Ze Slevokingu je Travelking. Chceme být první volbou pro dovolenou ve střední a jižní Evropě, hlásí zakladatelé

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

0Zobrazit komentáře

Přestože dlouhé roky působil na tzv. slevovém trhu za nedostižným Slevomatem, český portál Slevoking stál vždy tak trochu bokem. Jeho hlavním tématem totiž byly od začátku dovolené, které se snažil nabízet za nejlepší ceny na trhu. Proto nebylo příliš velkým překvapením, když před nedávnem Slevoking oznámil, že se mění. Nově v České republice a na Slovensku působí jako Travelking a již z názvu je jasné, že zůstává u svého hlavního byznysu.

Jedná se potvrzení významnější trendu, kterým v poslední době prochází tuzemský slevový trh, na němž v poslední dekádě vyrostly v nejúrodnějších letech dokonce stovky portálů, které nabízely tisíce všemožných produktů za výhodnější ceny. Celý trh se už ale posunul, z původních slevových portálů zbyla jen hrstka a jak nám v dubnu říkala Marie Havlíčková, ani Slevomat už dnes není pouze o slevách.

Na rozdíl od jedničky na trhu se však současná dvojka rozhodla, že to vezme z gruntu a změní i brand, aby bylo na první pohled jasné, oč běží. Spoluzakladatelé Tomáš Čmelík a Peter Kóša přiznávají, že název, který již není spojen se slevou, jim otevírá nové možnosti při spolupráci s různými subjekty na trhu a mají jasný cíl: stát se číslem jedna pro cestování po Evropě po vlastní ose, minimálně když chcete jet k našim sousedům nebo na jih k moři.

travelking-web

Ze Slevokingu se stal nedávno Travelking. Co vás k tomu vedlo?

Tomáš Čmelík: V dubnu jsme oslavili páté narozeniny a jako dárek jsme si nadělili rebranding. V době našeho vzniku bylo vhodné názvem zapadnout mezi konkurenci, slevové portály byly velmi populární a název Slevoking byl pro nás rozhodně výhodou. Nikdy jsme však nebyli klasický slevový portál, specializovali jsme se výhradně na pobytové balíčky za nejlepší cenu na trhu, a od určitého momentu byl pro nás název Slevoking, který v sobě akcentuje slevu, spíš překážkou dalšího rozvoje než výhodou.

Peter Kóša: V názvu Travelking vystupuje do popředí naše primárně zaměření – travel čili cestování. Název je jednotný ve všech zemích, což je základ pro zahraniční expanzi.

Souhlasíte s Marií Havlíčkovou ze Slevomatu, že slevový trh už je přežitý?

Peter: Pokud je otázka položená takto, musíme si definovat, co slevový trh vlastně je. My slevový trh vnímáme jako trh slevových portálů, které jsou zaměřené na prodej širokého množství produktů a služeb ve slevě. Portály, které odpovídají této definici, jsou například HyperZľava, Slever, Slevadne, Slevomat. Je pravda, že tento trh se změnil, co se týče počtu hráčů a jejich vlivu, ale nezanikl. Akorát se přeuspořádal.

Tomáš: Chápeme, proč se Slevomat chce od slevového trhu distancovat. Slevové portály, které zkrachovaly, trhu pokazily jméno. Navíc slevy přitahují pouze určitý typ klientů v B2B i B2C segmentu. Distancovat se je logický krok, každopádně Slevomat je ve své podstatě slevový portál, což je znatelné na první pohled už z názvu, akorát má větší market share než jeho přímá konkurence.

travelking-tomas-cmelik

Tomáš Čmelík, spoluzakladatel Travelkingu

Když se vrátíme na začátek vašeho příběhu, Slevoking vznikl v roce 2014, tedy v době po největším boomu slevových serverů, kterých desítky až stovky postupně zkrachovaly. V čem jste viděli příležitost a co přisuzujete tomu, že jste se jako jedni z mála udrželi až dodnes?

Peter: Vděčíme za to především našim lidem a strategii. Od počátku jsme se vymezili proti konkurenci především tím, že jsme na trh dodali produkt, který zde nebyl – pobytové balíčky ze zahraničí –, a extrémně jsme dbali na kvalitu našich služeb, která byla jinde v té době nízká. Raději chceme být specialisté a být nejlepší v úzce vymezeném segmentu, což je cestování.

Tomáš: Od začátku navíc podnikáme bez investora a firma je od prvního měsíce zisková. Pokud cítíte neustálý tlak, je nutné, aby se tým semknul, nacházel řešení a kvalitně je vykonával, což se nám daří. Pokud bychom měli investora, byli bychom ve větším komfortu, a nemyslím si, že bychom zvládli podávat takové výkony.

Do cestování se postupně pustilo mnoho dalších portálů. Proč jste se do něj už před lety pustili i vy?

Peter: Celá naše rodina pracuje v cestovním ruchu, moje první brigáda v 16 letech byla v cestovním ruchu, podobné předchozí zkušenosti měl i Tomáš. Celkově je nám tento segment sympatický a baví nás v něm podnikat. Navíc naše produkty přináší lidem radost.

travelking-peter-kosa

Foto: Travelking

Peter Kóša, spoluzakladatel Travelkingu

Možností, kde si najít dovolenou, existuje mnoho. Proč bych měl chtít jít právě na Travelking?

Tomáš: Existuje nespočet možností, kde můžeme dovolenou najít nepřímo – cestovní agentury, různé srovnávače a podobně. Ale nepřímí prodejci jsou pouze akviziční kanály, které směřují zákazníka k prodejci. Těchto firem je skutečně hodně. Pokud se však podívám na trh, kde jsou reální prodejci a pomineme-li one man show projekty, hráčů na trhu není zas tolik. V zásadě se jedná o cestovní kanceláře, rezervační portály a portály s pobytovou dovolenou, mezi kterými je i Travelking a Slevomat se svojí nabídkou cestování.

Peter: Každý prodejce má specifický produkt. Cestovky mají obvykle dražší zájezdy, to znamená produkt, který vytvoří ze služeb více poskytovatelů: hotelů, dopravní společnosti, delegáta a tak dále. Rezervační portály, typicky Booking, prodávají zpravidla pouze ubytování, případně ubytování se snídaní. Trhy se částečně překrývají, ale každý je specifický. Travelking stojí někde uprostřed. Máme za cíl být volbou číslo jedna pro zákazníky, kteří hledají dovolenou s vlastní dopravou do zemí střední Evropy a na jih k moři.

Pochopil jsem správně, že právě u vás mě má taková dovolená vyjít nejvýhodněji?

Peter: Ano, na Travelkingu najde zákazník nejvýhodnější produkty na trhu a vcelku širokou nabídku. Ta zahrnuje nejen Česko, ale i okolní země a přímořské destinace, jako je Chorvatsko a Itálie. Dbáme na výhodnost produktů a jejich kvalitu. Zákazník má široký výběr a také jistotu, že spolupracujeme pouze s prověřenými partnery.

lumir-kunz

Přečtěte si takéPale Fire Capital kupuje za více než 100 milionů korun většinový podíl v Aukru. Šéfem zůstává KunzPale Fire Capital kupuje za více než 100 milionů korun většinový podíl v Aukru. Šéfem zůstává Kunz

Tomáš: Produkty jsou jedna věc, druhá jsou naše služby. Jsme úzce zaměření, jsme specialisté. Každý člověk v naší společnosti je specialista na trh krátkých dovolených. Máme extrémně prozákaznický přístup, zákazník se k nám vždy dovolá a k dispozici je mu jeden ze dvanácti specialistů zákaznického servisu. Většina cestovních kanceláří vznikla v 90. letech a od svého vzniku neinovuje a vyvíjí se pomalu. My inovujeme, sledujeme trendy a adaptujeme se.

Sleva už tedy u vás není podstatná, když už ani není v názvu?

Peter: Naše filozofie je mít nejvýhodnější produkty na trhu bez ohledu na výši slevy. Sleva není to podstatné. Podstatná je cena za produkt.

Na slevovém trhu jste podle dostupných informací dvojka za Slevomatem. Jak se vám v loňském roce dařilo a jaké plány máte pro letošní rok?

Tomáš: Loni jsme rostli v tržbách i EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů), která byla přes 10 milionů. Tento rok je pro nás jiný než předešlé roky. Doposud bylo naším cílem hlavně růst v obratu a v tržbách. V roce 2019 je pro nás primární změna strategie. Změnil se nám název, web prošel hloubkovým redesignem, optimalizujeme a urychlujeme objednávkové i rezervační procesy a do značné míry se nám změnilo personální obsazení ve firmě. Pro tento rok je pro nás prioritní změnit se navenek i zevnitř.

Peter: Doposud jsme byli s Tomášem ve firmě jedni z nejstarších a Slevoking byl startup plný mladých nadšenců. Teď v Travelkingu patříme mezi ty mladší a firma je plná seniorních lidí s dlouholetou praxí.

travelking-peter-kosa-tomas-cmelik

Foto: Travelking

Peter Kóša a Tomáš Čmelík, spoluzakladatelé Travelkingu

Co se pro vás ještě změnou v názvu mění?

Peter: Dokážeme nově oslovit i tu část zákazníků a partnerů, se kterými jsme pod jménem Slevoking nespolupracovali pouze z principu, že jsme patřili mezi slevové portály. Firma se stává zároveň podstatně odbornější, lidé z tradičních cestovních odvětví jako hoteliérství či cestovní kanceláře, kteří fandí inovacím a chtějí se rozvíjet, nás kontaktují stále častěji, začínáme navštěvovat odborné cestovatelské konference i veletrhy.

Konkurence na trhu s cestováním je vysoká. Jaké jsou na něm vaše cíle?

Tomáš: Naše vize je být jedničkou na trhu krátkých dovolených s vlastní dopravou a každý den se k tomuto cíli přiblížit aspoň malým krůčkem. Travelking spojuje dva světy: svět poskytovatelů služeb a svět koncových zákazníků.

Peter: Zákazníkům se snažíme nákupní proces zjednodušit na maximum, aby nákup dovolené byl příjemnou a jednoduchou události. Směrem k poskytovatelům je našim cílem vystupovat diametrálně odlišně od obchodníků slevových portálů. Jejich jednání je často vcelku agresivní a cílem jednání je získat co nejnižší ceny a vytvořit co největší objem nejméně bonitní klientely, která jde primárně po ceně. Tyto spolupráce jsou pro hotel často nutné zlo. Nechceme jít cestou kvantity za každou cenu, ale dáváme si záležet na tom, jaké zákazníky do hotelu přineseme.

Bernd Linde z LEGO: Chceme mít pozitivní dopad na svět kolem nás. Naše kostky boří geografické i kulturní hranice

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

Bernd Linde

0Zobrazit komentáře

Jen málo hraček po světě oslovuje tolik generací. Ikonická dánská značka LEGO už dlouhé dekády zaplavuje svět svými plastovými kostičkami, které pohánějí nejen dětskou představivost a díky důmyslnému systému z nich lze sestavit opravdu cokoliv. Buď si můžete podle plánku postavit lunární modul Apollo 11, který přistál na Měsíci, nebo třeba svět ze seriálu Stranger Things, anebo si bez návodu můžete vybudovat zcela jedinečnou stavbu podle svého gusta.

Přestože základem celého byznysu zůstává nadále barevná kostička a s ní kompatibilní součástky, také LEGO se musí neustále přizpůsobovat nové době a technologickým trendům. Proto dnes jde za hranice fyzického světa, objevuje se ve filmech, k prasknutí má přeplněné zábavní parky Legoland a hraje si i třeba s rozšířenou realitou. I na to, jaká je budoucnost značky LEGO, jsme se ptali Bernda Lindeho, který šéfuje kreativní laboratoři, jež má v popisu práce tvořit budoucnost her.

Zkušený marketér Bernd Linde se před pár týdny objevil také na pražské konferenci Týden inovací, kde mluvil o inovativních přístupech a řešeních v byznysu, protože právě ty se snaží zavádět i v Legu. Během své dlouholeté kariéry v dánském gigantovi mimo jiné vybudoval LEGO Hub v Šanghaji, aby následně upevnil pozici firmy na čínském trhu, a dnes řeší, jak si budou hrát děti s populárními kostičkami za několik let.

bernd-linde-lego

Bernd Linde

Počátky LEGO sahají až do roku 1949 a dodnes si udržuje status jedné z nejpopulárnějších hraček. Čím to je, že odolalo nástupu počítačů, mobilních telefonů, internetu a dalších nástrah digitální doby?

Ve skutečnosti se značka LEGO zrodila už v roce 1932 a první kostku, jak ji známe dnes, jsme vyrobili v roce 1958. Nadále zůstává stejně relevantní a pořád i pasuje! Jsme mistři inovace a předělávek. Náš zakladatel Ole Kirk Christiansen vytvořil první dřevěnou hračku v roce 1932. Tak dlouho šel proti proudu a inovoval, až se se svým nápadem prosadil. Právě neustálá potřeba něco předělávat a posouvat nás pohání kupředu, nikdy nestojíme na místě. V Legu budeme vždycky vytvářet, vymýšlet a také se bavit.

V LEGO Creative Play Lab máte za úkol tvořit budoucnost her. Jaká je tedy budoucnost LEGO? Základní princip, tedy fyzické kostičky, co jdou spolu různě spojovat, zůstává už dekády neměnný.

LEGO Creative Play Lab se zaměřuje na vytváření budoucnosti hraní a zatímco kostky LEGO byly hlavní součástí všech zážitků, které jsme za posledních 60 let vytvořili, hraní s Legem se hodně vyvinulo. Neustále zkoumáme nové způsoby, jak si s kostkami hrát. Například LEGO Minifigurky představují novou možnost pro hraní rolí (role play) a LEGO Mindstorms je zase o kódování. Ať už ale vymýšlíme jakýkoliv nový způsob, v srdci všeho vždy zůstane kostka LEGO, která je kompatibilní se starými i novými díly.

lego-apollo-11-top

LEGO Apollo 11

Dočkáme se, že jednou už nebude synonymem pro LEGO barevná fyzická kostka?

Uvědomujeme si, že děti žijí ve stále více digitálním světě a jednoduše přechází mezi online a offline zábavou, nicméně nevěříme, že to bude do budoucna jen o jednom, nebo druhém světu. Je potřeba vytvářet takové prostředí, kde si děti budou hrát nadále digitálně i fyzicky. I když jsou tu videohry, stále chtějí hrát fotbal, tancovat, zkrátka hýbat se, ne jen čmárat po obrazovce. Přestože tedy vyvíjíme také digitální zážitky, pevně věříme, že fyzické kostky zůstanou stejně relevantní, jako jsou dnes, i v budoucnu.

Na jaké technologie, které jsou dnes trendy, se v Legu zaměřujete?

Považujeme digitalizaci za způsob, jak prodloužit náš hlavní byznys, fyzické hraní, a otevřít se ještě více atraktivním a vzrušujícím herním prostředím, jako je online gaming na LEGO.com, videohry, aplikace, televizní pořady a filmy. Záměrem opět není nahradit fyzickou hru jako takovou, ale především udělat naši hlavní nabídku ještě více atraktivní.

Již jste experimentovali s rozšířenou realitou. Je to jedna z možných cest, kterou se LEGO vydá?

Rozšířená realita je rozhodně jedna z oblastí, kterou zkoumáme a jsme z ní nadšení. Rozšířená realita dává možnost obohatit fyzickou hru s Legem o novou dimenzi a s blížícím se spuštěním LEGO Hidden Side představíme kompletně nový herní zážitek, kde bude hrát rozšířená realita hlavní roli. Jde o nový způsob hraní, kde fyzický svět ve skutečnosti ovlivňuje vrstvu rozšířené reality, nikoliv obráceně.

lego-hidden-side1

LEGO Hidden Side

Když se podívám na kostičky LEGO, hned mě napadne, že by něco podobného mohla tisknout 3D tiskárna. Dokáže to? Budeme si v budoucnu tisknout vlastní kostky doma?

3D tisk je velmi zajímavá technologie, kterou v Legu velmi dobře známe. Používáme různé typy 3D tisku například pro vývoj prototypů nových součástek, ale vzhledem k našim vysokým standardům kvality, bezpečnostním požadavkům a škále naší produkce však zatím 3D tisk nevidíme jako schopnou náhradu lisovaných LEGO součástek.

LEGO ale není jen o kostičkách. Dnes už je kolem značky LEGO celý ekosystém včetně filmů, her, soutěží nebo šesti Legolandů. Co je pro vás dnes nejdůležitější část byznysu?

Jádrem našeho byznysu jsou bezesporu fyzické kostky, to bude vždy náš hlavní byznys. Uvědomujeme si nicméně sílu naší značky jako médium pro vyprávění a další zážitky a jsme nadšení, že můžeme spolupracovat se společnostmi jako Warner či Merlin, které jsou v těchto oblastech experty.

V minulosti bylo LEGO několikrát označeno jako „nejmocnější značka na světě“. Cítíte o to větší zodpovědnost vůči celému světu, když máte takovou sílu?

Naší mantrou je, že „jen nejlepší je dostatečně dobrý“, což je důvod, proč jednak vytváříme produkty a zážitky nejvyšších kvalit a zároveň se zapojujeme do mnoha aktivit, jež pomáhají například s právy dětí ve světě.

Existuje vůbec nějaké místo na zemi, kde se LEGO neprodává nebo není populární?

Je ještě několik trhů, kde nemáme silnou přítomnost, ale hraní si s Legem je jinak univerzální jazyk. Naše kostky boří geografické, jazykové, genderové, věkové i kulturní hranice. Kdokoliv se smyslem pro zábavu a představivost si může s kostkami LEGO hrát – propojují a přesahují generace. Spojují lidi dohromady.

lego-stranger-things-upside-down

LEGO Stranger Things

Jak se do vašich prodejů promítá šílenství kolem filmů, jako jsou Star Wars nebo marvelovky, s jejichž hrdiny také vytváříte stavebnice? Prodávají se více než klasické stavebnice?

Naše produkty byly využívány pro vyprávění příběhů a různé hraní na hrdiny po desetiletí. Obrazovka v kinech je jen dalším místem, kde to lze vyjádřit. Velmi pozorně nasloucháme dětem a vytváříme takové zážitky, které pro ně udělá LEGO ještě atraktivnější. Způsob, jakým využíváme různá témata pro vyprávění příběhů, se od roku 1978 nezměnil – děti si jen dnes jednoduše mohou vybírat z více příběhů.

V Česku na Kladně má LEGO výrobní halu. V poslední době tam čeští inženýři postavili dva unikátní sportovní vozy z LEGO a přidávají se i další. Je to pro vás důkaz, že LEGO je stále důležitou součástí prakticky všech generací?

Náš úžasný tým na Kladně skutečně vytváří unikátní LEGO modely, které vyzývají naši představivost. Někdy se musíme zastavit a ptát se: je to opravdu možné? Náš kladenský tým společně s dalšími inovačními týmy vždy ještě o kousek posune hranice. Ať už je to vytváření nových produktů pro děti doma nebo nové zážitky pro dospělé, jako jsme loni udělali s LEGO Forma nebo nedávno s LEGO Education Spike pro vzdělávací svět – to jsou skutečné důkazy, že LEGO kostky mohou být využívány pro hravé zážitky dětí všech věků.

Hodně se dnes řeší téma ekologie. LEGO nedávno představilo novou kolekci s kostkami vyrobenými z cukrové třtiny. Co všechno v této oblasti chystáte?

V LEGO Group chceme mít pozitivní dopad na svět kolem nás, a proto usilovně pracujeme na tom, abychom vytvářeli skvělé herní produkty pro děti i za použití udržitelných materiálů. Loňské představení produktů z rostlinného polyethylenu bylo prvním krokem v této cestě.

lego-bugatti-chiron3

Dočkáme se jednou z kostek z recyklovaného materiálu?

Před časem jsme oznámili naši ambici a velkou investici do obnovitelných materiálů a rostliny z rostlin, jak se náš produkt jmenuje, byly prvním krokem. Zároveň je důležité rozlišovat mezi jednorázovými a trvanlivými materiály. A LEGO kostky jsou naštěstí velmi trvanlivé a často se předávají z generace na generaci.

Jak bude vypadat LEGO za 10 let?

LEGO Group je dnes velmi rozdílná společnost, než byla před 10 lety. Možnosti, jak si hrát se značkou LEGO a samotnými kostkami, se zásadně rozrostly a jsem si jistý, že dalších 10 let nabídne ještě více změn. Pro nás to jsou vzrušující časy. Naší ambicí je pokračovat v inovování a vylepšování způsobů, jak si mohou děti hrát, a zároveň pokračovat v našich snahách, aby učení formou hraní bylo po celém světě relevantnější než kdy dřív.