Zemřel Karel Schwarzenberg. Bývalému ministrovi zahraničí bylo 85 let
Karel Schwarzenberg byl dlouhodobě hospitalizován, v týdnu byl převezen do vídeňské nemocnice. Poslední dny měl strávit v umělém spánku.
Ve věku 85 let zemřel bývalý ministr zahraničí, čestný předseda TOP 09 či někdejší předseda Helsinského výboru pro lidská práva a spolupracovník Václava Havla Karel Schwarzenberg. O jeho úmrtí informoval jako první na svém profilu na síti X jeho přítel a dlouholetý kolega Miroslav Kalousek.
Karel Schwarzenberg byl již delší čas hospitalizovaný a měl trpět problémy se srdcem a ledvinami, poslední zhruba měsíc pobýval ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Na začátku tohoto týdne byl ale letecky převezen do zdravotnického zařízení ve Vídni. Kvůli pobytu v nemocnici chyběl například na předávání státních vyznamenání 28. října, kdy mu prezident Petr Pavel udělil nejvyšší české státní vyznamenání, tedy Řád bílého lva. To za něj převzal jeho syn.
Zemřel v sobotu. Podle informací portálu Echo24 byl poslední dva dny v kritickém stavu a lékaři jej drželi v umělém spánku. „Bylo mi jasné, že se to blíží, ale stejně je to úder. Byl to jeden z nejdůležitějších a nejlaskavějších lidí v mém životě. Ať odpočívá v pokoji, Česká republika by mu měla být navždy vděčná za vše, co pro ni nezištně vykonal,“ napsal Miroslav Kalousek k oznámení Schwarzenbergovy smrti na X.
Karel Schwarzenberg patřil k nejvýraznějším osobnostem české moderní politiky, narodil se 10. prosince 1937 do orlické větve starobylého šlechtického rodu. Na svět přišel v pražské porodnici v Bubenči jako nejstarší syn Karla Schwarzenberga a jeho manželky Antonie. Po únorovém puči v roce 1948 rodina pozbyla veškerý majetek v Československu a odešla do Rakouska. V exilu studoval v Mnichově lesnictví a ve Vídni a Štýrském Hradci práva. Po smrti strýce Jindřicha, který jej adoptoval, se v roce 1965 stal i dědicem majetku krumlovsko-hlubocké větve.
Zemřel Karel Schwarzenberg….Bylo mi jasné, že se to blíží, ale stejně je to úder. Byl to jeden z nejdůležitějších a nejlaskavějších lidí v mém životě. Ať odpočívá v pokoji, Česká republika by mu měla být navždy vděčná za vše, co pro ni nezištně vykonal.
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) November 12, 2023
V 80. letech předsedal Mezinárodnímu helsinskému výboru pro lidská práva a v rodinném sídle v bavorském Scheinfeldu umístil archiv tehdy v Československu zapovězené literatury. Díky své funkci také mohl navštívit komunistické Československo, kde jednal o otázce lidských práv a setkal se s disidenty.
Do vlasti se vrátil na podzim 1989 a na počátku 90. let se stal vedoucím kanceláře prezidenta Václava Havla. Mezi roky 2007 až 2009 a znovu v letech 2010 až 2013 byl ministrem zahraničí, v roce 2013 v první přímé volbě prezidenta postoupil do druhého kola, ve kterém prohrál s Milošem Zemanem. V letech 2004 až 2010 byl Schwarzenberg senátorem a po roce 2010 také poslancem. Ve volbách do Sněmovny v roce 2017 se jako 79letý stal nejstarším zvoleným poslancem v české historii.
V červnu 2009 založil spolu s Miroslavem Kalouskem stranu TOP 09 a téhož roku na podzim byl zvolen jejím předsedou, kterým byl do roku 2015, od té doby byl jejím čestným předsedou. Poslancem byl do roku 2021.