Začalo natáčení druhé části Duny. Pokračování epického sci-fi ukáže válku s galaktickým imperátorem

Duna: Druhá část od režiséra Denise Villeneuva má obsahovat mnohem více akce než první film.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

dune-denis-villeneuve-chalamet-zendaya

Foto: Vertical Ent.

Zendaya a Timothée Chalamet ve filmu Duna

0Zobrazit komentáře

Zatímco lidé po celém světě zažívají další vlnu veder, režisér Denis Villeneuve se s herci a štábem vydal na písečnou planetu Arrakis. Začala se natáčet druhá část adaptace kultovního sci-fi Duna, která má oproti té první ukázat výrazně více akce, ale také prohloubit dosud hlavně načrtnutá témata ekologie, boje proti útlaku, genetiky nebo náboženství. Na velká plátna by měl vysoce očekávaný film dorazit koncem příštího roku.

Aniž bychom zabíhali do přílišného vyzrazování děje, první část Duny představila planetu Arrakis bohatou na extrémně vzácné a cenné koření melanž a její utlačované domorodé obyvatele fremeny. Zde se rozpoutal konflikt mezi rodem Atreidů a Harkonnenů o výsadní právo na těžbu. V centru všeho přitom stojí mladý syn vévody Atreidů Paul, který může fremenům pomoci v boji proti útlaku a nakonec i galaktickému impériu.

Čtenáři knižní předlohy Franka Herberta samozřejmě už dobře vědí, kam se příběh ubírá, pro ostatní nicméně studio Warner Bros. nyní představilo oficiální synopsi druhého filmu. Ten se má zaměřit na mytické putování Paula Atreida, jenž je dívkou Chani a ostatními fremeny doprovázen v cestě za pomstou a osvobozením, přičemž čelí vizím o strašlivé budoucnosti – a bude si muset vybrat mezi životní láskou a osudem známého vesmíru.

Filmaři se prozatím tak docela do vyprahlých lokací představujících fiktivní Arrakis nevydali. Poprvé se kamery rozjely už 4. července v Itálii v rámci příprav, hlavní natáčení pak právě začíná v Budapešti v Maďarsku. V pozdějších fázích se má rozsáhlá produkce vydat do Jordánska a Abú Dhabí, hlavního města Spojených arabských emirátů.

dune-stellan-skarsgard-baron-harkonnen

Foto: Vertical Ent.

Stellan Skarsgård jako baron Harkonnen

V hlavních rolích se ve druhém filmu vrátí Timothée Chalamet jako Paul, Rebecca Ferguson jako jeho matka Lady Jessica, Josh Brolin jako Paulův mentor Gurney Halleck, Javier Bardem jako fremenský vůdce, Stellan Skarsgård jako baron Harkonnen, Dave Bautista jako jeho synovec a další. Výrazně větší (možná vůbec nejvýraznější) roli než v první části Duny bude mít Zendaya jako Chani.

K předchozímu obsazení se připojí hned několik známých nových tváří. Už dříve bylo potvrzeno, že roli galaktického imperátora Shaddama IV ztvární Christopher Walken, Jeho dceru, princeznu Irulan, bude hrát Florence Pugh, nejvíce známá díky roli sestry Black Widow z filmů a seriálů Marvelu. Do rodu Harkonnenů pak coby baronův druhý synovec přibude Austin Butler, hlavní hvězda Elvise. Do řad mocného sesterstva Bene Gesserit se připojí Léa Seydoux, fremenskou válečnicí se zase stane švýcarská herečka Souheila Yacoub.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Režisér Denis Villeneuve původně navrhoval obě části Duny natočit na jeden zátah, později však rozdělení kvůli náročné produkci v poušti ocenil. Už dříve řekl, že pokračování nebude potřebovat tolik vysvětlování a diváci se tak mohou těšit na velkou míru velkolepé akce. Zároveň chce dát mnoho prostoru ženským postavám – hlavně už zmíněné Chani.

Javier Bardem na festivalu v Cannes podle serveru Deadline nedávno zmínil, že Duna: Druhá část překvapí i čtenáře. „Četl jsem nový návrh scénáře,“ řekl herec v květnu. „Myslím, že se jim to podařilo skvěle poskládat způsobem, který lidi překvapí. Samozřejmě je nepřekvapí to, co se děje, ale nebudou čekat, jak to celé dali dohromady. Velmi mě to dojalo,“ pokračoval.

dune-zendaya-chani

Foto: Vertical Ent.

Nejvýraznější roli v druhé části Duny má mít Zendaya jako fremenka Chani

O filmové zpracování Duny se Hollywood snažil padesát let a několik dokončených pokusů do velké míry selhalo, ať už esteticky, nebo vypravěčsky. Villeneuve byl proto ochoten legendární knihu adaptovat pouze při rozdělení na dva filmy, studio Warner Bros. ale původně schválilo jen jeden s tím, že o druhém se rozhodne podle finančního úspěchu prvního. Situaci přitom značně zkomplikovala pandemie a rozhodnutí studia snímek uvést v kinech a online současně, kvůli čemuž hrozily nedostatečné tržby.

Duna ale nakonec uspěla. Tvůrci se diváky snažili přesvědčit, že je to film natočený tak, aby co nejvíce vynikl na co největším plátně, a novináři jim po premiérovém uvedení na benátském festivalu dali za pravdu. Filmařům se podařil ojedinělý kousek, kdy jejich dílo chválili kritici, fanoušci knih i diváci bez předchozí znalosti Herbertova díla. První Duna v kinech vydělala 400 milionů dolarů a natočení druhé části bylo schváleno týden po širokém uvedení.

Pokračování epického sci-fi má do kin dorazit 16. listopadu příštího roku, o den později bude mít premiéru ve Spojených státech. Villeneuve přitom doufá, že i druhá část bude dostatečně úspěšná pro další adaptace. Už dříve řekl, že si filmovou Dunu ideálně představuje jako trilogii, přičemž třetí snímek by adaptoval knihu Spasitel Duny, v níž pokračuje hlavní příběhová linie Paula Atreida. V HBO se pracuje také na prequel seriálu Dune: The Sisterhood, na jehož vzniku se má podílet i režisér minisérie Černobyl Johan Renck. Zatím se neví, kdy by mohl seriál vyjít.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání

Netflix sice padá, ale předčil očekávání. Děkuje za to Stranger Things a láká na levnější předplatné

Streamovací služba má o necelý milion předplatitelů méně oproti dubnu. To je ale mnohem lepší zpráva, než se očekávalo.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

STRANGER THINGS (2022)

Foto: Netflix

Čtvrtá řada Stranger Things je opět hit

0Zobrazit komentáře

Netflix zažil v zásadě jedno z nejhorších čtvrtletí za dlouhou dobu, jelikož se jeho počet předplatitelů snížil téměř o milion. Nakonec je to ale dobrá zpráva – předpokládal se totiž mnohem horší výsledek a v následujících třech měsících se opět očekává růst. Vedení se tak po nedávném korigování zklamání opět pustilo do ambiciózních prohlášení, jako je předpovídání smrti klasické lineární televize způsobené streamovacími službami.

Netflix mezi dubnem a červnem globálně ztratil 970 tisíc placených účtů, takže 30. června při uzavření druhého letošního čtvrtletí měla firma 220,67 milionu předplatitelů. Na jednu stranu je to výraznější propad než v prvních měsících roku, kdy se jeho hodnota propadla o desítky procent. V interních odhadech se ovšem pro červnové čtvrtletí počítalo se ztrátou až dvou milionů platících uživatelů. V následujících měsících navíc Netflix očekává, že milion předplatitelů zase získá.

Co stojí za lepším výsledkem, než se čekalo? Nejspíš hlavně Stranger Things. Zájem o čtvrtou řadu hororového sci-fi s velkým náskokem překonal všechny předchozí, přičemž očekávání následovala velice dobrá hodnocení jak od novinářů, tak od diváků. Ti sledováním seriálu za první čtyři týdny od vydání strávili přes 930 milionů hodin, což Stranger Things zařadilo na druhou příčku nejsledovanějších titulů v historii streamovací služby.

Vydání druhé části s posledními dvěma epizodami pak toto číslo pomohlo navýšit na 1,31 miliardy, což televizní hit přiblížilo ke kralující Hře na oliheň s 1,6 miliardy nasledovaných hodin za první měsíc. Zásadní podíl Stranger Things na „méně špatných“ výsledcích Netflixu přiznal i jeho spoluředitel Reed Hastings. Seriál jednak přitáhl velké publikum, jednak rozdělení vydání čtvrté řady na dvě části necelý měsíc od sebe znamenalo, že i jinak pochybující diváci měli silnou motivaci si předplatné ponechat.

stranger-things-season-4-netflix-4

Foto: Netflix

Pokračování Stranger Things představuje dospělejší hrdiny

Přes výrazné zmenšení uživatelské základny se společnosti také podařilo meziročně zvýšit příjmy. Ty v uplynulém čtvrtletí dosáhly na 7,97 miliardy dolarů oproti 7,3 miliardy ve stejném období loni. Je to o něco méně, než odhadovali analytici citovaní serverem Variety, stále však jde o dobrý výsledek doplněný mírným překonáním očekávání v příjmech na akcii.

Stále dominující streamovací služba nakonec investory potěšila detaily plánů na lákání předplatitelů a zvyšování příjmů ze stávajících diváků. Pro druhý případ by mělo podstatnou roli hrát takzvané placené sdílení. Podle odhadů Netflixu svůj účet s lidmi mimo jednu domácnost sdílí skoro polovina všech předplatitelů a nový systém má z neplatících diváků udělat platící. Jak už jsme popsali dříve, placené sdílení má držiteli účtu navrhnout připojit k němu pár dalších domácností za poplatek výrazně menší, než je plná cena předplatného.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Druhou zásadní novinkou bude levnější předplatné obsahující reklamy a rozšiřující stávající nabídku. Mediální obr ve spojitosti s tím před týdnem oznámil, že pro technologický i obchodní aspekt navázal spolupráci s Microsoftem, a nyní poskytl několik dalších detailů.

Zaprvé se počítá s postupným uvedením v zemích s největším potenciálem pro úspěšný prodej reklamy počínaje začátkem příštího roku. Spoluředitel Netflixu Ted Sarandos pak přiznal, že kvůli existujícím licenčním dohodám nové předplatné nenabídne jeho kompletní knihovnu obsahu pro dané země, byť se pracuje na zajištění co největšího množství titulů. Do celého světa se má levnější předplatné rozšířit v průběhu několika let, jak ho bude firma postupně vylepšovat.

Spoluzakladatel a spoluředitel Netflixu Reed Hastings

Záměrem přitom je divákům i zadavatelům reklamy nabídnout lepší zážitek než v tradiční televizi. První skupina má dostávat podstatně relevantnější návrhy produktů, s tím se přirozeně pojí lepší výnosnost pro druhou skupinu. „Náš dlouhodobý cíl je jasný: více možností pro spotřebitele a prémiová prezentace značky pro inzerenty, jež bude lepší než u lineární televize,“ uvedl už dříve šéf operací firmy Greg Peters.

Tyto záměry mají ještě jeden důležitý aspekt, a to otevření další fronty soupeření Netflixu s tradiční televizí. Streamovací služba se lineárnímu vysílání už nebude snažit přebírat jen diváky, ale také zadavatele reklamy. Reed Hastings se proto nebál zopakovat svou dlouhodobou předpověď pro starší formát sledování filmů a seriálů. „Lineární televizi v průběhu dalších pěti až deseti let rozhodně čeká konec,“ řekl v hovoru s investory.

Streamovací služba se pochlubila, že letos v červnu měla podíl až 7,7 procenta na veškerém sledování televizního vysílání ve Spojených státech, což je dosud nejvíce v její historii. Zároveň je to výrazně více než u kterékoliv tradiční televizní stanice. Hodnota akcií Netflixu v reakci na všechna zmíněná oznámení poskočila nahoru o téměř šest procent.