Zalijte si kávu bramborami. Nová alternativa kravského mléka má být ekologičtější než všechny ostatní
Co je to mléko? Je to pouze bílá tekutina se specifickou chutí a výživovými hodnotami, nebo nutně produkt mléčných žláz savců? Ať už je budeme nazývat jakkoliv, alternativ k živočišnému mléku je stále více a mají k němu stále blíže. Dokážeme ho vyrábět z kokosu, mandlí, sóji, rýže, ořechů kešu, dokonce i z konopí nebo hrášku. A jak nyní ukazují Švédové, hodit se mohou i brambory.
Hlavní dva důvody, proč se vzdát živočišného mléka, jsou dobře známé – environmentální stopa a pochybný morální status. To však neznamená, že rostlinné alternativy žádné negativní aspekty nemají. Obecně jsou na tom přesto výrazně lépe než současný tradiční mléčný průmysl. Švédský startup Dug se teď chlubí údajně prvním bramborovým „mlékem“ na světě, které z ekologického hlediska překoná všechny ostatní.
Na způsob, jak ho vyrobit, přišla v rámci svého gastronomického výzkumu profesorka Eva Tornberg z Lundské univerzity. Brambory se jednoduše uvaří a emulgují s řepkovým olejem. Ačkoliv detaily procesu si Dug nechává pro sebe, vyjmenovává, že mezi další ingredience patří hráškový protein, čekanková vláknina, maltodextrin a přírodní ochucovadla. Pro zlepšení výživové hodnoty se ještě přidávají vitamíny D, B12 a kyselina listová.
Výhodou oproti živočišnému mléku i jeho mnohým rostlinným alternativám je nepřítomnost laktózy, lepku, sóji nebo ořechů, takže Dug má být vhodné pro většinu alergiků. Chutí i vlastnostmi je prý velice blízké produktům z krav, tudíž nemá být problém ho kromě prostého pití použít i pro vaření, pečení nebo vytvoření pěny na latté. K tomu poslouží hlavně varianta mléka s názvem Barista – vedle ní má startup ještě Original a Unsweetened (neslazené).
Byť Švédové o svém produktu rádi zmiňují, že představuje první mléko na trhu vyrobené z brambor, není to tak docela pravda. Jak zmiňuje server VegNews, pro výrobu své pitné bílé tekutiny využívala brambory i kanadská firma Veggemo, a to už v roce 2015 (naneštěstí ale zkrachovala).