Zakladatel GoodAI Marek Rosa hledá talenty a nabízí 5 milionů dolarů v odměnách

Jiří SvobodaJiří Svoboda

marek_rosa_2-e1474918451832
0Zobrazit komentáře

Jeden z nejambicióznějších startupů v oblasti umělé inteligence, slovenské Good AI vývojáře a podnikatele Marka Rosy, se po více než roce vývoje rozhodl spustit nový projekt, který se zaměří na hledání a následnou spolupráci talentů ve svém oboru. Na jejich odměny a další rozvoj se rozhodli vyčlenit 5 milionů dolarů. Ti nejlepší možná taktéž dostanou místo v GoodAI.

Marek Rosa založil svou firmu před více než rokem a sám do ní investoval deset milionů dolarů. Tyto peníze získal především vývojem hry Space Engineers v rámci studia Keen Sofware House. Cílem GoodAI je vyrobit první umělou inteligenci na světě, která se plně vyrovná lidskému mozku a pomůže lidem pochopit vesmír. Na konci září publikovali svou roadmapu a framework, kde přesně popisují čeho a jak chtějí dosáhnout. Současný tým zhruba třiceti lidí tedy prostřednictvím projektu zvaného General AI Challenge, jehož existenci naznačil Marek Rosa již na letošním Startup Summitu, má šanci získat další pracovní sílu potřebnou k pokroku.

joseph-prusa-1024×576

Přečtěte si takéČeský startup Prusa Research vyhrál ocenění pro nejlepší 3D tiskárnu na světěČeský startup Prusa Research vyhrál ocenění pro nejlepší 3D tiskárnu na světě

Vše odstartuje příští rok, kdy proběhne série eventů, která má za cíl zrychlit celý proces, respektive najít k řešení k vývoji oné umělé inteligence. Celým procesem se stejně jako v samotném GoodAI nese pojem graduální učení, s nímž budou účastníci výzvy pracovat. Znamená to, že umělá inteligence má schopnost se učit systémem nabalování vědomostí, nikoliv opakovaným začínáním od nuly. To ji liší od smýšlení současných technologií.

generalaichallange

Nyní se General AI Challenge nachází ve fázi nula. Rozhoduje se tedy, jak bude celý následující rok vypadat. Přesněji řečeno každý může nyní přispět svým nápadem o možném provedení, budoucích cílech, pomoci s budoucím rozhodováním o nejlepších řešeních, či nábídnout partnerství. Navíc, pětimilionová částka na odměny prý nebude konečná a firma se chystá vybrat pomocí crowdfundingu ještě více.

Budoucnost je otevřená

Fáze 1 a 2, které nastanou později v příštím roce, by se měly zaměřit na identifikaci požadavků potřebných k vývoji AI a jejich implementaci v praxi. Další vývoj a pokračování slibně vyhlížejícího projektu je pouze na vzájemné domluvě. Probírat a řešit by se mohla třeba etika spojená s AI, její bezpečnost či kontrola nad ní. Již 9. prosince vystoupí zástupci GoodAI na NIPS 2016 v Barceloně, kde proběhne první brainstorming. Zájemci o zapojení do výzvy mohou najít více informací na oficiálním webu projektu.

Jeden z největších konkurentů brněnského vyhledávače letenek Kiwi.com se prodal za 1,7 miliard

skyscannerm
0Zobrazit komentáře

Ačkoliv se to nezdá, jsou to teprve čtyři roky od doby, kdy vznikl v rukou Olivera Dlouhého mezinárodní vyhledávač SkyPicker, jehož vývoj probíhal a stále probíhá z Brna. V květnu letošního roku se pak jeden z nejrychleji rostoucích českých startupů přejmenoval na Kiwi.com a před pár měsíci ohlásil nárůst tržeb o stovky milionů korun.

Funguje na principu kombinace různých leteckých dopravců, kteří spolu napřímo nespolupracují a tím se snaží zákazníkům nabídnout nižší ceny spojení. Mezi největší konkurenty na tomto poli jednoznačně patří například SkyScanner, britská společnost fungující od roku 2001, ve které se udály větší změny naposledy v lednu letošního roku, při získání 128 milionů liber od skupiny investorů.

john-1

Přečtěte si takéTým vývojářů z českého Shipita, prodaného za stovky milionů, přechází za Řežábem do GoodbabyTým vývojářů z českého Shipita, prodaného za stovky milionů, přechází za Řežábem do Goodbaby

Teď ale přišla další pecka. SkyScanner byl prodán – a to za úctyhodných 1,74 miliard dolarů, v přepočtu tedy přes 44,4 miliard korun, do rukou největší čínské cestovní kanceláře Ctrip.com, která za firmu z větší části zaplatí hotovostí a částí ve formě akcií. SkyScanner má momentálně na 60 milionů aktivních uživatelů a funguje ve 30 jazykových mutacích, včetně české.

skyscanner

Finální cena je ještě o 140 milionů vyšší, než valuace po lednové investici. Původní vedení ve firmě zůstane až do konce roku 2016 a postupně se bude snažit předat veškeré řízení novému čínskému vlastníkovi, informuje agentura Reuters.