální obchod ocenil řetězec na částku okolo 10 miliard dolarů (210 miliard korun).

Hotelovému segmentu investoři v posledních měsících poměrně důvěřují. Svědčí o tom burzovní data například řetězců Hilton či Marriott. Poté, co celé odvětví zažilo strmý pád loni na jaře, se o rok později opět dostalo nad pandemické hodnoty. Cena akcií těchto dvou řetězců nicméně aktuálně stagnuje.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vůbec nejrozšířenější síť hotelů světa Wyndham Hotel Group, která má přes devět tisíc nemovitostí po celém světě, je na tom nejlépe od chvíle, kdy v roce 2018 vstoupila na burzu. Zatímco před pandemií se cena jeho akcií dlouhodobě pohybovala okolo 50 až 60 dolarů, aktuálně se ustálila okolo 70 dolarů.