Zdravotnická revoluce Theranosu se nekonala. Po zakladatelce je za podvody odsouzený i ředitel
Theranos sliboval revoluci v testování krve, vše si ale vymyslel. Elizabeth Holmesovou už soud shledal vinnou, teď došlo na Rameshe Balwaniho.
Theranos je v Silicon Valley i ve světě velký pojem, ovšem ne kvůli revoluční technologii na testování krve. Tu sice startup, který v jednom momentě dosáhl hodnoty deseti miliard dolarů, investorům a veřejnosti předkládal, podle všeho ale neexistovala. Zakladatelka Elizabeth Holmesová proto byla už v lednu shledána vinnou za podvod a nyní podobný osud stihl také někdejšího ředitele Theranosu a jejího bývalého partnera Rameshe Balwaniho. Podle soudu je navíc, na rozdíl od Holmesové, vinný ve všech bodech obžaloby.
V zásadě tím definitivně končí třináctiletá historie startupu, který si vytyčil extrémně ambiciózní cíl způsobit revoluci v krevních testech. Ve středu všeho přitom stála technologie, díky níž mělo jít snadno, rychle, spolehlivě a jen z pár kapek krve provést celou řadu testů na sexuálně přenositelné choroby, rakovinu a desítky dalších nemocí. Neexistují ovšem důkazy pro to, že by se Theranos něčemu podobnému byť jen přiblížil.
Jeho vedení místo toho přesvědčovalo investory velkými řečmi a fiktivními smlouvami s partnery a doufalo, že více finančních prostředků pomůže dosáhnout něčeho, co funguje. Jenže nepomohlo. Dlouho se dařilo vše utajovat a získávat další kapitál, investigativní reportéři ale v roce 2015 na všechno upozornili. Holmesová s Balwanim se stali středem pozornosti nejdříve médií, pak právníků a nakonec soudů.
Ten druhý
Původem pákistánský podnikatel Ramesh Balwani, který měl na starosti vedení každodenního běhu startupu od roku 2009 až do jeho ukončení činnosti v roce 2018, čelil deseti obviněním z bankovních podvodů a dvěma obviněním ze spiknutí za účelem bankovního podvodu. Za každé mu přitom hrozí až dvacet let odnětí svobody. Porota Balwaniho nyní po čtyřech dnech závěrečných debat uznala vinným ve všech dvanácti bodech obžaloby.
Holmesová, jejíž soud proběhl koncem loňského roku, čelila celkem jedenácti obviněním. Letos v lednu porota došla k rozhodnutí, že je vinna ve čtyřech bodech. Také jí za každý z nich hrozí až dvacet let odnětí svobody, pokuta čtvrt milionu dolarů a uhrazení způsobených škod.
Holmesová a Balwani se poprvé setkali v roce 2002 na Stanfordu, kdy jí bylo osmnáct a jemu sedmatřicet. Tehdy se také mladá studentka chemického inženýrství rozhodla založit revoluční startup. Začali spolu chodit, ale před investory to skrývali i dlouho po tom, co se Balwani stal ředitelem Theranosu. Vztah ukončili spolu s rozpadem firmy.
Konec se vším všudy
Původně měli jít k soudu společně, soudce ale jejich procesy rozdělil, když Holmesová svého bývalého přítele a spolupracovníka osočila z emočního a sexuálního zneužívání. Na těchto bodech pak zčásti stála také její obhajoba. Podnikatelka prý kvůli Balwaniho násilí i manipulaci nebyla schopná jednat racionálně. Nakonec však přiznala, že ji nepřinutil lhát investorům, byznysovým partnerům ani tisku.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs
Finální rozsudek nad Holmesovou má padnout v září, někdejší ředitel Theranosu bude odsouzen v listopadu. Jeho právník nad rozhodnutím poroty vyjádřil zklamání a pro CNN uvedl, že s týmem bude nyní zvažovat možnosti včetně odvolání se.
Případ Theranosu mezitím už pronikl do audiovizuálního průmyslu. V roce 2019 ho Alex Gibney zmapoval v celovečerním dokumentu Vynálezkyně: Z kapky krve. Ve stejném roce vznikl také několikadílný podcast The Dropout, jehož stejnojmennou televizní adaptaci (česky Kauza Theranos) letos vydalo Hulu a u nás je dostupná na streamovací službě Disney+.
Apple pak získal práva na celovečerní film podle knihy Zlá krev: Jak majitelka startupu ze Silicon Valley oklamala svět, jejíž autor, novinář John Carreyrou, svými články pro The Wall Street Journal na podvody Theranosu jako první upozornil. Roli Holmesové má v chystaném snímku ztvárnit Jennifer Lawrence.