Změníme způsob, jakým si vybíráte potraviny, plánuje Václavek a po dlouhém vývoji míří s Foodgrootem do mobilů
Jsme možná jen pár týdnů od chvíle, kdy začneme hledět při nákupu na potraviny výhradně přes kameru na mobilu. Zhruba takové ambice má aplikace Foodgroot, která věří v to, že Čechy skutečně zajímá kvalita potravin a nejen jejich cena. Aplikaci, za kterou stojí marketér Petr Václavek, tým vyvíjel nezvyklé dva roky. Zatím je možné o přístup k ní požádat a ještě dva týdny potrvá, než bude ke stažení přes Google Play nebo App Store. „I já jsem byl mnoha výsledky osobně raněn,“ říká Václavek.
K tomu, aby se člověk dostal k hodnocení potravin, stačí naskenovat jejich čárový kód. A trefit se do databáze, kterou Foodgroot disponuje. Pak se dozvíte celkové hodnocení, ale i jednotlivé parametry. „Nazýváme to hacking potravin. Jsme schopni poskytnout jejich komplexní skóre,“ hlásí Václavek.
Aplikace nabízí celkem přehledný „semaforový“ systém, který ukazuje odstíny od červené po zelenou podle skóre potravin. Takže je na první pohled zřejmý třeba rozsah zpracování, udržitelnost, přidané látky nebo míra organické produkce. Nakonec má být dostupná kompletní stopa všech složek potravin, třeba i informace ze satelitních snímků o místě, kde plodiny rostou.
To je ale opravdu otázka daleké budoucnosti. Parametrů je slíbených 70 a zatím jich je dostupných přesně šest. Další mají přibývat v řádu týdnů. Václavek přitom představuje aplikaci už téměř celé dva roky, které zabraly její vývoj.
„Samotný vývoj ale zabral menší část této doby,“ vysvětluje sedmačtyřicetiletý tvůrce myšlenky. „První rok jsme řešili, jak na to, a pokaždé jsme narazili na slepou uličku,“ dodává. Sám si původně myslel, že vytvořit takovou aplikaci zabere řádově měsíce. „Jenže my jsme stáli před zadáním, které nikdo jiný jinde neudělal. Jako by se borci z Googlu zavřeli do garáže a začali indexovat internet,“ přirovnává s lehkou nadsázkou.
Kromě Václavka má Foodgroot další dva spoluzakladatele, Marek Papež funguje jako CTO a Jakub Podlaha řeší back-end. Vedle nich jsou součástí nutriční specialisté, pracovníci z Institutu funkční medicíny a výživy, projektů Fér Potravina, Sklizeno, nebo z Univerzity Karlovy. Všichni slyší na záměr změnit způsob, jakým především Češi hledí na potraviny.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.