Život navěky. Český tvůrce světové virtuální říše hodlá nahrávat lidi do počítače
Artur Sychov už vytvořil virtuální vesmír, takzvaný metaverse. Teď chce uživatelům nabídnout službu, díky které v něm budou moct zůstat navždy.
Vytvořit něco takového ho napadlo, už když začal stavět svůj virtuální svět. Velkým mezníkem ale byla chvíle, kdy mu vážně onemocněl otec. Artur Sychov, tvůrce digitálního vesmíru Somnium Space, se rozhodl, že zajistí lidem možnost promluvit si i s těmi, kteří už tu dávno nejsou. Tedy učiní z lidí nesmrtelné, byť jen online. A právě teď začal plán realizovat.
Live Forever, jak Artur Sychov nazval funkci nahrání osobnosti lidí do virtuálního světa, nemá zdaleka jen poskytnout útěchu lidem, kteří by si rádi promluvili se svými blízkými, ale už nebudou mít šanci. Je to také způsob, jak si vytvořit vlastní digitální dvojče, říká. A jak ho nechat v internetovém vesmíru konat, když vy zrovna nemáte čas.
Sychov je coby tvůrce významného virtuálního světa Somnium Space jedním z našeho výběru Kryptočechů a investor do zajímavých technologií. Miliony vložil do brýlí pro virtuání realitu od českých VRgineers. Další poslal do obleku TeslaSuit, kombinézy se sedmdesáti elektronickými senzory, které umožňují řadu zajímavých věcí: třeba cítit dotyky jiných lidí ve virtuálním světě nebo kapky neskutečného deště dopadající na počítačem sestavené tělo.
Chce totiž, aby ve světě, který Somnium poskytuje, byly dostupné otevřené technologie. S tím mu pomáhají mimo jiné bratři Tyler a Cameron Winklevossovi. Do Somnia investovali a se Sychovem staví alternativu facebookovému metaverzu – mimochodem právě kvůli Facebooku se v minulosti soudili s jeho šéfem Markem Zuckerbergem.
Somnium Space se díky množství skutečných peněz, které v tomto virtuálním prostředí lidi utrácejí, řadí podle jeho tvůrce k největším podobným projektům na světě. Ke konci minulého roku to byly přes dvě miliardy korun.
Jen jsme nevěděli kdy
„Já to myslím opravdu vážně,“ říká Sychov a výraz jeho obličeje jasně ukazuje, že to tak je. Mluvíme spolu o virtuální nesmrtelnosti a o všech dalekosáhlých plánech. Vysvětluje, že je to možné jen díky tomu, že plánuje roky dopředu. Live Forever tak ve skutečnosti získalo první zákazníky někdy mezi lety 2018 a 2019.
Tehdy se Sychov rozhodl, že tuto funkci zaručeně uskuteční. „Jen jsme tehdy nevěděli kdy,“ uvádí. Když se ale „své“ veřejnosti aktivní ve virtuálním vesmíru Somnia zeptal, jestli by si něco takového někdo chtěl předplatit, vrátily se mu pozitivní reakce. A několik lidí si v té době neexistující funkci skutečně rovnou zaplatilo.
Sychov se těší, že on, tito předplatitelé a několik dalších členů týmu budou vůbec první, kteří si se svým virtuálním já v online světě budou moct promluvit. A budou tak moct nabídnout rozpravy se sebou i v době, kdy nebudou dostupní. Nebo když už tu zkrátka nebudou. Ale byť zní nesmrtelnost pro mnoho lidí sebevíc lákavě, vůbec se nemusí stát hlavním důvodem, proč by si lidé funkci měli kupovat.
Digitální dvojče má být někdo, kdo bude se bude chovat tak, jak by se choval opravdový konkrétní člověk. Jen bude prostě ve virtuálním světě dostupný kdykoliv. Tedy i když bude člověk třeba v práci nebo kdyby snad měl lepší věci na starosti než žít či pracovat v internetovém vesmíru.