Láska, která rozděluje společnost. Nový film Barbory Chalupové ukazuje cestu zákona o stejnopohlavních sňatcích
Režisérka Barbora Chalupová
Více než milion lidí v Česku má neheterosexuální orientaci. Právě takové zjištění stojí hned v úvodu nového dokumentu Zákon lásky. Zrežírovala jej Barbora Chalupová, spolutvůrkyně úspěšného filmu V síti, jenž byl oceněn i Českým lvem. Ve svém novém díle nazvaném Zákon lásky, jehož je CzechCrunch partnerem, se zaměřila na cestu legislativy, která měla do českého právního řádu zakotvit možnost stejnopohlavních sňatků.
Režisérka film označuje jako dokumentární tragikomedii, ale kdo by čekal pouhé nadlehčené zobrazení vyhrocené diskuze ke kontroverznímu tématu, byl by na omylu. Tragikomičnost se totiž projevuje spíš v samotné cestě zákona: od záměru, petice až do Poslanecké sněmovny – ta je dlouhá, úmorná, byrokratická a v tuto chvíli navíc stále nedokončená. Ústředními postavami snímku jsou členové iniciativy Jsme fér v čele s Czeslawem Walkem (ten je mimo jiné i šéfem festivalu Prague Pride), kteří se o prosazení této legislativy snaží dlouhodobě.
„Takto koncentrovaně jsem se o jeden zákon doposud nikdy nezajímala. Ani jsem nesledovala celou s ním spojenou diskuzi jak před Sněmovnou, tak ve Sněmovně. Myslím si, že si diváci místo ‚zákonu lásky‘ mohou doplnit jakýkoliv jiný zákon, který je jim blízký a osobní. Pocítí pak úplně stejnou frustraci ze systému a našich volených zástupců,“ říká pro CzechCrunch Barbora Chalupová, kterou jsme již dříve zařadili do našeho výběru inovativních českých osobností Innovators 20.
Dokument pokrývá více než tři a půl roku dlouhou právní bitvu, ale v mezičase se snaží i vysvětlovat, proč manželství není jen přejmenované registrované partnerství a nejde jen o čistě symbolickou záležitost. Sama režisérka byla podle svých slov překvapená, kolik věcí je jinak. Například pozůstalí registrovaní partneři nemají právo na vdovský či vdovecký důchod. Jinak než na manžele pohlíží na registrované partnery i dědické, správní nebo daňové právo, odlišná jsou i práva na nabytí společného jmění nebo občanství u cizinců.