Další meta pokořena. Bitcoin po menším propadu zase roste a překročil hranici 60 000 dolarů

Filip HouskaFilip Houska

bitcoin

Foto: Canva Pro

Fiktivní mince kryptoměny bitcoin

0Zobrazit komentáře

Mánie okolo bitcoinu pokračuje. Nejoblíbenější kryptoměnu planety ovlivnila další zásadní zpráva a zhruba měsíc poté, co její hodnota vystřelila i díky obřímu nákupu ze strany Tesly za 1,5 miliardy dolarů, dosahuje dalšího rekordu. Bitcoin vůbec poprvé pokořil hranici 60 tisíc dolarů.

V jednom momentu se obchodoval dokonce za 61 120 dolarů a rekordní cenu má bitcoin také v korunách – aktuálně jeho hodnota přesahuje 1,3 milionu korun. Jak trefně dodává ekonom Lukáš Kovanda, na to, aby se člověk mohl počítat mezi korunové milionáře, dnes postačí, když má alespoň 0,75 bitcoinu.

I když se cena koncem února propadla pod 50 tisíc dolarů v reakci na prodej měny drobnými investory s cílem výběru zisku, bitcoin svůj růst obnovil a nadále v rostoucím tempu pokračuje. Důvodem je nyní i optimistická nálada zejména na americkém trhu. Prezident Spojených států Joe Biden totiž koncem pracovního týdne podepsal stimulační balík, který může dosáhnout až 1,9 bilionu dolarů.

Ten pomůže běžným Američanům se vzpamatovat z pandemie koronaviru, která výrazně ovlivnila jejich byznysy a společenský i rodinný život. Přes 85 % amerických obyvatel má díky němu obdržet přímo platbou od státu ve formě šeku na 1 400 dolarů (30 tisíc korun) na osobu.

Lze očekávat, že část Američanů využije tuto podporu i právě na nákup kryptoměn, respektive bitcoinu. Nejde ale o jediný důvod, proč slavná digitální měna takto roste. Pořád panuje zvýšený zájem ze stran různých zahraničních institucí a fondů (včetně čerstvě schváleným ETF fondům), které bitcoin ve velkém nakupují.

„Současně inflace cen aktiv, jako jsou akcie nebo nemovitosti, pomáhá právě i kryptoměnám, včetně bitcoinu. Přirozeně fakt, že na trhy aktiv proudí více peněz zvyšuje, ba nafukuje ceny, které se na těchto trzích ustavují,“ doplňuje Kovanda.

Do takzvaného digitálního zlata moderní doby, jak se někdy bitcoin označuje a pro mnohé slouží jako uchovatel hodnoty, totiž před nedávnem znovu silně investovala softwarová společnost MicroStrategy, která koupila bitcoin za zhruba miliardu dolarů. Zapojil se i Jack Dorsey přes startup Square, a to sumou 170 milionů dolarů.

Za zmínku stojí také vize vydavatele Mastercard, který chce, aby prodejci mohli přes běžné karty Mastercard akceptovat kryptoměny a zákazníci s nimi mohli platit, bez přepočtu a konverze na jinou měnu. Co se týče ostatních kryptoměn, i ty rostou – například Ethereum o 6 %, Litecoin o 7 % nebo Bitcoin Cash o 11 %.