Zakladatel Revolutu se vzdal ruského občanství. Není sám, Rusem nově není ani vlivný miliardář
Zatímco Nikolaj Storonskij z Revolutu se dosud držel zpátky, miliardář Oleg Tiňkov byl od začátku rázný. Ke kritice měl ovšem taky víc motivací.
Spoluzakladatel Revolutu Nikolaj Storonskij už dlouho musel opatrně volit slova. A přitom právě to, co neřekl, jako by přivolávalo víc pozornosti než to, co veřejně pustil do světa. Ten kontrast byl zřetelný – právě za službou Revolut totiž stojí dva. Jeden Rus a jeden Ukrajinec. Zatímco jeho společník Vlad Jacenko tak veřejně ruskou invazi na Ukrajinu kritizoval, Storonskij zmiňoval, že „válka je špatná“. Kdo ji odstartoval, o tom mlčel. Ovšem teď si jasně zvolil stranu: právě se zbavil ruského pasu.
Zůstal mu britský. Dlouhodobě v této zemi žije: v posledních měsících ostatně mnohokrát i s Jacenkem opakoval, že vše, co dělají, podléhá britskému právu a že s Kremlem nemají nic společného. Podle dokumentů o jeho občanství se to stalo oficiální pravdou někdy v průběhu posledních měsíců. Kdy, to Storonskij nezveřejnil.
Zpráva se objevila v době, kdy Ukrajina uvalila sankce na jeho otce: ředitele ve společnosti Gazprom Promgaz, což je významná pobočka ruské státní plynárenské společnosti. Storonskij starší se narodil na Ukrajině, sankce mu ale zmrazují jeho majetek a blokují vstup do země. Ředitel Revolutu se ale zbavil ruského občanství zřejmě už dřív.
„Nik je britský občan. Dřív během letoška se vzdal ruského občanství, které získal narozením. Jeho postoj k válce je veřejně známý: válka je podle něj naprosto odporná a nadále vyzývá k okamžitému ukončení bojů,“ shrnul celou záležitost pro Bloomberg mluvčí Revolutu.