Zdravotnictví v telefonu na vzestupu. Do startupu, který ho zpřístupňuje v USA, investovali i Češi

Healee promyšleně uvádí zdravotnické organizace do digitálu a tím k pacientům do mobilu. Přizpůsobí se lékařům, kteří díky němu mohou i konzultovat.

Iva BrejlováIva Brejlová

pavelmucha

Foto: Kaya

Pavel Mucha, partner investičního fondu Kaya VC

0Zobrazit komentáře

Startup Healee získal na svůj rozvoj dva miliony dolarů, tedy v přepočtu okolo 50 milionů korun. Platforma zpřístupňuje telemedicínu a daří se jí rozšiřovat ve Spojených státech. Peníze, které teď má k dispozici, použije na vylepšení technologií i další expanzi – a přispěli k tomu i Češi.

Na investici se totiž podílel tuzemský venture kapitálový fond Kaya VC. „Věříme, že Healee bude hrát klíčovou roli při vstupu poskytovatelů zdravotní péče do virtuálního prostoru,“ říká Pavel Mucha, který za fond Kaya investici vedl. „Hybridní péče přichází do oblasti zdravotnictví jako silný trend a tradiční poskytovatelé péče budou čelit problémům spojeným s chybějící digitální DNA,“ uvádí.

Healee je bulharský startup, který už se ale zvládl zabydlet ve Spojených státech. Jeho cílem je rozšířit telemedicínu. Zaměřuje se přitom na zdravotnické organizace a během necelého roku tu získal víc než tucet zákazníků.

Na jednu hromádku

Projekt umožňuje na dálku registraci, vyplnění vstupních formulářů i plánování lékařské péče. Přes textové zprávy nebo videohovor zpřístupňuje spojení s doktorem. Nechává pacienty vyplnit na míru připravené lékařské formuláře a poslat je na to správné místo. Nebo provádět platby. A lékařské dotazníky umožní vyplňovat i s pomocí umělé inteligence.

Samozřejmě, je tu možné na jednu přehlednou hromádku sesypat informace o návštěvách lékařů, laboratorní výsledky, důležité snímky, reporty i medikaci. Systém jde napojit na chytrá zařízení a aplikace, jako jsou Apple Health, takže na dálku změří teplotu nebo tlak.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Co je ale lákavé, je způsob, jak se aplikace dokáže ohýbat. Přestože telemedicína je pro mnoho mladých firem v poslední době zajímavý obor, tady šli ještě o krok dál. Hlavně v pomoci samotným lékařům a nemocnicím. Díky Healee tak spolu odborníci mohou ve větší míře jednotlivé případy konzultovat. Aplikaci lze navíc přizpůsobit postupům, na které jsou lékaři ve své nemocnici zvyklí, nemusejí se tak přizpůsobovat oni.

Stále ve fázi transformace

Celkově jde už o třetí investiční kolo této mladé firmy, která si tak dohromady podle Crunchbase přišla na 2,9 milionu dolarů. To aktuální vedla venture kapitálová španělská firma Nina Capital, která už investovala do 34 startupů v oblasti zdravotnických technologií se sídlem v 16 různých zemích. Kromě ní a české Kaya se investice zúčastnily společnosti Calm/Storm Ventures a stávající investor Eleven Ventures.

„Podle zprávy HIMSS (americká nezisková organizace zaměřená na zlepšování zdravotní péče – pozn. red.) o stavu zdravotnické péče z roku 2022 je téměř 80 procent všech zdravotnických systémů v USA stále ve fázi plánování digitální transformace,“ vysvětluje Nina Capital. Podle ní jsou problémem mimo jiné nástroje, které neodpovídají zavedeným procesům v dané organizaci, tedy ve zdravotnickém zařízení. Healee má představovat řešení, které víc nesourodých projektů nahradí jedním balíčkem a přitom dál umožňuje pokračovat v zajetých kolejích.

Česká Kaya spadá pod Enern, v minulosti podpořila firmy jako Rohlík, Slevomat nebo Twisto. V oblasti zdravotnictví investovala například do projektu pro přesnější vyšetření srdce, nedávno fond poslal peníze i do česko-slovenského softwarového startupu Better Stack. 

Každé dva týdny ukazujeme, co zajímavého se děje nejen v českých startupech.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs