Zima možná zabolí, ale zvládneme ji. Elektřina do pár let výrazně zlevní, říká hlavní ekonom ČEZu
Rusko využívá dodávky plynu jako zbraň, krátkodobě to může být i pro Česko nepříjemné. Dlouhodobě se ale jeho ceny tak vysoko neudrží.
Pavel Řežábek, hlavní ekonom společnosti ČEZ
Rusko rezignovalo na pozici solidního dodavatele a využívá dodávky plynu do Evropy jako zbraň, jde tak o posledního parťáka, se kterým byste chtěli spolupracovat. Zemního plynu je na světě opravdu hodně a EU se na kontraktech dohaduje s dalšími zeměmi. Není tak možné, aby se ceny plynu na současných úrovních udržely dlouhodobě. Takové jsou názory Pavla Řežábka, hlavního ekonoma ČEZu.
Řežábek v energetickém gigantu vede tým, který sleduje dlouhodobé trendy na energetických trzích a hledá v nich obchodní příležitosti i rizika. Jak vypráví v rozhovoru pro CzechCrunch, Evropě se podaří odstřihnout od ruského plynu. Krátkodobě to ale zejména pro země jako Česko, které nemají přístup k moři, může být nepříjemné. Dlouhodobě však i díky přechodu na obnovitelné zdroje a jádro ceny elektřiny klesnou.
„Poptávka po plynu klesá kvůli vysokým cenám obecně. Domácnosti šetří, o něco snížil spotřebu i průmysl, díky čemuž se rychleji plní zásobníky,“ říká Řežábek s tím, že situace Česka před nadcházející zimou vypadá mnohem lépe, než když začala plynová krize. „Ceny plynu jsou sice velmi vysoké, ale opět by bylo mnohem horší, kdybychom neměli vůbec žádný plyn.“
Jednou z aktuálních nejistot, jež ovlivňují ceny elektřiny, je rozhodování Ruska, kolik plynu do trubek bude pouštět. V rozhovoru Řežábek přibližuje výhled na nejbližší topnou sezonu a jestli se zimy máme bát. Zmiňuje i dlouhodobé trendy, které budou energetické trhy ovlivňovat.
Jak ale hned ze začátku upozorňuje, budoucnost předvídat nelze, což nám opět připomněla geopolitická situace. „Proto pracujeme se scénáři vývoje, které si umíme představit, že nastanou. Existují varianty, že všechno půjde blbě, až po růžovou, že všechno půjde skvěle. A různé mezi tím. S těmito scénáři se pak ve strategii pracuje tak, aby firma vždy dosahovala solidních výsledků.“
Jaká nás čeká zima? Máme se bát?
Nevím, jestli se bát. Řekl bych ale, že je na místě mít zdravý respekt z toho, co přijde. A připravit se.
Na co se máme připravit?
Když se podíváme na Rusko, dodávky energii používá jako zbraň. Buďme rádi, že se u nás neválčí, nicméně Rusové se nás snaží k něčemu přimět. Využívají všeho, co můžou, včetně dodávek zemního plynu, které jsou k tomu z jejich hlediska jako stvořené. Je to hra, kterou těžko vyhrají, protože když na někoho vezmete klacek, jen těžko jej k něčemu doopravdy přesvědčíte.
Krátkodobě to ale může být pro Evropskou unii nepříjemné. Obzvlášť pro státy ve střední Evropě, které nemají přístup k moři a zároveň jsou relativně hodně závislé na ruských dodávkách. Třeba pro Španělsko tak nepříjemná zima asi nebude.
Česku do karet hraje několik bodů. V dodávkách elektřiny jsme soběstační, zásobníky plynu se plní rychle a nedoceněný moment je nasmlouvání terminálu LNG v Nizozemsku.
Když se podíváme na Česko, jak je na zimu připraveno?
Česku nyní do karet hraje několik důležitých bodů. V dodávkách elektřiny jsme soběstační, což má smysl držet i dlouhodobě. Přestože je elektřina drahá, nám určitě nehrozí, že bychom ji neměli, což by byla zdaleka ta nejhorší varianta. Státům, které jsou hodně závislé na výrobě elektřiny z plynu nebo mají nedostatek dalších zdrojů, hrozí, že když nebude plyn, nebude ani elektřina. To se nás netýká.
Druhý a podle mě málo doceněný moment je, že ČEZ nasmlouval terminál LNG v Nizozemsku včetně přepravních tras. To je velikánská věc, najednou máme pokrytou až třetinu roční spotřeby Česka.
Bude to stačit?
Doufejme, že před sezonou budeme mít další jednu třetinu v zásobnících. Plní se velmi rychle, což je skvělé. Další třetina přijde díky LNG terminálu. Dohromady jde o šest miliard kubíků, česká spotřeba plynu je někde kolem osmi až devíti miliard podle spotřeby elektrárny v Počeradech. V nouzové situaci se tato elektrárna vypne, takže nám to dá dohromady spotřebu osm miliard.
Získat zbylé dvě miliardy je něco, co nebude moc snadné, ale takový objem se dá i ušetřit. Vypadá to mnohem lépe, než když začala plynová krize seříznutím ruských dodávek. Ceny plynu jsou sice velmi vysoké, ale opět by bylo mnohem horší, kdybychom neměli vůbec žádný plyn.
Podaří se EU odstřihnout od závislosti na Rusku úplně?
Podaří, ale bude to chvíli trvat. Evropská komise navrhla strategii s názvem REPowerEU, kde poměrně podrobně popisuje, co všechno je nutné pro odstřižení od Ruska udělat – diverzifikovat dodávky, přejít na jiné zdroje energie, zejména obnovitelné, a šetřit s energiemi.
Během dalších let závislost na Rusku odezní čistě proto, že vzniknou noví dodavatelé se vším, co je k tomu zapotřebí.
Jakým způsobem můžeme dodávky plynu diverzifikovat?
Zemního plynu je po celé zemi habaděj, opravdu hodně moc. Známe největší těžaře jako Katar, Austrálie, Spojené státy, Rusko, Írán, Indonésie, Malajsie. Pak ale přicházejí státy jako Trinidad a Tobago, Papua Nová Guinea a další a další. Rády by plyn dodávaly do Evropy, protože jsme solventní zákazník, jenomže tady mělo Rusko významné pozice a navíc přímé plynovody. Tyto země věděly, že i když se v Evropě postaví LNG terminály, Rusko je díky svému přímému přístupu může kdykoliv cenově podstřelit, proto se do jejich výstavby tolik ani neinvestovalo.
Tím, co Putin rozehrál, Rusko rezignovalo na pozici solidního dodavatele, a naopak svoji pozici využívá jako zbraň. Jde tak o posledního parťáka, se kterým byste chtěli dělat kontrakty. Evropa proto jde za dalšími zeměmi, kde se domluví na dlouhodobých kontraktech nebo jim nabídne jistotu odběru.
Vyplatí se to ekonomicky?
Plné náklady na zemní plyn, aby se navrtala nová ložiska, postavily LNG terminály i nové tankery, jsou asi 30 až 40 eur na megawatthodinu plynu. Dnešní ceny jsou kolem 200 eur – není možné, aby se na takové úrovni udržely dlouhodobě. Vyšší ceny jsou způsobeny tím, že ruské nedodávky přišly příliš rychle. Až se všechno postaví, dobuduje infrastruktura, tak se ceny změní a výrazně klesnou.
O jakém časovém horizontu mluvíme?
Výstavbu LNG terminálů jde zvládnout i do tří až pěti let. Už teď se ale staví plovoucí terminály jako ten v Eemshavenu, takže částečnou nezávislost budeme mít již dříve. Během dalších let pak závislost na Rusku odezní čistě proto, že vzniknou noví dodavatelé se vším, co je k tomu zapotřebí. S tím souvisí, že EK navrhuje poměrně významné kroky v oblasti energetických úspor.
Zároveň se Evropa soustředí na rozvoj obnovitelných zdrojů energie, které dokážou spotřebu plynu poměrně významně nahradit i v průběhu roku. Dřív se cílilo spíš na omezení uhlí, protože má vyšší emise než plyn, nyní je prioritou zbavit se závislosti na Rusku. Využívání uhlí se tedy ještě prodlouží o několik let.