Začali jako doktorandi, teď je jich přes 200. Český Rossum, který držel startupový rekord, učí počítače číst
Využívá umělou inteligenci, aby nahradila rutinní práci lidí. Startup prošel akceleračním programem od Googlu, který mu pomohl s novými strategiemi.
Bývá označován jako jeden z nejžhavějších favoritů na dalšího českého jednorožce, tedy startup s hodnotou větší než jedna miliarda amerických dolarů. Rossum zjednodušeně řečeno učí počítače číst a rozumět dokumentům, čímž automatizuje rutinní práci lidí, a ještě koncem roku 2021 od investorů získal jednu z nejvyšších investic, která putovala do startupu s kořeny u nás. A i když o něm od té doby nebylo moc slyšet, nadále pracuje na vylepšování své umělé inteligence a škálování byznysu.
Rossumu se od uzavření poslední investice v říjnu 2021 podařilo výrazně posílit také tým vedení, kam nastoupily posily na pozice finančního, personálního a marketingového ředitele. Celkem již zaměstnává přes dvě stě lidí. Jeho centrála zůstává nadále v Praze a své pobočky provozuje v Londýně a v americkém Charlestonu. Část týmu ale sdružuje virtuálně, v čemž plánuje pokračovat i nadále.
Nové investiční kolo přitom podle spoluzakladatele Tomáše Gogára otevírat nechce: „Rossum je velmi dobře zafinancovaný a aktuálně žádné další peníze nabírat neplánujeme.“ Naposledy v říjnu 2021 získal sto milionů dolarů (podle tehdejšího přepočtu 2,2 miliardy korun) v rámci takzvané Série A.
Částka se zařadila k nejvyšším investicím české historie. Tehdy šlo o rekord – tak finančně objemné kolo v tak brzkém stádiu totiž žádný startup tuzemských zakladatelů do té doby neuzavřel. Díky zmiňovaným výsledkům CzechCrunch vepsal Rossum do výběru CC25, pětadvacítky startupů, jež se vyplatí sledovat.
Z doktorandů startupisté
Rossum v roce 2017 zakládala trojice Petr Baudiš, Tomáš Gogár a Tomáš Tunys. Jako doktorandští studenti umělé inteligence Elektrotechnické fakulty ČVUT se rozhodli, že místo studia společně zkusí vlastní byznys. Svoji pozornost zaměřili na kancelářskou práci, jež často připomíná úmornou směnu u pásu – otevřít e-mail, stáhnout přílohu, zjistit, co v ní je, přepsat klíčové údaje, neudělat při tom chybu, nahrát dokument do systému. Pořád dokola.
Rossum tak vyvíjí řešení pro inteligentní zpracování dokumentů (IDP z anglického Intelligent Document Processing), v němž kombinuje možnosti získávání dat s takzvaně low-code platformou, s níž dokážou lidé pracovat i bez hlubších technologických znalostí. Tím automatizuje velké množství manuální práce ve firmách a zvládat má prý i nejsložitější scénáře toho, jak ve firmách či na úřadech dokumenty obíhají. Mezi své klienty řadí například Siemens, Veoliu, Kiwi.com, Rohlík.cz, Deloitte či Kofolu.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.