Žádné odrazky ani manévry rukou. Ford navrhl reflexní bundu pro cyklisty, která signalizuje směr jízdy přes emoji
Ačkoliv je Ford v jádru úspěšnou automobilkou, neznamená to, že nemůže své zkušenosti z oboru replikovat i jinými směry. Už minimálně druhým rokem se zaměřuje i na to, jak by lidem zjednodušil každodenní životy, přičemž na to chodí vskutku originálními způsoby. Není tomu tak dávno, co představil inovativní nákupní vozík, který nenarazí do regálů, nebo manželskou postel, která oba partnery udrží na svých polovinách.
Nyní přichází s dalším užitečným konceptem, který tentokrát zabíhá do oblasti bezpečnosti na cestách, což je pro Ford jakožto výrobce vozidel logicky důležité a naprosto zásadní. Namísto motorových vozů ovšem míří na cyklisty, pro které představuje speciální reflexní bundu pro zajištění vyšší bezpečnosti na silnicích.
Pokud pravidelně jezdíte na cestách mezi auty, víte, že nejde zrovna o nejpříjemnější situace. O to víc, když jste ve městě a je kolem vás bohatý provoz. Jakmile se totiž k rychlosti vozů a mnohdy úzkým silničním úsekům přidá bezohlednost řidičů, hrozí vážný malér. A jak informuje Evropská komise, každým rokem je na silnicích starého kontinentu zabito až dva tisíce cyklistů.
Jedním z důvodů, proč k nehodám dochází, je však také nedostatečná signalizace během manévrů a samozřejmě naivita cyklistů. Evropská centrála Fordu se proto rozhodla, že bezpečnostní hledisko posílí svým návrhem zmíněné reflexní bundy, která na zádech promítá konkrétní signalizační symboly, aby řidiči vozů lépe viděli, co se před nimi děje a k čemu se cyklista chystá.
Ochrana díky emoji
Stejně jako například netradiční batoh od startupu Pix, který na sobě díky propojení s telefonem dokáže zobrazovat různé animované symboly, i Ford sází na emoji. Přesněji řečeno obrazce z viditelných pixelů, jež se zobrazují na speciální ploše umístěné na zadní straně jinak decentní cyklistické bundy.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Emoji se staly fundamentální částí jazyka, jaký dnes používáme. Ať už jde o obličejové mimiky, humor nebo sarkasmus, integrovaly se natolik, že slouží jako rychlá možnost, jak se vyjádřit,“ komentuje Neil Cohn, profesor na katedře komunikací a poznávání Tilburgské univerzity v Nizozemsku, který na tomto konceptu s Fordem spolupracoval.
Využití v reálném provozu je velmi jednoduché. Cyklista na sebe nasadí bundu a prostřednictvím malého bezdrátového zařízení na řídítkách, podobající se tachometru, ovládá digitální plochu, která je viditelná pro lidi (respektive vozidla) za ním. Pokud bude chtít například odbočit, vybere šipku doleva nebo doprava.
V případě, že bude chtít upozornit na hrozící nebezpečí, zvolí digitální výstražný trojúhelník. K dispozici je i trojice klasických, jednoduchých emoji, které vyjadřují úsměv, neutrální tvář nebo smutek. To je pak na samotném účastníkovi provozu, jak by je chtěl využít a na co by díky nim chtěl poukázat.
Je však nutné dodat, že zatím nejde o reálný produkt, nýbrž koncept a především inspiraci pro ostatní, jak by to mohlo na cestách pro cyklisty jednou vypadat. Ford vše propaguje v rámci kampaně Share The Road, která se snaží poukazovat na harmonii mezi řidiči a ostatními lidmi, přesněji řečeno chodci nebo právě cyklisty. Současně tím zdůrazňuje i všudypřítomné nebezpečí a lpí na ohleduplnosti všech, kteří se silničního provozu účastní.
https://www.youtube.com/watch?v=g756nqX-jUU