Žádný věštec, ale sociopatický dědek. Zakladatel PayPalu se opřel do Warrena Buffetta kvůli bitcoinu

Finančnímu světu podle Petera Thiela vládne gerontokracie. Zaútočil na Warrena Buffetta i šéfy JPMorgan Chase a BlackRocku.

Luboš KrečLuboš Kreč

Investor Peter Thiel je také spoluzakladatelem Palantir Technologies

0Zobrazit komentáře

Peter Thiel je člověk, který rád narušuje zaběhané pořádky. A málokdy si bere servítky. To potvrdil i nyní na Floridě při vystoupení na konferenci věnované kryptoměnám, jejichž je fanouškem. Bez okolků tam tvrdě zkritizoval nejvlivnější postavy finančního světa, že bitcoinu a dalším záměrně hází klacky pod nohy. Jde podle něj o politiku – zatímco kryptoměny jsou součástí hnutí mladých lidí, svět peněz prý řídí zpátečníci a starci.

Thiel, který společně s Elonem Muskem stál u zrodu služby PayPal a patřil k prvním investorům do Facebooku, dokonce v souvislosti s titány Wall Streetu použil slovo gerontokracie, tedy vláda starých. Konkrétně jmenoval tři osobnosti, před kterými se jinak široká veřejnost vesměs sklání: ředitele banky JPMorgan Chase Jamieho Dimona, šéfa investičního fondu BlackRock Larryho Fincka a legendárního investora Warrena Buffetta.

Zvlášť Buffett, podle magazínu Forbes pátý nejbohatší člověk světa, to od Thiela schytal. Díky schopnosti vypozorovat perspektivní firmy a dlouhodobě nadstandardně zhodnocovat peníze podílníků své společnosti Berkshire Hathaway získal Buffett přezdívku věštec z Omahy. Tu také Thiel v Miami parafrázoval, když o jednadevadesátiletém magnátovi řekl, že „nepřítelem číslo jedna pro kryptoměny je ten sociopatický děda z Omahy“.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Buffett se opakovaně vyjádřil na adresu kryptoměn velmi nelichotivě, označil je třeba za krysí jed. Jeho spolupracovník Edward Munger o nich nedávno prohlásil, že jsou jako pohlavní choroba. Paradoxní je, že jejich firma Bershire Hathaway nedávno investovala miliardu dolarů do původně brazilské digitální banky Nubank, která s kryptem pracuje.

Thiel, jehož jmění se odhaduje na pět miliard dolarů, je ikonickou postavou startupového světa. Nejen kvůli PayPalu a Facebooku, ale třeba i tím, že stál u vzniku společnosti Palantir Technologies. Ta spoléhá na umělou inteligenci a pokročilou analýzu dat, s nimiž pak pomáhá vládám a bezpečnostním složkám. Jeho společnost Founders Fund vložila peníze i do Airbnb, Spotify nebo Stripu.

V posledních letech je ale Thiel, původem rodák z Německa, spojený hodně s politikou. V roce 2016 byl výrazným sponzorem Donalda Trumpa, nedávno zaměstnal rakouského exkancléře Sebastiana Kurze, aktuálně platí za nejštědřejšího podporovatele americké pravice.

A politika podle něj stojí i za nenávistí Buffetta a dalších vůči kryptoměnám. „Kryptoměny jsou hnutí. Je otázkou politiky, jestli tohle hnutí uspěje, anebo jestli se jeho nepřátelům podaří náš úspěch zastavit,“ řekl bouřícímu osazenstvu konference Bitcoin 2022.

CzechCrunch Jobs