Zakladatel Red Bullu a motorkář dali křídla i vozíčkářům. Pro jejich nadaci může v neděli běžet každý

V neděli 7. května ve 13 hodin odstartuje desátý ročník běhu Wings for Life World Run. Výtěžek akce jde na výzkum léčby zranění míchy.

Luboš KrečLuboš Kreč

wfl

Foto: Philipp Carl Riedl/Red Bull Content Pool

Charitativní běh loni ve Vídni

0Zobrazit komentáře

Hannesovi bylo devatenáct, když během motokrosového závodu naboural a těžce se poranil. Lékaři dva týdny bojovali o jeho život, nakonec ho zachránili, nadšený sportovec ale zůstal od prsou dolů ochrnutý. Vášeň pro motorky zdědil po svém otci, slavném rakouském šampiónovi Heinzi Kinigadnerovi – a právě on se rozhodl, že budou bojovat, a nejen pro sebe. Na pomoc si přizval jednoho z nejbohatších lidí Evropy, zakladatele Red Bullu a svého kamaráda Dietricha Mateschitze, a v roce 2004 založili nadaci Wings for Life, která podporuje vývoj a výzkum léčby poranění míchy. Peníze získává mimo jiné pořádáním běžeckých závodů, jejichž aktuální ročník se uskuteční v neděli 7. května i v Česku.

V souvislosti s Red Bullem název Wings for Life (čili Křídla pro život) nepřekvapí, protože křídla jsou esenciální částí marketingového příběhu energetického nápoje. V souvislosti s lidmi na vozíčku ale symbolizují i naději, že se jim podaří se zvednout – léčba poranění míchy je složitá a zatím jen málo úspěšná, protože mozková tkáň se špatně a pomalu regeneruje. Existují ale některé poměrně perspektivní směry, kterými vědecká komunita hledí: na poli vývoje speciálních medikamentů rozvíjejících obnovu nervové soustavy, kmenových buněk nebo elektrostimulace probíhá hodně čilý výzkum.

Kinigardner s Mateschitzem, kteří díky své lásce k adrenalinovým sportům znali spoustu postižených lidí, se rozhodli, že jejich nadace by měla právě nadějné vědecké projekty v této oblasti podporovat. Pořádá proto konference a propojuje komunitu po celém světě, ale hlavně spolufinancuje výzkum akademických týmů.

Dosud od ní peníze v souhrnné výši přes miliardu korun dostaly víc než dvě stovky badatelských skupin ze sedmnácti zemí světa. Finanční prostředky Wings for Life získává jednak od donátorů, jednak prostřednictvím charitativních aukcí (letos se vydražil unikátní monopost formule 1 za skoro sedm milionů korun). A také z běžeckých akcí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Celosvětový běh Wings for Life World Run pro rok 2023 se uskuteční v neděli 7. května v jednu odpoledne a zapojit se do něj může v podstatě kdokoliv. A odkudkoliv. Je třeba si stáhnout aplikaci a zaregistrovat se, což vyjde na patnáct eur (350 korun), přičemž veškeré příjmy plynou právě na výzkum léčby poranění míchy. Loni se takto vybralo bezmála pět milionů eur, tedy více než 100 milionů korun. První takový běh se uskutečnil v roce 2014.

Běžet se dá buď organizovaně (hromadné starty se zázemím jsou v plánu v Praze, Jablonci nad Nisou, Brně a Hluboké nad Vltavou), nebo kdekoliv vás napadne. Ve 13 hodin každopádně vyráží jak běžci, tak vozíčkáři, všichni naráz. Půl hodiny po nich se na trať vypraví – fyzicky či virtuálně v běžcových stopách – takzvané catcher car neboli sbírací auto. Pro ty, které dojede, závod oficiálně skončí, a jestli stihnou do té chvíle uběhnout či ujet pět set metrů nebo deset kilometrů, je pouze na nich.

Běh pro Wings for Life má letos silnou českou stopu – hlavním partnerem běhu se v únoru na další tři roky stala loterijní skupina Allwyn třetího nejbohatšího Čecha Karla Komárka. Pavel Turek, šéf CSR a komunikace holdingu, pod nějž spadá i zdejší Sazka, ke spolupráci s nadací Wings for Life řekl:

V Allwynu se snažíme pomáhat dobrým věcem a je nám ctí podporovat světový běh pro Wings for Life napříč našimi trhy v Rakousku, Česku, Řecku nebo Kypru a Velké Británii. Jde o skvělou událost, jíž se mohou zúčastnit opravdu všichni bez ohledu na věk, zdraví nebo to, zda jsou, či nejsou na vozíku. Nehraje se na vítěze, takže vítězí všichni.“

CzechCrunch Jobs