Zakladatel Red Bullu a motorkář dali křídla i vozíčkářům. Pro jejich nadaci může v neděli běžet každý
V neděli 7. května ve 13 hodin odstartuje desátý ročník běhu Wings for Life World Run. Výtěžek akce jde na výzkum léčby zranění míchy.
Hannesovi bylo devatenáct, když během motokrosového závodu naboural a těžce se poranil. Lékaři dva týdny bojovali o jeho život, nakonec ho zachránili, nadšený sportovec ale zůstal od prsou dolů ochrnutý. Vášeň pro motorky zdědil po svém otci, slavném rakouském šampiónovi Heinzi Kinigadnerovi – a právě on se rozhodl, že budou bojovat, a nejen pro sebe. Na pomoc si přizval jednoho z nejbohatších lidí Evropy, zakladatele Red Bullu a svého kamaráda Dietricha Mateschitze, a v roce 2004 založili nadaci Wings for Life, která podporuje vývoj a výzkum léčby poranění míchy. Peníze získává mimo jiné pořádáním běžeckých závodů, jejichž aktuální ročník se uskuteční v neděli 7. května i v Česku.
V souvislosti s Red Bullem název Wings for Life (čili Křídla pro život) nepřekvapí, protože křídla jsou esenciální částí marketingového příběhu energetického nápoje. V souvislosti s lidmi na vozíčku ale symbolizují i naději, že se jim podaří se zvednout – léčba poranění míchy je složitá a zatím jen málo úspěšná, protože mozková tkáň se špatně a pomalu regeneruje. Existují ale některé poměrně perspektivní směry, kterými vědecká komunita hledí: na poli vývoje speciálních medikamentů rozvíjejících obnovu nervové soustavy, kmenových buněk nebo elektrostimulace probíhá hodně čilý výzkum.
Kinigardner s Mateschitzem, kteří díky své lásce k adrenalinovým sportům znali spoustu postižených lidí, se rozhodli, že jejich nadace by měla právě nadějné vědecké projekty v této oblasti podporovat. Pořádá proto konference a propojuje komunitu po celém světě, ale hlavně spolufinancuje výzkum akademických týmů.
Dosud od ní peníze v souhrnné výši přes miliardu korun dostaly víc než dvě stovky badatelských skupin ze sedmnácti zemí světa. Finanční prostředky Wings for Life získává jednak od donátorů, jednak prostřednictvím charitativních aukcí (letos se vydražil unikátní monopost formule 1 za skoro sedm milionů korun). A také z běžeckých akcí.