Začátek druhé dekády Signal Festivalu se blíží. Prahu tentokrát rozzáří přes dvě desítky děl
Signal Festival odhalil program pro jedenáctý ročník. Prahu zpestří na 22 instalací a projekcí, ale také doprovodné výstavy, představení a diskuse.
Signal Festival, který rozzáří říjnové pošmourné dny a odlehčí stále časněji přicházející soumrak, se rychle blíží. A pro letošní jedenáctý ročník si jeho tým v čele s ředitelem Martinem Poštou a kurátorem Pavlem Mrkusem přichystal skutečně nabitý program. V Praze se během čtyř večerů od 12. do 15. října představí na dvou trasách v centru města a v Karlíně deset zahraničních a sedm českých umělců, dva videomappingy a nadto světla oživí tři známá díla ve veřejném prostoru.
Pro letošní ročník Signal Festivalu do tvůrčího tandemu naskočil nový kurátor Pavel Mrkus, který se coby umělec už více než dvě dekády pohybuje především v oblasti nových technologií. Do festivalu digitální a kreativní kultury byl pozván, aby pro něj vytvořil tematický rámec na tři roky. Letošním ročníkem tak začíná první kapitola tříletého cyklu, který má souhrnný název Ekosystémy.
„Ekosystémy vnímáme jako formy různého způsobu existence, nejen v environmentálním smyslu, ale i ve všech dalších možných významech – společenských, kulturních, ale také ekosystémy umělecké tvorby, městského života či architektury. Letošní první část Ekosystémů jsme nazvali Explore, půjde tedy o průzkum,“ přibližuje Mrkus.
Tvůrci Signal Festivalu se podívali z trochu jiné perspektivy na to, jakým způsobem umělci v současnosti tvoří, co ovlivňuje jejich kreativní procesy, jaký vliv má nejen na umělecký svět umělá inteligence, ale také na témata související s proměňujícím se životním a městským prostředím.
„Signal Festival chtěl vždy spojovat umění, vědu, přírodu a technologie a prostřednictvím toho vytvářet nové formy. V umění ale stále hledáme především radost. Nechceme přinášet jen těžké otázky a znejistění, ale chceme také pracovat se světlem, které dokáže ozvláštnit podzimní čas,“ dodává kurátor.
Umělci z Česka, Mexika i Španělska
Návštěvníci festivalu budou moci během letošního ročníku po vzoru prvního vytyčeného tématu prozkoumat instalace od deseti zahraničních a sedmi českých tvůrců a tvůrkyň. Velkou hvězdou světa digitálního umění je mexický výtvarník Rafael Lozano-Hemmer, jehož interaktivní dílo Thermal Drift bude k vidění ve škole na Lyčkově náměstí v Karlíně. Prostřednictvím termokamer dokáže snímat tělesnou teplotu návštěvníků a následně ji převádí do dynamické velkoformátové projekce.