Zakletí je upřímný animák o nefunkční rodině. Studia se ho lekla, říká režisérka, co dělala i Shreka

Na Netflix dorazila nová pohádka. Jmenuje se Zakletí, a i když vypadá jako další klasický animák, nenechte se zmást. Překvapí vás, o čem doopravdy je.

zakleti-uvodka

Foto: Netflix

Nová netflixovská pohádka Zakletí zkoumá, proč se z rodičů mladé princezny staly příšery

0Zobrazit komentáře

Jestli jste z Prahy a pohybujete se po ní metrem, tak jste si ho možná už všimli. Některé stanice, co jsou vybaveny reklamními videopanely, už nějaký čas lákají na novou netflixovskou pohádku Zakletí. Není se co divit, osud tohoto animáku byl chvíli sám o sobě jakoby zakletý, streamovací obr na něj ale neupozorňuje jen kvůli tomu. I když to na první pohled není z trailerů nebo synopsí jasné, Zakletí vypráví neobvykle reálný příběh o rozpadající se rodině, jehož konci budete mít chuť zatleskat.

Slovo reálný samozřejmě berte v uvozovkách. Zakletí jsou plnokrevná pohádka, která se odehrává ve smyšleném království Lumbria, kde se létá na čemsi mezi kočkou, medvědem a orlem a jezdí na zvířatech, která zase mohou připomínat ta z avatarské Pandory. Místo tu mají i kouzla a do toho všeho se někdy zpívá a tančí. Potud je to klasický hollywoodský animák, mnohem zajímavější je ale to, co leží pod tímhle vším.

Hlavní hrdinkou filmu je náctiletá princezna Elian, která má poměrně velký problém, s nímž se musí vyrovnat – její rodiče, král a královna, se totiž z neznámého důvodu proměnili v monstra. Chovají se tak, jak byste to od roztomilých kreslených příšer čekali. Nejsou zlí, ale ani k čemukoliv použitelní. Neustále zlobí a vyvádí, něco rozbíjejí a žerou, celkově prostě dělají obří rotiku.

A mladá Elian se s tím musí nejen vyrovnat a udržet před ostatními zdání, že král a královna a celé království jsou v pořádku, ale zvládnout to i bez rodičovské podpory. Není se tedy co divit, že se vydá na cestu, na jejímž konci doufá, že najde klíč, jak všechno vrátit zase do doby, jako to bylo dřív.

Jak už to tak bývá, během této cesty se začne leccos odhalovat a narovnávat a jako správná pohádka dojdou svého narovnání i Zakletí. Jen se během toho z prvotního čistě rozjuchaného animáku překlopí do roviny, která ukazuje, že milující rodina může mít mnoho podob a ne vždycky to znamená, že se vztahy v ní nezmění. Nebo že děti mají taky své potřeby a nároky, na které by se nemělo zapomínat, ale že to všechno jde vybalancovat ku spokojenosti všech.

To je v kontextu animované pohádky jednak velice zodpovědné, jednak neuvěřitelně osvěžující. A je to také důvod, proč Zakletým s chutí odpustíte někdy možná až příliš rozverné postavy či skotačení.

„Když mi David Ellison, šéf produkční společnosti Skydance, v roce 2017 líčil, že tenhle film bude o rozpadající se rodině a jak skončí, hned jsem po něm skočila,“ říká pro CzechCrunch režisérka Zakletých a zkušená animátorská matadorka Vicky Jenson, jejíž jméno najdete v titulcích celé řady dobře známých filmů a coby spolurežisérka je podepsaná i pod oscarovým Shrekem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Je to příběh, který hodně z nás žije. Jak ta rodina dopadne, je realita tolika z nás. Věřím proto, že můžeme lidem, co mají problém, pomoct ukázat cestu. Rodičům, aby pochopili, čím jejich děti prochází, když se jim bortí vztah, a dětem, že tohle se rodičům občas děje, ale není to jejich chyba,“ dodává.

Nadšení Vicky Jenson ale na začátku nesdíleli úplně všichni. Příběhu nefunkční rodiny, který se nezavrší klasickým happy endem, kvůli tomu trvalo dlouhých sedm let, než se dostal k divákům. „Pro film jsme samozřejmě potřebovali partnera, jednali jsme s několika studii, kterým se námět i naše prezentace líbila, pak se ale nejspíš trochu vyděsila nebo začala být nervózní z toho, jak by film měla promovat, takže to šlo na chvíli k ledu,“ vzpomíná Jenson.

Prvním partnerem filmu mělo být studio Paramount, pak se projekt dostal na Apple TV+, nakonec ale skončil u Netflixu, který se ho ujal loni na podzim. Během té doby také změnil jméno, ve hře byl poměrně explicitní název Split, nakonec ale tvůrci sáhli po více tajemně znějícím titulu Spellbound, který se to češtiny překládá právě jako Zakletí. Podobně se sice jmenuje už více děl, ale co už.

„Animované filmy už nějakou dobu zpracovávají velice důležitá a hluboká témata. Jak vycvičit draka třeba zkoumá vztah otce, který se snaží natlačit svého syna určitým směrem, Vzhůru do oblak ukazuje v prvních minutách truchlení tak, že vám to rve srdce, a V hlavě je zase skvělá sonda do mysli teenagerů… všechno to jsou velké příběhy, na které se díváme z jednoduchého důvodu, protože se s nimi dokážeme ztotožnit. Já doufám, že se k nim teď přidáme,“ dodává ještě Jenson.

Jestli se to Zakletým povede, se můžete na Netflixu přesvědčit od 22. listopadu. Pokud si je pustíte v originále, můžete se v hlavních rolích těšit i na dobře známá jména – mladou princeznu namluvila Rachel Zegler, která na sebe poprvé výrazně upozornila ve Spielbergově variaci muzikálu West Side Story a objevila se i ve druhém Shazamovi nebo spin-offu Hunger Games Balada o ptácích a hadech. Hlasy jejím rodičům pak propůjčili Nicole Kidman a Javier Bardem.

LEGO se spojilo s F1. Před Velkou cenou Las Vegas uvádí skvosty pro fanoušky formulí

Dánská firma odhalila spoustu nových závodních setů, pro které se spojila s formulí 1. A kdy jindy na ně nalákat než před Velkou cenou Las Vegas.

Filip HouskaFilip Houska

f1lego

Foto: LEGO

Monoposty z edice Speed Champions

0Zobrazit komentáře

Letošní sezóna F1 se pomalu chýlí ke konci a na piloty i fanoušky čekají už jen tři Velké ceny včetně té v americkém Las Vegas, která může rozhodnout o vítězství nezastavitelného Maxe Verstappena v celém seriálu. Nedělní závod ve městě hříchů ale není jen o sportovních výkonech, těsně před jeho startem se do hry ve velké parádě zapojilo LEGO, které odhalilo nové oficiální kolekce stavebnic. A že jich je.

LEGO už na začátku roku oznámilo, že navázalo kreativní strategické partnerství s formulí 1, nejvýraznějším jménem na globálním závodním poli, dosud ale přesně neřeklo, co bude jeho součástí. Stejně tak jako v případě očekávané spolupráce s Nike, kde také mlčí, a proto CzechCrunch přinutilo, aby si stavebnice obou lovebrandů vysnil skrze umělou inteligenci. V kontextu F1 se ale situace změnila.

Před startem Velké ceny Las Vegas, která díky prosvětlenému městskému zázemí a velkolepému loňskému návratu do F1 patří k těm nejatraktivnějším zastávkám seriálu, odhalil plejádu nových krabic, z jejichž obsahu si postavíte hned několik závodních reálií, především pak monopostů jednotlivých stájí.

Dospělejší publikum zaujme rozšířená edice Speed Champions, která nabízí možnost si poskládat dvacet centimetrů dlouhé formule ze všech aktuálních závodních stájí včetně jezdců v podobě minifigurek. Mladší ocení doplnění populární kolekce City, jejíž nové stavebnice ukrývají jak monoposty, tak další prvky jako přepravu vozů, garáže, pódium nebo start závodu.

Pro nejmenší stavitele pak přichází novinky v edici Duplo, která je založená na větších kostkách, tudíž výsledná díla nevypadají tak detailně jako u ostatních kolekcí, žádný věk nicméně není příliš nízký k prvnímu prozkoumávání světa F1. A pro fajnšmekry si LEGO přichystalo i miniformule v rámci sběratelské řady Collectibles.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Každá sada oslavuje klíčový prvek a složité detaily světa formule 1. Od zastávek v boxech a týmových garážích až po samotný vůz,“ říká komerční šéfka F1 Emily Prazer s tím, že prodej nových stavebnic začne od příštího roku. Novinky z kolekcí Duplo a City dorazí hned v lednu, formule ze Speed Champions budou vydány v březnu s tím, že předobjednávat je možné už v těchto chvílích, a sběratelské minimonoposty z řady Collectibles přijdou v květnu příštího roku.

Ani tím navíc LEGO nekončí. V nabídce dosud mělo sběratelský model McLaren MP4/4 Ayrtona Senny, který je považován za jeden z nejúspěšnějších závodních vozů F1 všech dob. Teď přináší další podobný model, konkrétně Williams Racing FW14B se závodníkem Nigelem Mansellem, jenž se stal v roce 1992 mistrem světa. No a v neposlední řadě se mohou těšit na speciální stavebnici z řady Technic fanoušci Ferrari – LEGO si totiž připravilo formuli Ferrari SF-24, kterou poskládáte z 1 361 dílků.

LEGO tak možná trochu paradoxně s novinkami nemíří na vánoční sezónu, která je v nákupech pochopitelně velmi silná, ale spíš se zaměřuje na první polovinu roku 2025, kdy bude F1 slavit pětasedmdesátileté výročí vzniku. Marketingově ale aktivace stavebnic dává smysl teď, před závodem v nejdivočejším americkém městě, kde si LEGO mimo jiné zaplatilo reklamní prostor na unikátní kopuli Sphere, okolo které se jezdí.

Soustředěnost na Spojené státy jako takové dává pro dánského kostičkového obra smysl i byznysově, protože pozoruje zvýšený zájem o stavebnice právě ze Severní Ameriky. Spolu s Evropou se primárně tyto světadíly podílely na tom, že LEGO v pololetí zvýšilo tržby o třináct procent na 31 miliard dánských korun (104 miliard korun českých) a čistý zisk meziročně zvedlo o šestnáct procent na šest miliard dánských korun (více než dvacet miliard korun českých).