Zlomový moment pro kryptoměny. Očekávaný vstup Coinbase na burzu vyhnal bitcoin na 63 tisíc dolarů

Filip HouskaFilip Houska

btc

Foto: Canva Pro

Bitcoin překonal hranici 63 000 dolarů

0Zobrazit komentáře

Jeden z nejzásadnějších momentů v dosavadní historii kryptoměn se blíží. Už zítra má americká společnost Coinbase, která provozuje největší kryptoměnovou burzu ve Spojených státech, vstoupit na burzu Nasdaq a podnikne tak zásadní krok k legitimizaci digitálních měn mezi tou nejširší veřejností. A bitcoin na tuto událost reaguje dalším rekordem.

Nejpopulárnější kryptoměna planety se dnes prodává za více než 63 tisíc dolarů, což je v přepočtu téměř 1,4 milionu korun. Tímto navýšením hodnoty překonala svůj původní rekord z března, kdy se obchodovala za více než 61 tisíc dolarů, k čemuž tehdy pomohlo i rozhodnutí prezidenta USA o podepsání stimulačního balíčku.

Nyní je bezprostřední důvod jiný. Za nárůstem ceny bitcoinu stojí především očekávaný vstup kryptoměnové burzy Coinbase na burzu Nasdaq, kam se chystá už zítra, ve středu 14. dubna. Namísto standardního IPO, respektive primární veřejné nabídky akcií, během níž se emitují nové akcie a firma nabírá nový kapitál, vsadí na přímé zalistování (tzv. DPO, tedy direct public offering).

Tomuto způsobu dává v posledních letech přednost čím dál více společností, a to hlavně kvůli tomu, že mají možnost nabízet své akcie napřímo bez nutnosti najímat prostředníky v podobě bank či makléřů. Firmám jde v takovém případě obvykle například o větší likviditu či možnost pro stávající akcionáře, aby mohli prodat své akcie na trhu, ale nepotřebují nutně nový kapitál.

brian-armstrong

Foto: Coinbase

Brian Armstrong, šéf společnosti Coinbase

„Start veřejného obchodování s akciemi Coinbase je jedním z nejdůležitějších milníků v celé více než dvanáctileté historii kryptoměn. Dává totiž možnost vézt se na růstové vlně kryptoměn i těm, kteří mají za to, že tato růstová vlna není opřena o skutečnou vnitřní hodnotu kryptoměn, ale je jen výsledkem přechodné mánie či módním výstřelkem,“ míní ekonom Lukáš Kovanda.

„Stejně jako když ze zlaté horečky profitovali i ti, kteří se domnívali, že v dané oblasti těžby žádné zlato není – profitovali tak, že prodávali krumpáče a lopaty,“ doplňuje Kovanda a zároveň dodává, že pokud budou stále existovat lidé, kteří věří, že kryptoměny v čele s bitcoinem mohou ustanovit nový platební a transakční „ekosystém“, bude se burzám jako Coinbase dařit.

Coinbase má navíc pro vstup na burzu, který ji může dle některých předpokladů ohodnotit až na 100 miliard dolarů, ideální načasování. To se odvíjí jak od růstu bitcoinu, etherea a dalších kryptoměn, tak od jeho hospodářských výsledků – za loňský rok americká směnárna dosáhla čistých příjmů ve výši 1,2 miliardy dolarů, což je o 483 milionů dolarů více než v roce 2019.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Spolu s tím vykázala i čistý zisk ve výši 322 milionů dolarů a dostala se do černých čísel. Dobrému počínaní společnosti Coinbase, která bude na Nasdaqu evidována pod tickerem COIN, nasvědčuje i růst jejích uživatelů, kterých má být přes 43 milionů. Vstup na burzu ale podle Kovandy může odhalit i „temnější“ stránku celé věci.

„Na akcie Coinbasu půjde uplatnit jak modely tradičních financí, tak i tradiční ukazatele typu podílu P/E, který zachycuje poměr ceny za akcii k zisku na akcii. Tím pádem hrozí i to, že se ukáže, že jsou jeho akcie nadhodnocené, což může znamenat, že se investoři začnou výrazněji obávat nadhodnocení i samotných kryptoměn. Jejich cenové výkyvy jsou nyní výsledkem spíše různých psychologických vln, které nejsou exaktně příliš podchyceny. To však vstup Coinbase na burzu alespoň částečně změní,“ píše Kovanda.

Rubriku Krypto podporujílongriver_v

CzechCrunch Jobs