Zničit se v Alpách, pokochat se Paříží. Rouvy proměnilo náš obývák v nejslavnější cyklistické etapy světa

Šlapat doma a koukat u toho do zdi je nuda. S Rouvy se trénink mění na hru, ve které musíte makat, abyste se někam dostali.

rouvy

Foto: CzechCrunch

Cyklistická aplikace Rouvy vás z obýváku přenese i na Tour de France

0Zobrazit komentáře

Přiznám se, že v zimních měsících mi na kolo sedá prach. Mráz není kamarád a venku na náledí nechci schytat nepříjemný vozembouch, který mě pošle do nemocnice. Řešením, jak si zašlapat i v lednu či únoru, je samozřejmě domácí cyklistický trenažér či rotoped, ale už dopředu mi je jasné, že by se velmi rychle proměnil na věšák plný oblečení.

Byl jsem ale zvědavý, zda může domácí šlapání získat šťávu, pokud se do něj přidá virtuální rozměr – a proto jsem se rozhodl otestovat Rouvy, cyklistický simulátor stejnojmenného českého startupu, díky kterému jezdec nejede sám, ale jeho výkon se přenáší do nohou virtuálního avatara na obrazovce před ním. Ten se navíc nepohybuje jen tak někde v umělém prostředí, ale v modelech známých cyklistických závodů, dostat se tak můžete i na slavná místa jako na Alpe d’Huez či Planinu krásných dívek.

Společnost Rouvy je dílem bratrů Petra a Jiřího Samkových, kteří stejnojmenný software vyvíjejí od roku 2017. Za tu dobu se uživatelská základna rozšířila na několik milionů jezdců z celého světa, přičemž mezi nejsilnější trhy patří ty západní, jako je Itálie, Španělsko, Německo či Velká Británie. A jak tedy Rouvy funguje?

Samotná instalace celého zapůjčeného setupu byla jednoduchou záležitostí. Z klasické silničky, gravelu či horáku se jen vyhodí zadní kolo, rám se upevní do trenažéru a řetěz nahodí na jeho kazetu. Je to otázka několika otočení imbusem, důležité však je, aby byl trenažér chytrý a mohl se spárovat s aplikací. Ta následně podle toho, zda se zrovna drápete do kopce, nebo naopak svištíte dolů, ovlivňuje zátěž. A tedy to, jak moc se zapotíte.

img_0275

Foto: Vojtěch Sedláček / CzechCrunch

Ke šlapání stačí i obyčejný notebook či monitor

Já jsem začal pozvolna, pěkně po rovinaté trase okolo Gardského jezera. Osahal jsem si fungování převodů a zjistil, že se nic moc neliší od klasické jízdy. Jediné, co nebylo stejné, byla postava virtuálního jezdce přede mnou, tomu se totiž očividně podařilo i přes Vánoce udržet štíhlou linii.

Rouvy by se dalo zjednodušeně popsat jako videohra propojující realitu a virtuální svět. Ale zatímco u jiných VR her se sice pohybujete, ovšem s minimální zátěží, tady je nutné makat. Kdo je líný, ten se s avatarem daleko nedostane. A protože etapu nejedete sami, určitě nechcete být poslední. Lze si do ní totiž nasypat virtuální soupeře, kteří vám jdou po krku. A to si samozřejmě nechcete nechat líbit, protože nějaká nula a jednička vás přece nenatře.

Po patnácti minutách šlapání mě za nohu tahá dítě a celé v úžasu se ptá, co jsem to zase přitáhl za nesmysl. Netrvá dlouho a už sedí na rámu a šlapeme „spolu“. Bičován dotírajícími soupeři a dětskými výkřiky „rychleji, rychleji“ se začínám dostávat do provozní teploty. Na rovince okolo jezera to pěkně sviští a já si říkám, že povánoční kila navíc nakonec nejsou tolik znát.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Chyba. V ten moment okolo mě prosviští nadupaný borec, který mě usadí zpět do sedla. Oproti ostatním má výrazně jiný trikot a kolo a mně je jasné, že jsem se právě potkal s avatarem, který byl do etapy namodelován na základě času jiného člověka, který s Rouvy doma šlape. A šlapal ďábelsky. Tlapková patrola byla silnější než Rouvy, takže dětská zátěž odpadla, ale tohoto borce už stejně nedoženu. Alespoň to ale natřu virtuálnímu jezdci Marcovi, za kterého jsem se zavěsil do větrného pytle.

Na grafice vidím, že jsem ve třech čtvrtinách trasy, takže teď se začne lámat chleba. Watty se zvyšují a srdeční tep taky. Marc zaostává a cíl se blíží. Poslední lehké stoupání je po intenzivní jízdě už přeci jen trochu hořké a mně začíná docházet, že jsem to pro začátek trochu přepálil. Pak už přichází jen cílová rovinka a po přibližně hodince je hotovo. První etapa zdolána, srdce má tendenci vyskočit z hrudi a gauč je teď to jediné místo, kde se cítím v bezpečí. A to jsem si říkal, že začnu zlehka a pokochám se hlavně výhledy na třpytící se jezero.

gravel-ride3d

Přečtěte si takéDo práce na kole: 100 kilometrů a sedlo od značky Posedla k tomuJel jsem 100 kilometrů do práce na kole. S gravelem a českým unikátem pod zadkem bez problému

Rovnou prozradím, že zajet zlehka se mi podařilo ze všech vyzkoušených etap snad jen jednu jedinou. Jiné se mi zase nepodařilo dokončit vůbec, protože byly tak moc velký hardcore, že jsem je vzdal. Nicméně Rouvy má skutečně schopnost dostát z člověka maximum – a o to lepší pocit ze sebe v cíli máte. Zvlášť když můžete v aplikaci sledovat svůj progres a těšit se z toho, jak jde váš výkon nahoru.

Je libo rovinku, nebo smrt v horách?

Rouvy je propleteno řadou gamifikačních prvků a nabízí i funkce známé z klasických fitness aplikací. Do systému je možné zadat své tělesné údaje, tedy výšku, váhu, věk a další. Existuje zde virtuální měna, za kterou lze kupovat skiny pro cyklistu či kola, sbírají se zkušenosti, leveluje se, plní se výzvy, sbírají úspěchy apod. Kdo je navíc šikovný, může si odnést i věcné ceny.

Kapitolou samou pro sebe jsou workouty, tedy jednotlivé tréninky, či dokonce celé tréninkové plány. V rámci nich se mohou jezdci zaměřit na zlepšování některých dílčích schopností, jako je například navyšování VO2 MAX, síly nebo tempa, či si v průběhu několika týdnů kompletně všechny tyto dovednosti proprat. V zimním období se tak jedná o skvělý způsob, jak si našlapanou kondici z průběhu roku udržet pod kontrolou a být na jaře připravený lámat nové rekordy.

rouvy3

Foto: Rouvy

Vyhledávání tras nabízí celou řadu filtrů

Při výběru etap lze selektovat podle celé řady kritérií od náročnosti přes odhadovaný čas strávený na trati až po samotnou lokalitu. Výběr usnadňují filtry, kterých je zde opravdu hodně. Díky nim lze rozhodovat mezi rovinatými či horskými etapami, různými druhy povrchů, jízdami ve městě či na venkově a v neposlední řadě mezi i klasickými a AR vyjížďami. Druhá varianta nabízí realistický zážitek, kdy například vyjížďky okolo Gardského jezera či po Paříži jsou reálným videozáznamem obohaceným o virtuální prvky.

Právě Paříž jsem si nakonec jako jedinou vychutnal jízdou ve stylu paní radové. Prohlížel jsem si město, lidi i auta, která mě míjela, a za ničím jsem se nehonil. Vlastně to byl i takový imaginární cestovatelský zážitek, který si může prvních 14 dní dopřát každý zdarma. Po vypršení zkušební doby jsou virtuální cyklistická dobrodružství nabízena za 399 korun za měsíc. Pokud však máte kamarády, můžete vyzkoušet plán pro dva za 499 korun na měsíc nebo rovnou plán za 799 korun určený pro pět jezdců.

Samozřejmě že Rouvy nejvíce využijí ti, kteří to myslí s cyklistikou vážně, fungovat ale může jako osobní trenér pro každého. Domácí šlapání s ním je zábavné, hravé a motivující. Nic samozřejmě nenahradí jízdu venku, ovšem i pro amatéra, kterého při nehostinných podmínkách venku svrbí tretry, může být Rouvy cestou, jak ze sebe přebytečnou energii dostat.

Taylor Swift cestuje časem, aby viděla svého milého v Super Bowlu. Podle spiklenců je jen loutkou

V pondělí po půlnoci se hraje finále americké ligy NFL. Láká na velkou show a pozornost přitahuje i zpěvačka Taylor Swift, byť oficiálně nevystoupí.

Jiří BlatnýJiří Blatný

4Story

Foto: Depositphotos / CzechCrunch

Travis Kelce a Taylor Swift

0Zobrazit komentáře

Super Bowl, finále americké ligy NFL, je ve Spojených státech nejsledovanější televizní přenos roku. Loňský byl se 115 miliony diváky rekordní, letos organizátoři ale počítají s ještě větším číslem. Vedle sportovních výkonů a velkolepé show v poločase bude klíčovou roli hrát ještě jeden faktor – dorazí i zpěvačka Taylor Swift. Podnikla kvůli tomu závod s časem ze svého tokijského koncertu. A na to čeká celá Amerika: část proto, že ji zbožňuje, část kvůli konspiračním teoriím, které ji a jejího přítele, fotbalistu Travise Kelceho, vykreslují jako loutky Demokratické strany. V dění se tak zrcadlí napětí země, kterou letos čekají prezidentské volby.

Taylor Swift je fenoménem nejen dnešní populární hudby. Je jednou z mála zpěvaček a zpěváků, jejichž jmění překonalo hranici jedné miliardy dolarů. Její majetek je podle agentury Bloomberg necelých 1,1 miliardy dolarů, v přepočtu 25,7 miliardy korun. Její umělecký status navíc letos dokreslily ceny Grammy, kde Swift získala jako první člověk v historii čtvrtou sošku pro nejlepší album roku.

Vliv ale má i mimo hudební byznys. Zpěvačka začala tuto sezonu chodit na americký fotbal, konkrétně na kansaské Chiefs a okamžitě se to odrazilo na sledovanosti zejména mezi mladými ženami. Což uvítal nejen komisař NFL Roger Goodwell, ale i spousta amerických otců, se nimiž najednou začaly fotbal sledovat jejich dcery, glosoval vliv Taylor Swift deník Washington Post.

Utužovat vztahy s tátou může fotbalem i čtyřiatřicetiletá zpěvačka, Scott Swift sport totiž před svou kariérou ve finančnictví hrál na Havajské univerzitě a dodnes je pravidelně sleduje. Už nějakou dobu má navíc diva blízko k hvězdnému fotbalistovi zmíněných Kansas City Chiefs Travisovi Kelcemu – o romantickém vztahu se dlouho spekulovalo a oba ho potvrdili loni na podzim.

Hráč amerického fotbalu Travis Kelce

Podobně jako Swift pomohla zvýšit sledovanost kansaských Chiefs, vzrostl od doby, co chodí s Kelcem, i zájem o fotbalistův podcast New Height. Ten byste v první polovině roku 2023 mezi top 100 podcasty hledali marně.

S tím, jak rostly spekulace o vztahu dvou hvězd, se ale pořad vyšvihl do top desítky a začátkem tohoto roku byl pár dní dokonce tím nejposlouchanějším, napsal deník USA Today.

Pozornost, kterou na sebe Swift strhává, přitom kansaským Chief a Kelcemu očividně nevadí. Právě oni hrají v noci z neděle na pondělí v Las Vegas Super Bowl, kde navíc obhajují loňský triumf. A jejich vztah je dobrý i pro byznys: ne že by Chiefs nebyly pro firmy lukrativní značkou už dřív, ale s valuací okolo 4,3 miliardy dolarů (100,6 miliardy korun) byly podle Forbesu minulý rok až 23. nejhodnotnější tým slavné NFL.

mahomes-2

Přečtěte si takéTakový mráz, že mu praskla helma. Zápas NFL strhl sledovanostKvůli tuhému mrazu praskla hvězdě NFL helma. Zápas v -15 stupních strhl rekord sledovanosti

Jenže od doby, co Taylor Swift pravidelně sleduje zápasy NFL, podle serveru Front Office Sport vzrostla hodnota NFL a Kansas City Chiefs dohromady o 331,5 milionů dolarů. Jak navíc může potvrdit autor tohoto textu, když si člověk v Americe během letošní sezony pustil televizi nebo video na YouTube, často na něj vyskočila reklama s Kelcem nebo s jeho spoluhráčem, quarterbackem Patrickem Mahomesem. V případě prvního jmenovaného to bylo pro farmaceutického obra Pfizer a vakcíny proti koronaviru, v případě obou pro pojišťovnu State Farm.

Že se Swift přijde na Super Bowl podívat, se očekává. Otázka akorát bylo, jestli stihne do Las Vegas dorazit včas. Těsně před zápasem totiž zpěvačka v rámci svého celosvětového turné The Eras Tour odehrála koncert v Tokiu. Pak následoval sprint na letiště a přelet do Spojených států. Některá média proto hovořila i s ohledem na časový posun mezi Asii a USA o cestování časem.

Přelet sledoval i student Jack Sweeney, který na síti X, dříve Twitteru, zatápěl Elonu Muskovi tím, že veřejně sledoval jeho soukromý tryskáč. Zaměřil se i na letadlo, ve kterém léta Taylor Swift, a vysloužil si tím od jejich právníků hrozbu žalobou, upozornil například server The Verge.

Super Bowl, Taylor Swift a Trevis Kelce, to je spojení, které v poslední době poutá pozornost i kvůli politice. Zpěvačka se dlouhodobě netají podporou současného amerického prezidenta Joe Bidena a poté, co vyšel najevo její vztah s Travisem Kelcem, se začaly šířit konspirační teorie, že oba spolupracují s americkou vládou a pomáhají jí ovlivnit veřejné mínění v Bidenův prospěch. Vládní představitelé opakovaně jakékoliv oficiální spojení odmítají.

Trochu to připomíná obavy některých pomatenců z bájných iluminátů. Kritici, včetně bývalého republikánského prezidentského kandidáta Viveka Ramaswamyho, poukazují mimo jiné na Kelceovo působení ve zmíněných reklamách pro Pfizer. Jedna konspirační teorie třeba tvrdí, že Swift v průběhu tradiční poločasové show Super Bowlu vyzve Američany, aby v listopadových volbách volili Bidena. Oficiálně je na programu ale vystoupení zpěváka Ushera.

Falešné informace každopádně některé jejich příznivce, většinově krajně pravicově smýšlející podporovatele Donalda Trumpa, vedou před Super Bowlem  podle Los Angeles Times k něčemu nemyslitelnému: k podpoře konkurenčního týmu z kalifornského San Franciska, tedy bašty levicově-progresivního smýšlení ve Spojených státech. No a Kansas City Chiefs se v Super Bowlu střetnou s mužstvem San Francisco 49ers.

Kalifornské město tak u pravicových komentátorů alespoň na chvíli nebude „Sodomou a Gomorou, kde ulice pokrývají výkaly a fentanyl,“ napsala trefně Julia Wick pro Los Angeles Times.