Začali péct veganské krafiny a dosáhli obratu 14 milionů. Nyní majitelé Chutnej otevřou další podnik
V Chutnej už rok zásobí Prahu veganskými krafiny, croissanty a dalším pečivem na rostlinné bázi. A protože zájem roste, rozhodli se otevřít nový podnik.
Krafin je sladké pečivo, které si v poslední době získalo velkou oblibu všech milovníků pečených dobrot. Jde totiž o jakýsi hybrid mezi muffinem a croissantem, navíc naplněný krémem. Petr Sedláček a Jiří Lády, majitelé restaurace Chutnej, kde vaří ryze z rostlinných surovin, před rokem otevřeli vlastní pekárnu, ze které začali pražské podniky zásobovat tímto populárním pečivem ve veganské verzi. Nyní ji chtějí zpřístupnit veřejnosti a spojit ji s kavárnou.
Majitele restaurace Chutnej lze považovat za průkopníky veganské gastronomie v Praze. V roce 2016, kdy s podnikáním začínali, bylo totiž v hlavním městě restaurací zaměřených na rostlinné suroviny jako šafránu. Nejprve se zaměřili na festivaly a v roce 2017 otevřeli bistro pro veřejnost. Tehdy také docílili obratu 2,3 milionu, o rok později to bylo už 4,6 milionu. Minulý rok začali provozovat pekárnu Krafin, jejíž spolumajitelkou je také pekařka Eliška Šíchová.
„Loni jsme se dostali na obrat 14 milionů, z toho jeden milion tvořila právě pekárna. Podle růstu obratu je vidět narůstající trend veganského stravování, nicméně velká část z toho je zapříčiněna tím, že většinu zisku okamžitě investujeme do podniku – ať už v podobě nové restaurace nebo přerodu bistra na pekárnu,“ přibližuje Petr Sedláček.
Zmíněná pekárna je v provozu přibližně rok a od té doby se její produkty stihly rozkutálet do řady kaváren a restaurací po celé Praze. Svůj pekařský um zde prezentuje Eliška Šíchová, zakladatelka bistra Paralela, kterou majitelé Chutnej pověřili, aby vymyslela pečivo z croissantového těsta, známého pro svou máslovou chuť a nadýchanou strukturu. S jednou důležitou podmínkou. A to, aby bylo stoprocentně rostlinné.
„Půl roku jsem chodila do Chutnej ve Vršovicích každý týden a tvořila zde nějaké pokusy. Výsledky nebyly až tak světoborné, neměla jsem žádné stroje, vše jsem dělala ručně. Pak jsme sehnali správnou francouzskou mouku a stejně tak i správné rostlinné máslo vhodné pro laminaci (vrstvení těsta s máslem – pozn. red.). Nakonec jsme objevili rakouskou firmu Sena, která dělá rostlinné máslo bez palmového oleje,“ vysvětluje Eliška Šíchová.