Změna klimatu ovlivňuje i nejoblíbenější český nápoj. Způsobuje, že pivo chutná jinak, říká vědec
Tým českých vědců nemá pro milovníky piva dobrou zprávu. Klimatická změna totiž snižuje kvalitu i výnos chmele. Pivovarnictví tak čekají velké výzvy.
Miroslav Trnka z Ústav výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe
Čeští vědci varují, že klimatická změna už nyní ovlivňuje chuť a kvalitu piva. Vyplynulo to ze studie, kterou publikoval tým z Ústavu pro výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe. Ukazuje se totiž, že globální oteplování a s ním přibývající období sucha mají negativní vliv na množství a kvalitu chmele, klíčovou složku většiny piv. Pivaři tak změnu klimatu pocítí, ať už v ceně, nebo v kvalitě. „Naše studie má mimo jiné pěstitelům a jejich odběratelům říct, aby se systematicky připravovali. Je to výzva, kterou změna klimatu přináší,“ říká v rozhovoru pro CzechCrunch klimatolog Miroslav Trnka.
Právě v našem kraji se pivo těší velké oblibě. Průměrně ho našinec vypije kolem 180 litrů ročně, což je v žebříčku konzumace na osobu daleko před ostatními státy. Jistě to souvisí i s tím, že Česko je jeden z mála států, kde se tradičně pěstuje důležitá přísada pro výrobu „tekutého chleba“, tedy chmel. Jenže v posledních dekádách začíná tuto plodinu stále výrazněji ohrožovat klimatická změna.
Hrozí tak, že chmelu bude stále méně. Navíc bude klesat i jeho kvalita související s obsahem alfa kyselin, které hrají důležitou roli v hořkosti výsledného moku. A i když chmel slouží především jako „koření“ a není ho potřeba tak velké množství, některé pivovary na nachmelených speciálech své jméno budují. V důsledku změn tak mohou některé druhy piva zdražit a všichni výrobci budou muset novým poměrům přizpůsobit metody vaření.
Tým vědců Martina Možného, jehož součástí je i Miroslav Trnka, totiž předpovídá, že pokud se ale teplejšímu a suššímu počasí nepřizpůsobí samotní zemědělci, klesnou výnosy chmele v evropských pěstitelských oblastech do roku 2050 až o 18 procent, zatímco obsah alfa kyselin se sníží o 20 až 31 procent. Podle vědců se však podmínky pro pěstování chmele budou v Evropě měnit nerovnoměrně.
„Zaměřili jsme se na všechny ostatní evropské regiony, kde v nějaké míře chmel pěstují, tedy Belgii, Francii, Velkou Británii, Polsko či Rakousko a některé části Španělska. A v těchto méně tradičních regionech se pěstební podmínky zhorší ještě více než ve dvou klíčových oblastech pro pěstování chmele, což jsou Německo a Česko,“ vysvětluje Trnka.
Na vliv klimatických změn na kvalitu chmele se ve výzkumu zaměřujete dlouhodobě. Co jsou ta nejzásadnější zjištění?
Analýzou dat, která ve své studii před lety shromáždil Martin Možný z různých zdrojů z Žatecké oblasti, vyplynula velmi zajímavá a v našich podmínkách neobvykle těsná závislost mezi teplotou během období formování chmelové šištice a obsahem alfa kyselin v ní – ty tvoří jádro hořké chuti piva a jde o jeden z indikátorů kvality chmele. Závislost byla překvapivě robustní a velmi dobře vysvětlovala kolísání kvality chmele mezi jednotlivými ročníky. Současně jsme v datech viděli velmi silnou vazbu mezi výnosem a dostatkem vody. Ta byla navíc silnější, než je obvyklé u jiných zemědělských plodin. Tehdy jsme studii publikovali v odborném časopise Agriculture and Forest Meteorology, čímž jsme vyvolali zájem řady pěstitelů, jak pozitivní, tak negativní.