Získá Elon Musk vedle X i americký TikTok? Číňané to údajně zvažují kvůli zákazu sociální sítě v USA

Nejvyšší soud USA řeší, zda platí zákaz TikToku ve Spojených státech. Čínská vláda prý váhá, zda jej neprodat Elonu Muskovi, spojenci Donalda Trumpa.

Luboš KrečLuboš Kreč

elon-musk

Foto: Midjourney / CzechCrunch

Elon Musk vygenerovaný umělou inteligencí Midjourney

0Zobrazit komentáře

Vliv Elona Muska na americkou politiku a společnost je už dnes mimořádně velký, protože se stal klíčovým spojencem Donalda Trumpa a vlastní sociální síť X. Jenže by mohl být ještě mnohem větší – čínská vláda totiž údajně zvažuje, že by mohl získat americký TikTok, pokud bude opravdu muset v USA ukončit svoji činnost.

Kontroverzním zákonem, který by už od 19. ledna v USA zakázal sociální síť zaměřenou na tvorbu krátkých videí, pokud by ji její čínská mateřská společnost ByteDance neprodala, se v současnosti zabývá americký nejvyšší soud. Peking ovšem podle zdrojů agentury Bloomberg či deníku Wall Street Journal silně preferuje, aby americký TikTok zůstal ve vlastnictví ByteDance, a tlačí na odložení platnosti zákona právě u amerického nejvyššího soudu.

Podle jednoho ze zvažovaných scénářů by prý nad americkým TikTokem převzala kontrolu Muskova sociální síť X a provozovala by obě služby společně. Agentura Bloomberg ale dodala, že čínští představitelé zatím nedospěli k žádnému pevnému rozhodnutí a jejich úvahy jsou teprve předběžné.

Není přitom jasné, zda je s těmito diskusemi obeznámena samotná společnost ByteDance nebo zda je do nich zapojen samotný Musk či americký TikTok. Ani jedna ze stran na žádost o komentář nereagovala. Wall Street Journal ale připomněl, že čínská vláda bude mít v potenciálním prodeji TikToku své slovo.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Soudci amerického nejvyššího soudu se minulý týden při projednávání argumentů v rámci stížnosti TikToku proti uvedenému zákonu podle agentur spíše přiklonili k zachování jeho platnosti. Hrozba pro národní bezpečnost, kterou představují vazby společnosti na Čínu, převažuje údajně nad obavami z omezování svobody projevu TikToku nebo jeho 170 milionů uživatelů ve Spojených státech.

Vysoce postavení čínští představitelé tak již začali diskutovat o záložních plánech, a to i v rámci rozsáhlé diskuse o budoucí spolupráci s administrativou Donalda Trumpa, uvedla americká média. Potenciální prestižní dohoda s jedním z Trumpových nejbližších spojenců je podle nich pro čínskou vládu do značné míry lákavá. Musk přispěl na kampaň za Trumpovo znovuzvolení více než 250 miliony dolary a po jeho nástupu do funkce 20. ledna má stanout v čele nově ustaveného úřadu pro zlepšování efektivity vlády.

Washington dal TikToku loni v dubnu čas do 19. ledna, aby ukončil vazby na ByteDance. Pokud na tento požadavek nepřistoupí, americká vláda může platformu zakázat. Zákon označují za problematický někteří prominentní experti na svobodu slova v USA, vystupuje proti němu také Americká unie občanských práv.

Americká vláda a zákonodárci však argumentují tím, že TikTok pod hlavičkou ByteDance představuje bezpečnostní riziko a může sloužit čínským zájmům. Americké úřady nicméně veřejně nepředložily důkazy o tom, že by čínský stát tímto způsobem špehoval Američany nebo zasahoval do způsobu, jakým platforma předkládá uživatelům obsah.

Jak se k zákazu staví Donald Trump, je zatím nejasné – není silně pro ani proti a pouze opakuje, že by situaci rád nějak vyřešil. Během své první vlády přitom o zákaz sociální sítě také usiloval a tlačil, aby její americké operace převzala některá z velkých firem ze Silicon Valley – zájem měl Microsoft, tendr nakonec vyhrál Oracle Larryho Ellisona. Po nástupu Joea Bidena ale tento proces usnul. I Bidenova administrativa ale nakonec v tlaku na TikTok kvůli jeho napojení na čínskou vládu pokračovala. (S využitím ČTK.)

CzechCrunch Jobs