Zakladatel Alibaby se znovu ukázal v Číně. Komunistům z Pekingu se dřív vyhýbal i na golfu u Prahy

Poslední dva roky se Jack Ma Číně vyhýbal jednak kvůli přísné covidové politice, jednak kvůli sporům s vedením země, které se na miliardáře zaměřilo.

Luboš KrečLuboš Kreč

jackma

Foto: Alibaba

Spoluzakladatel a bývalý výkonný předseda Alibaby Jack Ma

0Zobrazit komentáře

Jack Ma se poslední více než dva roky držel raději dál od čínských soudruhů, kteří mu začali čím dál víc mluvit do toho, jak má fungovat jeho Alibaba Group. V mezičase trávil hodně času v Japonsku a Izraeli, objevil se ale také v Česku. Nyní, když Peking své tažení proti technologickým titánům rozvolnil, se znovu ukázal v Číně.

O tom, že se druhý nejbohatší čínský podnikatel objevil opět doma a navštívil školu pro zaměstnance Alibaby ve městě Chang-čou, informoval – symbolicky – deník South China Morning Post, který vlastní právě Alibaba Group. Nový rok, který Číňané slavili v únoru, pak prý Ma strávil v Hongkongu, který už je také plně pod kontrolou čínské vlády.

Někdejší učitel angličtiny prý studentům přednášel o tom, jaké výzvy pro vzdělávání představuje umělá inteligence a její rozvoj a že bude třeba, aby se jejímu nástupu přizpůsobily i školní osnovy.

Jack Ma byl do podzimu 2020 velmi aktivní jak ve veřejném prostoru v Číně, tak v zahraničí. Ostatně stejně jako jeho firmy Alibaba a Ant. Druhá jmenovaná tehdy měla vstoupit slavně na burzu, očekávalo se, že IPO (první veřejná nabídka akcií) vynese až 37 miliard dolarů. Jenže pár dní předtím to zatrhli komunističtí funkcionáři – pohněvalo je, že Ma byl až moc výřečný a mimo jiné kritizoval pekingské regulátory.

Odstartovalo tím mohutné tažení administrativy čínského vládce Si Ťin-pchinga proti technologickým obrům, kteří v minulosti získali v zemi enormní vliv. Ačkoliv nešlo jen o Alibabu, ale také o společnosti Baidu nebo Tencent, symbolem zakleknutí se stal právě Ma. Jeho firmy dostaly například pokutu v přepočtu 60 miliard korun za monopolní chování, nedávno pak byl Ma donucen odstoupit z orgánů finanční skupiny Ant Group.

Jak zjistily Financial Times, většinu posledního půl roku žil Ma s rodinou v Tokiu, kde se zdržoval převážně v centru města a navštěvoval jen vybrané podniky a místa, kde se scházel s dalšími příslušníky čínské byznysové diaspory. Z Japonska pravidelně podnikal cesty do Spojených států, Izraele i Austrálie.

Opakovaně byl v minulém roce ale viděn také v Evropě. Na své jachtě se plavil u Španělska, v Nizozemí zase navštívil mimo jiné burzu řezaných květin. A na několik dní loni v létě zavítal i do Česka – bulvární novináři ho zachytili, jak hraje s přáteli golf v areálu Albatross u Rudné u Prahy. Jde o komplex, který patří jednomu z nejbohatších Čechů Jiřímu Šimáněmu, spolumajiteli Smartwings a ČSA.

taran_spolecne_foto

Přečtěte si takéTři čeští matematici založili firmu, která obsadila všech pět kontinentůTři čeští matematici založili firmu, která obsadila pět kontinentů. S rozhodováním pomáhá i čínskému obrovi Alibaba

Jeho nynější návrat do Číny zřejmě souvisí s tím, že zemi těžce zasáhla covidová pandemie a striktní politika nulové tolerance nakažených (které se Ma svým pobytem za hranicemi také vyhýbal). Tamní ekonomika, která v posledních dekádách rostla minimálně šestiprocentním tempem, se najednou zasekla a vláda potřebuje talentované a bohaté lidi nalákat zpět.

Deník The Wall Street Journal upozornil, že čínský tlak na technologické obry už je u konce, protože komunisté již prosadili, co potřebovali, a teď je třeba je začít zase vábit zpět. Nový čínský premiér Li Čchiang tak kvůli tomu prý podstatnou část své první tiskové konference z počátku března věnoval právě tématu obnovení důvěry mezi vládou a podnikateli.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym