Zlaté české ručičky v New Yorku. Proč startup Sharry uspěl se svým inovativním výtahem v největších mrakodrapech
Ze Smíchova až na Manhattan. Tak jsme minulý měsíc uvedli náš článek o pražském proptechovém startupu Sharry, který dostal nejlukrativnější zakázku za dobu svého čtyřletého působení na trhu. Coby technologického partnera si tým Josefa Šachty najal developer ultramoderního mrakodrapu One Vanderbilt, jehož 397metrová silueta vzniká v nejrušnější části New Yorku.
Protože půjde o výškovou budovu nové generace, která má sloužit jako prototyp luxusních pracovních kanceláří 21. století, developerská společnost SL Green Realty musela mít maximální jistotu v tom, kdo jí bude zajišťovat technologické zázemí. Právě na inovativních systémech má celý komplex stát a rozhodně nechce lákat pouze svou prosklenou architekturou, která roste na rohu 42. ulice a Vanderbilt Avenue.
V loňském roce byl tedy vyhlášen tendr o toho nejschopnějšího technologického partnera, aby se okolo podzimu téhož roku rozhodlo, kdo se jím skutečně stane. A byť se startup z pražského Smíchova mohl jevit jako malý hráč v obklopení nabubřelé americké konkurence, ze síta prošel jako absolutní vítěz.
Kdybychom však závěr popsali takto, vynechali bychom dlouhé měsíce tvrdé práce, díky nimž se Sharry na tento milník podařilo dosáhnout. Tomu všemu totiž předcházela nejen práce na „zkušební budově“, u níž navrhovali teoreticky proveditelné technologie, ale také řada schůzek, na kterých se newyorská byznysová smetánka na mladý český startup nejprve dívala skrze prsty a brala ji spíše jako inspiraci.
„Koncept, který přinášíme, velké hráče na trhu zajímá, protože je to něco inovativního, co ještě neviděli. Často pak mají tendenci zkoušet to sami, brzy ale přijdou na to, že je vše mnohem složitější, než se jim zpočátku zdálo,“ popisuje pro CzechCrunch Vladimír Mašinský, ředitel byznysového vývoje v Sharry. I přes to se však proptechovému týmu podařilo uspět a rozjet největší projekt ve své historii.