Ze záliby vznikla vášeň a pak byznys. Učí drátování šperků a tradici přináší do moderní podoby
Anna Benešová kromě šperků tvoří hlavně komunitu, která čítá tisíce lidí po celém světě. Pomáhá tak české řemeslo šířit za hranice.
Zakladatelka značky Monsterance Anna Benešová
Když Anna Benešová vyhlásila se svou značkou Monsterance crowdfundingovou sbírku, nasbírala několik set tisíc korun. Díky tomu si letos v dubnu otevřela prodejnu v Myslíkově ulici vedle pražského Karlova náměstí. Právě tento ateliér nyní slouží jako centrum jejích aktivit zahrnujících výrobu a prodej šperků i kurzy jejich tvorby. Jak vypadají? Jako drátky. Jde totiž o techniku drátování, kde díky jemné motorice vznikají ozdobné předměty nejen na nošení, ale třeba i do domácnosti. A cíle má Benešová doslova globální.
„Oživuju českou a slovenskou tradici drátování, kterou přinášíme do moderní podoby. Díky tomu ji udržujeme naživu,“ přibližuje Benešová během rozhovoru pro CzechCrunch. Vychází přitom z lidového řemesla a ve tvorbě tak využívá plástve či šité krajky. Jde o byznys, který stojí zejména na silné komunitě čítající (zatím) tisícovky členů nejen v Česku, ale také po světě od Spojených států po Japonsko.
V drtivé většině jde o zástupkyně a tvůrkyně, pro které je drátování relaxací. „Celý den sedí v práci u počítačů a cítí touhu něco dělat rukama. Tvoření je hluboký meditativní stav, kdy se soustředíte na maličkosti a zapomenete na všechno ostatní. Pozitivní vliv arteterapie na psychohygienu byl již dokázán,“ popisuje Benešová, která doplňuje, že trénování jemné motoriky dokáže pomoct také při roztroušené skleróze nebo dětem s ADHD.
Dnes jednatřicetiletá Benešová se kreativním koníčkům věnovala už od mala. „Například keramika byla takový ventil od školy,“ usmívá se. O to víc jí časem učarovaly barevné drátky, které ji přivedly k řemeslu drátování. „Tehdy se drátky vůbec nedaly sehnat, a když už ano, tak jen zelené nebo červené,“ pokračuje. Toto omezení ale nezabránilo tomu, aby se z koníčku stala vášeň i malá „brigádka“, když své výtvory jako například šperky prodávala kamarádkám.
Tehdy ve svých dvanácti letech Benešová nevěděla, že se z vášně jednou stane také byznys, i když k podnikání měla blízko díky svému otci. Ten je jedním ze zakladatelů školního systému Bakaláři.cz, který se loni spojil s projektem Twigsee a vznikla tak nová vzdělávací skupina Educleus. „Neměla jsem ale růžové brýle. Viděla jsem, že podnikání je tvrdá dřina a musíte mu obětovat hodně, mimo jiné i z času, který byste jinak mohli trávit s rodinou,“ vzpomíná.
Vášeň pro drátování Benešovou neopustila ani během puberty. „Doslova mě to pohltilo,“ vypráví a dokazuje to také tím, že v den, kdy oslavovala své osmnáctiny, místo toho, aby šla poprvé legálně na pivo – jako to dělali ostatní v okolí –, zamířila na živnostenský úřad.
„Paní na úřadě na mě koukala velmi divně a vlastně nevěděla, zda mi může živnost vystavit již od téhož dne, anebo musím přijít až další den,“ směje se Benešová, které ale následně už nic nestálo v cestě, aby se oficiálně stala podnikatelkou. Své šperky a další výtvory tak začala prodávat například v lokální čajovně v Chrudimi, kde také vedla první kurzy drátování, nebo na jarmarcích.