Zakladatel Telegramu promluvil poprvé od zatčení: Přístup Francie je scestný, nejsme anarchistický ráj

Pavel Durov byl na konci srpna zatčen a vyslýchán francouzskými úřady kvůli jeho komunikační aplikaci Telegram. Co si o tom sám myslí?

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

durov

Foto: @durov/Instagram / CzechCrunch

Pavel Durov, zakladatel aplikace Telegram

0Zobrazit komentáře

Zakladatel a šéf komunikační platformy Telegram Pavel Durov v noci na pátek kritizoval francouzské úřady za to, že ho zatkly a obvinily kvůli nelegálnímu obsahu na jeho síti. V první reakci na své zadržení z minulého týdne, kterou zveřejnil v příspěvku přímo na Telegramu, se devětatřicetiletý rodák z Petrohradu podivuje nad tím, že je podle Paříže osobně zodpovědný za obsah zveřejněný jinými lidmi. Odmítl také označení, které se objevovalo v médiích, že by byla jeho platforma „anarchistickým rájem“.

Paříž vyčítá Durovovi a jeho síti Telegram, že nedostatečně komunikují s úřady a neposkytují informace, o které žádají soudní orgány. Tím by se platforma a její šéf mohli dopustit spoluúčasti na zločinech, které uživatelé Telegramu plánují a koordinují pomocí této sociální sítě, jako je pašování drog, šíření dětské pornografie či vydírání.

„Pokud je nějaká země nespokojená s internetovou službou, je zavedenou praxí zahájit právní kroky proti samotné službě,“ uvedl Durov, který svá obvinění označil za „překvapivá“. Francouzské úřady podle něj přijaly „scestný přístup“, ale zároveň připustil, že Telegram není dokonalý. „Nicméně tvrzení v některých médiích, že Telegram je jakýmsi anarchistickým rájem, jsou naprosto nepravdivá,“ napsal na sociální síti s tím, že každý den odstraňují miliony škodlivých příspěvků a kanálů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Devětatřicetiletý miliardář Durov se narodil v Rusku, žije v Dubaji a má také francouzské občanství – a má 100 dětí, figuru jako Ken a spoléhají na něj Ukrajinci i Rusové. Zatčen byl 25. srpna na letišti Le Bourget. Pařížská prokuratura Durova po čtyřech dnech pustila z vazby po zaplacení kauce pěti milionů eur (125 milionů korun). Durov má ale povinnost hlásit se dvakrát týdně na komisařství a nesmí odjet z Francie.

Níže si můžete přečíst celé jeho vyjádření, které zveřejnil ve svém kanálu na Telegramu:

Děkuji všem za podporu a lásku!

Minulý měsíc jsem byl po příjezdu do Paříže čtyři dny na výslechu na policii. Bylo mi řečeno, že mohu být osobně zodpovědný za nelegální používání Telegramu jinými lidmi, protože francouzské úřady nedostávaly od Telegramu odpovědi.

To mě překvapilo z několika důvodů:

  1. Telegram má v EU oficiální zastoupení, které přijímá žádosti EU a odpovídá na ně. Jeho e-mailová adresa byla veřejně dostupná pro každého v EU, kdo zadá do Googlu „Telegram EU address for law enforcement“.
  2. Francouzské úřady měly řadu možností, jak mě kontaktovat a požádat o pomoc. Jako francouzský občan jsem byl častým hostem na francouzském konzulátu v Dubaji. Před časem jsem jim na požádání osobně pomohl zřídit horkou linku Telegramu pro řešení hrozby terorismu ve Francii.
  3. Pokud je některá země nespokojena s internetovou službou, je zavedenou praxí zahájit soudní řízení proti samotné službě. Používat zákony z doby před nástupem chytrých telefonů k obvinění generálního ředitele z trestných činů spáchaných třetími stranami na platformě, kterou spravuje, je scestný přístup. Vytváření technologií je už tak dost těžké. Žádný inovátor nebude nikdy vytvářet nové nástroje, pokud bude vědět, že může být osobně zodpovědný za případné zneužití těchto nástrojů.

Stanovit správnou rovnováhu mezi soukromím a bezpečností není snadné. Musíte sladit zákony na ochranu soukromí s požadavky na prosazování práva a místní zákony s právními předpisy EU. Musíte brát v úvahu technologická omezení. Jako platforma chcete, aby vaše procesy byly celosvětově konzistentní a zároveň abyste zajistili, že nebudou zneužívány v zemích se slabým právním řádem. Zavázali jsme se spolupracovat s regulatorními orgány, abychom našli správnou rovnováhu. Ano, stojíme si za svými zásadami: naše zkušenosti jsou formovány naším posláním chránit uživatele v autoritářských režimech. Ale vždy jsme byli otevřeni dialogu.

Někdy se s regulátorem dané země nemůžeme shodnout na správné rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. V takových případech jsme připraveni danou zemi opustit. Udělali jsme to už mnohokrát. Když Rusko požadovalo, abychom mu předali „šifrovací klíče“ umožňující sledování, odmítli jsme – a Telegram byl v Rusku zakázán. Když Írán požadoval, abychom zablokovali kanály pokojných demonstrantů, odmítli jsme – a Telegram byl v Íránu zakázán. Jsme připraveni opustit trhy, které nejsou v souladu s našimi zásadami, protože to neděláme pro peníze. Jsme vedeni záměrem přinášet dobro a hájit základní práva lidí, zejména v místech, kde jsou tato práva porušována.

To vše neznamená, že Telegram je dokonalý. I to, že úřady mohou být zmatené v tom, kam mají posílat žádosti, je něco, co bychom měli zlepšit. Ale tvrzení některých médií, že Telegram je jakýmsi anarchistickým rájem, jsou naprosto nepravdivá. Každý den odstraňujeme miliony škodlivých příspěvků a kanálů. Denně zveřejňujeme zprávy o transparentnosti (jako je tato nebo tato). Máme přímé horké linky s nevládními organizacemi, abychom rychleji vyřizovali naléhavé žádosti o moderaci.

Slyšíme však hlasy, že to nestačí. Náhlý nárůst počtu uživatelů Telegramu na 950 milionů způsobil růstové bolesti, které usnadnily zločincům zneužívání naší platformy. Proto jsem si dal za osobní cíl zajistit, abychom v tomto ohledu věci výrazně zlepšili. Tento proces jsme již interně zahájili a brzy se s vámi podělím o další podrobnosti o našem pokroku.

Doufám, že srpnové události povedou k tomu, že Telegram – a sociální sítě jako celek – budou bezpečnější a silnější. Ještě jednou děkuji za vaši lásku a memy.

S přispěním ČTK

Kurzy, stipendia i kulaté stoly. Prague Finance Institute spoluutváří novou generaci české finanční elity

Před lety studentský spolek, dnes institut a komunita, jejíž součástí jsou osobnosti české finanční scény. Za čím vším stojí Prague Finance Institute.

pfi-2024

Foto: Jiří Hloušek

Za Prague Finance Institut stojí třicetičlenný tým, v jeho čele je spoluzakladatel a předseda Jonáš Kotyza.

Když přijdete za českými byznysovými esy nebo finančními experty s tím, jestli by nevystoupili na nějaké akci, nejspíš odejdete s prázdnou, protože každý z nich má kalendář plný až po strop. A co teprve, kdyby měli něčemu věnovat svůj čas bez nároku na honorář. To už by muselo být.

O to překvapivěji potom působí fungování Prague Finance Institute (PFI). Organizace při CERGE-EI, centru pro ekonomický výzkum Univerzity Karlovy, nabrala za osm let takové momentum, že na jejích akcích dnes vystupují špičky ze společností, jako je Goldman Sachs, legendy mezi americkými univerzitními profesory, investoři globálního významu, ale také spíkři z významných domácích společností, jako je PPF, EPH, či institucí, jako je ČNB.

„Jsme komunita, která kromě vzdělávání mladé generace v oblasti financí, ekonomie a byznysu, vytváří velmi cenné profesní kontakty mezi našimi příznivci. Institut začíná formovat a kultivovat prostředí v těchto oblastech a stává se důležitým hlasem do diskuse. Nejspíš i proto si i ti nejzaneprázdněnější manažeři čas od času najdou chvilku, aby nám kývli na účast v panelové diskusi, poskytli rozhovor nebo odpřednášeli několik lekcí na našich kurzech,“ vysvětluje Jonáš Kotyza, který za PFI stojí.

Institut spoluzaložil ještě v době svého studia jako spolek sdružující studenty zaměřující se na ekonomii a podnikové finance, zejména pak na oblast oceňování podniků. Sám díky činnosti institutu, a zejména pak komunitě kolem něj, získal pracovní post v investiční skupině BHM, kde dnes působí jako partner. Z křesla předsedy PFI dál vede – stejně jako všichni z aktuálně téměř třicetičlenného týmu – bezplatně ve svém volném čase.

Chceme být finančně-ekonomickým think tankem západního střihu, který rozdmýchává odbornou debatu.

„Fungujeme na dobrovolné bázi. Čili každý v tom, co má na starosti, musí vidět smysl. Odměnou nám je, že z PFI společně budujeme think tank západního střihu, na našich akcích vystupuje špička české i globální finančně-ekonomické scény a vznikají kolem nás unikátní byznysové konexe,“ dodává Kotyza.

PFI je nezisková organizace, která provoz financuje především z darů od svých partnerů a organizace vlastních kurzů, jako je například Business Valuation Masterclass zaměřený na podnikové finance a oceňování podniků.

Od spolku k think tanku

Všechno začalo spoluprací s profesorem Aswathem Damodaranem, legendou na poli oceňování podniků z americké New York University, jehož pečlivě nasbíraná data například o rizikových prémiích jednotlivých zemí využívají ekonomové i finanční analytici po celém světě. Spolu s ním PFI ještě jako studentský spolek vytvořil první podobu uceleného kurzu zaměřeného na oceňování podniků. Tento kurz se postupně rozvinul do uceleného bloku praktických seminářů, kde přednáší celá řada předních finančních expertů a byznysových špiček, a nabízí tak unikátní vzdělání aplikovatelné v praxi. Na Business Valuation Masterclass poté navázaly další kurzy a celá řada se jich aktuálně připravuje. PFI zároveň pracuje na překladu nejnovější Damodaranovi knihy Narrative and Numbers do češtiny.

Mimo to PFI pořádá debaty u kulatého stolu, na které si zve známé byznysové a finanční osobnosti, jako je vlastník energetické skupiny Sev.en a jeden z nejbohatších Čechů Pavel Tykač nebo bývalí guvernéři České národní banky Jiří Rusnok a Miroslav Singer. V rámci těchto debat odborníci z různých oblastí sdílí a konfrontují své pohledy na daná ekonomická témata a zároveň navrhují možná řešení aktuálních problémů. PFI asistovalo i se známou českou konferencí Shifts, kde i letos budou mít svůj panel. Oborové know-how potom institut pravidelně sdílí například prostřednictvím analytického měsíčníku PFI Monthly, do kterého přispívá desítka špičkových expertů.

„Kromě zmíněné vzdělávací činnosti je naší prioritou i přímá finanční a mentorská pomoc studentům. Náš poslední úspěch je sbírka v hodnotě 1,3 milionu korun na stipendijní pobyt na londýnské LSE pro talentovaného českého studenta,“ zmiňuje Kotyza další oblast, ve které PFI působí. A dále dodává, že v této činnosti bude PFI pokračovat – v příštím akademickém roce plánuje vybrat nejméně jednoho dalšího studenta.

K tomu všemu v jejich produkci vzniká i podcast PFI Talks, do kterého se pustili v reakci na krizi vyvolanou pandemií covidu. Před mikrofonem moderátor Leoš Rousek, šéf komunikace PPF a bývalý novinář Wall Street Journal, zpovídá i české, ale především zahraniční hosty, jako profesora Damodarana, světoznámého ekonoma Paula Krugmana nebo psychologa a nobelistu Daniela Kahnemana, autora knihy Myšlení, rychlé a pomalé. Aby byl výčet činností kompletní, PFI se zabývá i přípravou nadějných ekonomických talentů na budoucí pracovní život.

„Pro studenty pořádáme i méně formální přednášky, kde například svoje zkušenosti z působení v Goldman Sachs sdílel Jakub Duda, který pracuje v newyorské pobočce banky. Je to jen jedna z věcí, na které se zaměřujeme v rámci podpory studentů a jejich propojování s potenciálními zaměstnavateli,“ doplňuje Kotyza.

První Bloomberg terminál pro studenty v Česku

Velkým plánem, na kterém v PFI v současnosti pracují, je pořízení prvního terminálu zpravodajské platformy Bloomberg, kterou by zpřístupnili studentům. „Je velká škoda, že v Česku zatím studenti nemohou čerpat z jednoho z nejprestižnějších zdrojů dat z finančních trhů. Chceme rozvíjet český finanční trh a tento nedostatek napravit, proto v současnosti hledáme způsob, jak financovat provoz fyzického Bloomberg terminálu. Na téměř 700 tisíc korun vyjde roční licence, dalších přibližně 50 tisíc korun spolkne pronájem hardwaru,“ propočítává Kotyza. Terminál je jednoduše počítač, ze kterého jediného lze přistupovat ke službě Bloomberg Professional, ta jinými cestami není veřejnosti dostupná.

V PFI mají v plánu pořádat další kulaté stoly, u kterých zasednou hosté nejen z financí, ale například i lidé z jiných oblastí ekonomiky, jak naznačuje Kotyza: „Brzy odtajníme podrobnosti konference zaměřené na rezidenční realitní trh v Praze, což je téma, ke kterému rovněž zpracováváme detailní studii ve spolupráci se zajímavými partnery,“ poodkrývá karty.

PFI se aktivně profiluje v odbornou českou organizaci, která má zaplnit prázdné místo na trhu. „Nejsme studentským spolkem, který každoročně obměňuje složení podle toho, jak studenti přichází a odchází. Jsme institut, odborný think tank, který rozdmýchává debatu v oblasti financí a ekonomie, dlouhodobě si klade za cíl tyto oblasti kultivovat a chce mít bezprostřední vliv na jejich vývoj. Zároveň dlouhodobě rozvíjíme mladé lidi a umožňujeme jim nabrat jak zprostředkované, tak přímé zkušenosti a znalosti v zahraničí. Jednou z našich priorit je toto know-how udržet v České republice,“ uzavírá Kotyza.

CC Native

Partnerem článku je PFI