Zalando zavádí virtuálního asistenta, který pomůže s výběrem oblečení. Vytvořilo ho OpenAI a mluví i česky

Virtuální asistent od Zalanda využívá technologii OpenAI a pomůže zákazníkům s výběrem oblečení podle místa, počasí i příležitosti.

Návrh bez názvu – 1

Foto: CzechCrunch

Zalando nasazuje chatbota, který zákazníkům pomůže s výběrem vhodného outfitu

0Zobrazit komentáře

Internetový prodejce textilu Zalando představil novou umělou inteligenci ve formě AI asistenta, který je už teď dostupný i pro české zákazníky. Chatbot nazvaný Zalando Asistent je založený na technologii OpenAI. Ta je lídrem ve světě umělé inteligence a její modely jsou ty nejpokročilejší. Od spojení s tímto gigantem si Zalando slibuje novou úroveň personalizace i inovací, které mají sloužit zákazníkům ve všech 25 zemích, kde společnost působí. Nové AI poradenství pak má fungovat v lokálních jazycích včetně češtiny.

Zalando Asistent využívá technologii OpenAI k tomu, aby poskytoval personalizované módní doporučení pro konkrétní příležitost podle předešlého chování zákazníka na webových stránkách i v aplikaci. Například při otázce „Jak se obléknout do Národního divadla?“ dokáže asistent nabídnout vhodný outfit na základě kontextu a události. Umí ale odhadnout také lokaci, a proto zákazníkovi nabídne třeba i funkční oblečení do Krkonoš na túru.

Zalando tímto krokem reaguje na zásadní trend v módním průmyslu, totiž rostoucí důraz na využití umělé inteligence k lepšímu pochopení potřeb zákazníků a poskytování personalizovaných služeb. „Víme, že naši zákazníci očekávají od společnosti Zalando inspiraci. Zavedení Zalando Asistenta v České republice je pro nás důležitým krokem k tomu, abychom zákazníkům usnadnili objevování módy, která vyhovuje jejich individuálnímu stylu a potřebám,“ říká Daniel Rogiński, generální ředitel Zalando pro Českou republiku a region střední a východní Evropy.

Zalando a kdo dál?

Prodejce oblečení, který je jedním z největších evropských módních e-shopů s ročními tržbami dosahujícími 250 miliard korun, se novým chatbotem snaží zajistit, aby nezůstal pozadu za dalšími firmami. Například společnost H&M a kosmetická značka Sephora uvedly na trh vlastní AI asistenty a umělou inteligenci už ve svých byznysech využívají.

Nejsou ale jedinými. Nákupního asistenta ISA už má třeba i online platforma Who What Wear, která poskytuje inspiraci v oblasti módy. Na vlnu využití umělé inteligence v rámci chatbotů naskočil nedávno i Amazon, který představil asistenta Rufuse. Ten odpovídá zákazníkům na otázky týkající se konkrétních produktů, jejich složení, údržby i třeba příslušných zákaznických recenzí. Dostupný je všem zákazníkům ve Spojených státech, a to jak na webu, tak v aplikaci Amazon Shopping.

Takové technologie přitom nejsou jen nástrojem, jak zákazníkům usnadnit nakupování – stávají se klíčovým prvkem konkurenční výhody v rychle se vyvíjející oblasti. Firmy, které využívají AI, mohou nabídnout rychlejší, efektivnější a personalizovanější služby.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nová beta verze virtuálního asistenta není prvním AI projektem společnosti Zalando. V minulosti zavedla několik nástrojů zaměřených na personalizaci. A to včetně systému, který zákazníkům doporučuje správné velikosti oblečení na základě předchozích nákupů. Zavedení Zalando Asistenta je podle všeho tedy součástí širší strategie, která má za cíl zlepšit zákaznickou zkušenost.

Kromě AI asistenta rozšířilo Zalando i svůj nástroj Trend Spotter, který sleduje aktuální módní trendy jak na lokální, tak evropské úrovni. Ten zatím není dostupný na českém trhu, nově ale zahrnuje města jako Amsterdam, Londýn, Varšavu a Curych. Zákazníci tak mohou lépe chápat, jak se trendy na daném místě zrovna vyvíjejí a proč byly konkrétní kousky zařazeny do výběru.

Technologické inovace, jako je právě třeba Zalando Asistent, ukazují, jakým způsobem se mění současný módní průmysl. AI pomáhá propojit online nákupy, které jsou stále populárnější, s osobním přístupem, který zákazníci podle všeho hledají a stále vyžadují. Technologie OpenAI pak hraje v celém procesu klíčovou roli a zajišťuje ten nejvyšší možný standard, co se využití umělé inteligence týče.

Zažila přepadení v Londýně. Teď vyvíjí chytrou brož na ochranu žen v ulicích a získala první miliony

Snaží se odradit útočníka, a když se to nepovede, přivolá policii. Tak by měl fungovat nový ochránce žen, kterého vyvíjí Češka v Londýně.

ina-jovicic-1

Foto: IJ/CzechCrunch

Ina Jovičić ze startupu eNOugh

0Zobrazit komentáře

Inu Jovičić přepadli, když se vracela večer domů. Skupina motorkářů jí tehdy v Londýně ukradla mobil. Začala proto přemýšlet, jak se v budoucnu útočníkům ubránit. A přišla s nápadem na jakousi brož, kterou si žena připne na oblečení – a pokud dojde ke konfliktu, brož začne blikat, vydávat hlasité zvuky a případně přivolá policii. Její startup už získal od investorů, jako je například Klára Losert nebo český fond PurposeTech, 240 tisíc britských liber (zhruba 7,2 milionu korun). Zařízení by měla její firma začít vyrábět příští rok.

Ina Jovičić ale nepochází z Británie a nenarodila se ani na Balkáně, jak by její jméno mohlo naznačovat. Tamní válku, před kterou utekli její rodiče v devadesátých letech, nezažila, protože se narodila až v Česku. Jak ale říká, temperament jí přesto zůstal. Po maturitě v Praze se rozhodla studovat v zahraničí a odjela do Spojeného království, takže už šest let je jejím domovem Londýn.

„Pořád se ale do Prahy vracím, protože tu mám celou rodinu. Teď se snažím propojit Prahu s Londýnem i byznysově. Řada českých investorů se zapojila do mého britského projektu,“ říká. Aktuálně se jejímu startupu eNOugh s bezpečnostní broží či badgem, jak sama Jovičić zařízení označuje, podařilo shromáždit přes sedm milionů korun v investicích. Třeba díky zmíněné Kláře Losert, investorce a mentorce ze startupu Talkbase.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na začátku byla ale vlastní špatná vzpomínka. Bylo deset hodin večer, když se Jovičić vracela z večeře s přáteli domů. Šla sama jinak bezpečnou londýnskou čtvrtí, když ji obkroužili čtyři muži na motorkách a jeden z nich se jí pokoušel vytrhnout z ruky mobilní telefon. „Já jsem prostě temperamentem a původem z Balkánu, takže moje první instinktivní reakce byla: Co si to ten chlap dovoluje?“ vypráví. Chvíli se s mužem přetahovala, pak jí ale prý naštěstí došlo, že bude bezpečnější přijít jen o mobil.

Muži ji mezitím odtáhli doprostřed ulice, kde teprve telefon pustila. Odnesla si nakonec jen poškrábaná kolena. „Policie mi pak říkala, že jsem měla štěstí, že ti dva z druhé motorky neměli nůž. Taky mě mohli bodnout. To je tu v Londýně celkem časté,“ vzpomíná. Podobný útok podle Jovičić není, na rozdíl od poměrně bezpečné Prahy, v Londýně neobvyklý. „Třeba vidíte někoho v obleku běžet po ulici za člověkem na motorce, většinou proto, že mu ukradl mobil.“ 

enough-optimised

Foto: eNOugh

Takto by měla vypadat AI brož a mobilní aplikace

Jak ale Ina Jovičić říká, věci se většinou dějí v pravou chvíli. V tu dobu studovala na University College London, kde dostala za úkol rozpracovat projekt pro potenciální startup. Vznikl tak nápad na výrobu produktu, který by pomohl ženám v podobné situaci. „Chtěla jsem přijít s něčím, co bude mít i preventivní funkci. Aby to pomáhalo i před tím, než se vůbec něco stane,“ dodává Jovičić .

Jde o AI brož, tedy zařízení s umělou intelingencí, kterou si žena připne na kabát nebo sako. Ve chvíli, kdy vyrazí do ulic, mobilní aplikace aktivuje v zařízení kameru, která začne odesílat záznam do zabezpečeného cloudu. Pokud by se něco stalo, dostane k němu policie přístup. „Londýn má sice spoustu bezpečnostních kamer, ale policii pak dlouho trvá získat z nich záznam, protože mají různé soukromé vlastníky,” vysvětluje Jovičić.

Bliká a spustí i alarm

Badge také sám o sobě jemně svítí, aby bylo i ve tmě vidět, že ho má žena na sobě. Pokud dojde ke konfrontaci s útočníkem, stisknutím tlačítka začne velmi silně blikat. „To na pár sekund odvede pozornost a dává to šanci napadené utéct. Zároveň se spustí takzvaná de-escalation message – zařízení začne hlásit, že odteď bude vše nahráváno, ale že má útočník ještě možnost nechat napadenou na pokoji a nebude stíhán,“ popisuje Jovičić.

Jde o strategii, kterou prý konzultovala s odborníky. Ženy se totiž obvykle bojí na útok reagovat, aby násilníka ještě víc nerozzuřily. A pokud ani to nepomůže, odešle se poloha a živý stream z kamery bezpečnostní firmě, která vyhodnotí, zda se jedná opravdu o riziko. Pak případně upozorní policii. Badge zároveň spustí alarm i ve chvíli, kdy se přeruší jeho Bluetooth spojení s telefonem – tedy když mobil ženě někdo ukradne.

klara-a-jakub

Přečtěte si takéVytvořila kabelku, která dobije telefon, svítí a má vás i ochránitVytvořila kabelku, která dobije telefon, svítí a má i chránit. S vývojem pomohl i Průša

„Používáme i umělou inteligenci k rozpoznávání hlasu. Systém je schopný poznat, jestli s někým normálně mluvíte, nebo jestli k vám někdo přišel a řekl: ‚Nic nemačkej a naval telefon.‘ Hlavně podle tónu hlasu. Pokud to vyhodnotí jako ohrožení, spustí všechny kroky i bez zmáčknutí tlačítka,“ vysvětluje Jovičić.

„Máme vlastní tým pro vývoj umělé inteligence, který používá kombinaci různých modelů, jež už existují, protože momentálně jako malý startup nemáme přístup k velkému objemu dat. V budoucnu to chceme mít ale všechno in-house,“ říká Jovičić. Firma má teď podle ní finanční prostředky na to, aby začala s výrobou. Letos na podzim by měla nejprve spatřit světlo světa aplikace pro telefon.

„Zatím bude umět automatizovanou zprávu blízkým, že jsem dorazila v pořádku domů, která se odešle zhruba tři až pět minut poté, co vejdu do svého bytu,“ vysvětluje Jovičić. Už teď ale startup přijímá předobjednávky na samotný badge, který by se měl začít vyrábět v roce 2025. Aktuálně lze přístroj na webu eNOugh objednat na půl roku až rok za 59, respektive 89 britských liber (v přepočtu 1 770, respektive 2 670 korun).

Částky se ale mohou ještě měnit, třeba i v závislosti na době, po kterou bude chtít žena brož aktivní. Systém s podobnými bezpečnostními prvky vyvíjí v Česku i například Klára Šmakalová. V jejím případě jde o kabelku, která umí dobít telefon, spustit alarm a také má v sobě GPS zařízení.