Ženy bohatnou, muži zaostávají. Ročně se k nim přelije pět bilionů dolarů, ani to zatím není dost
Kdyby měly ženy lepší příležitosti přispívat k ekonomice, i bohaté země by si polepšily, uvádí studie. Česko by mohlo zvýšit HDP o osm procent.
Je mu padesát šest, má tři děti ve věku okolo dvaceti let a jeho manželka je přibližně o 3,5 roku mladší než on. Tak vypadá typický zástupce skupiny nejbohatších lidí v Česku. Skoro vždy je to muž, v podstatě tak potvrzuje celosvětový princip dosavadního rozdělení bohatství. Poměry se ale výrazně mění, ukazují studie. Podle aktuálního projektu NextŽeny se v posledních letech zvyšuje počet ekonomicky aktivních žen, těch na manažerských postech a živnostnic, i podíl žen, jež kontrolují osobní investovatelný majetek.
Pohled na aktuální stav rozdělení v Česku tomu nenapovídá, ale změny se dějí velké, popisují odborníci z advokátní kanceláře Havel & Partners, významného rádce pro správu majetku těch nejbohatších lidí. Mezi nejbohatšími Čechy jsou aktuálně necelé dvě třetiny mužů a třetina žen. Je to během posledních let znatelný nárůst – a to ještě z velké části proto, že nejbohatší osobou v zemi je žena, Renáta Kellnerová, dědička po Petru Kellnerovi.
„U nás je rozdělení majetku a to, kdo je nejbohatší člověk, do velké míry ovlivněno tím, že většina bohatých začala podnikat v devadesátých letech,“ vysvětluje čísla David Neveselý, partner advokátní kanceláře Havel & Partners, která za projektem NextŽeny stojí.
Co se týče konkrétně rodinných firem, rozdělení bohatství je ještě výraznější. V Česku ty největší rodinné firmy ovládají v drtivé většině muži, kteří nominálně vlastní 90 procent majetku. Na ženy tedy připadá jen desetina. Tyto rodiny ale budou řešit otázku nástupnictví, které by mělo čísla měnit ve prospěch žen – manželek i dětí. Další majetek získávají s tím, jak narůstá jejich aktivita ve veřejném životě.
Stereotypy mizí
Zatímco v roce 2020 kontrolovaly ženy 33 procent celkového globálního osobního investovatelného majetku, do roku 2025 se tento podíl má zvýšit na 35 procent. To nejsou čísla na úkor mužů – i jejich majetek totiž roste –, ale ukázka toho, jak rychle se dostávají ženy o něco výše ve společenském žebříčku. Hodnoty, jak velký majetek mají k dispozici muži, rostou pomalejším tempem.
Změny poměrů se ukazují také v domácnostech. „Tradiční genderové stereotypy a nerovnosti v oblasti majetku postupně mizí. Více než kdy jindy mají páry a rodiny tendenci přistupovat k finančním a majetkovým otázkám jako k partnerskému úkonu, do kterého se oba partneři aktivně zapojují,“ popisuje příklad David Neveselý.