Zlaté vejce Mitonu. Stovky prodejců Golden Gate vydělávají známé investiční skupině stamiliony
Výdělečnou firmu založil vyučený zahradník Pavel Ryba, kterému v krizi kolem roku 2008 zkrachoval byznys. Tehdy ucítil příležitost ve zlatu.
Během covidové pandemie objevili Češi ledacos: že škola i práce můžou běžet na dálku, že je dobré být fit, že dovolená na chatě je taky dovolená… Nebo – s trochou nadsázky – že potřebují mít doma zlatou cihličku. O to se zasloužila především společnost Golden Gate, která má po celé zemi desítky poboček a stovky obchodníků a je největším prodejcem zlata u nás. Investiční matadoři jí sice pohrdají, byznysově je to ale skvěle promazaná mašina. Tržby počítá v miliardách, zisky ve stamilionech.
Cena zlata vyletí vždy, když se objeví nějaký nepředvídaný otřes, právě jako byl koronavirus. Na konci roku 2019 se zlato obchodovalo za 1 350 eur za unci, to je v přepočtu při dnešním kurzu zhruba 32 tisíc korun za 31,103 gramu, do léta 2020 postupně vystoupalo až na 1 727 eur (40 tisíc korun), takže posílilo během pár měsíců o 28 procent. Pro mnoho lidí je zlato něco jako jistota, protože ho fyzicky mohou mít doma a zároveň, aspoň teoreticky, neztrácí na rozdíl od bankovek na hodnotě.
O tom, jak výhodná investice to v dnešní době, kdy je k dispozici opravdu široká paleta investičních produktů i pro retailové klienty, je, se vedou celkem vášnivé debaty (jednu takovou nedávno na LinkedInu rozpoutal spolumajitel poradenské sítě Partners Petr Borkovec). Když se totiž podíváme na zlato v delším horizontu, nijak mimořádný typ investice to není – za posledních deset let jeho hodnota vzrostla o 68 procent, zatímco index S&P 500, který sdružuje akcie největších amerických firem, za stejnou dobu přidal 400 procent.
„My ale nikomu neříkáme, že má do zlata dávat všechno. Naopak to má být jen menší část portfolia, řekněme do dvaceti procent. Diverzifikace je důležitá,“ upozorňuje pětačtyřicetiletý Pavel Ryba. Právě on stál se svým kolegou Pavlem Kupkou u vzniku Golden Gate v roce 2011 a spolu s nimi u toho byla také investiční skupina Miton. „My jsme s Pavlem neměli dost prostředků, abychom firmu rozjeli sami. Pavel se znal s některými jejich partnery a Mitoni peníze na rozdíl od nás měli,“ krčí Ryba rameny s tím, že zpětně ničeho nelituje.
Čeho by měl litovat? Třeba toho, že Miton vložil do startu jeho společnosti jen několik milionů, dnes v ní má pohodlnou majoritu přesahující šedesát procent a s ohledem na výsledky z posledních tří let se dá říct, že Golden Gate je jeho pokud ne rovnou nejvýnosnějším, tak rozhodně jedním z nejvýnosnějších aktiv. V roce 2020 vydělal v čistém 205 milionů při tržbách 4,5 miliardy korun, předloni 349 milionů z obratu 5,2 miliardy a loni měl profit opět přes 300 milionů a tržby 6,5 miliardy.
Golden Gate stojí v rámci firemního portfolia Mitonu tak trochu stranou, je totiž součástí skupiny Meriton, kde jsou zaparkované i některé nemovitostní investice, akvaponický projekt Rybí zahrada, pekárna nebo Milanem Zemánkem založený jablonecký minipivovar Volt. Meriton také aktuálně hodně investuje do rozvoje decentralizované a obnovitelné energetiky.
„Golden Gate patří dlouhodobě mezi úspěšné společnosti v rámci portfolia Meritonu, který je součástí širší skupiny Miton. Výsledky za rok 2022 navazují na velmi silný rok 2021, týmu se nadále daří naplňovat klíčové cíle růstu v počtech zákazníků a uzavřených komoditních produktech. Zároveň společně realizujeme rozvojové projekty v oblasti nových produktů. S výsledky jsme velmi spokojení,“ říká šéf Meritonu Martin Řezáč.