Zámek ve Žďáru se otevírá. Nádvoří oživily trhy a tanec, u hraběnky Kinsky pak můžete i přespat
Marie Kinsky začala společně se svým manželem Constantinem zámek ve Žďáru otevírat veřejnosti. Nádvoří navíc nabízí koncerty i festival tance.
Žďár nad Sázavou se do povědomí dostal především díky tomu, že se v něm nachází jedna ze sedmnácti památek, které jsou v rámci Česka na seznamu UNESCO. Jde o poutní kostel svatého Jana Nepomuckého, který zde vyrostl na začátku 18. století pod taktovkou českého barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Pod kopcem, na němž kostel stojí, se rozprostírá neméně impozantní zámek šlechtické rodiny Kinských, který v posledních letech prochází důkladnou renovací. My jsme v adventním období vyrazili na jeho prohlídku a prošli si i místní trhy.
Historie zámku ve Žďáru nad Sázavou sahá až do třináctého století, kdy jej tady původně jako klášter vybudovali cisterciáčtí mniši v gotickém slohu. K jeho zásadní proměně pak přispěl opat Václav Vejmluva, jenž ke spolupráci přizval výjimečného architekta Santiniho. Díky němu se proměnil jak zdejší klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, tak konvent a prelatura, ze které se stal reprezentativní sál s klenbou zdobenou freskou zachycující zásadní výjevy ze Starého zákona.
Na konci 18. století byl klášter zrušen a jeho posledním šlechtickým vlastníkem byla chlumecká linie rodu hrabat Kinských, která panství zdědila ve třicátých letech minulého století. Jelikož se ale rodina angažovala v protinacistických aktivitách, majetek ve Žďáru jí byl zabaven nacisty a po roce 1948 následovalo jeho znárodnění. Teprve na začátku devadesátých let byl areál rodině vrácen v restituci.
Nyní zámek a jeho okolí ožívají. Zejména v posledních deseti letech jej postupně rekonstruuje a otevírá veřejnosti hraběnka Marie Kinsky s manželem Constantinem. Zahájili prohlídky zámku, otevřeli zde Muzeum nové generace plné interaktivních exponátů, při svátečních příležitostech zde pořádají různé trhy a vzdělávací i společenské akce, například festival tance KoresponDance.
My jsme sem vyrazili na adventní trhy, které dokazují, že zima tady není překážkou: zámek je otevřen celoročně. Na jeho nádvořích jsou rozdělané ohně, u kterých se mohou návštěvníci zahřát, na trzích jsou k dostání řemeslné výrobky, frgály, bramborové lokše či svařák. V prostorách probíhají také různé workshopy, divadelní představení a nebo večerní koncerty.
Na každém kroku je patrné, že zmíněné otevření veřejnosti Kinští myslí vážně. Posunuli ho ale ještě o krok dál. Ten, kdo by chtěl zažít noc na zámku, má nyní možnost. V jednotlivých částech areálu zde ve spolupráci s interiérovou designérkou Alexandrou Dýckovou vytvořila hraběnka Marie Kinsky apartmány ve čtyřech budovách: v bývalém zahradníkově domku, ve mlýně ze 17. století, v renesančně-barokní věži a v bývalé šlechtické akademii.