Zonky pro nás nejsou konkurent, říká šéfka českého fintechu Bondster. Zkušenosti sbírala v Šanghaji i Hongkongu
Jana Mücková, ředitelka P2P platformy Bondster
Předtím, než Jana Mücková nastoupila do českého fintechového startupu Bondster, strávila hodně času v Hongkongu, Šanghaji i pro Čechy neznámém desetimilionovém městě Chang-čou. Pracovní zkušenosti sbírala v Czech Tradu i České exportní bance, státní instituce však nakonec opustila.
Od loňského listopadu působí jednatřicetiletá Jana Mücková ve zmíněném Bondsteru, ve kterém měla na starosti business development a akvizici zahraničních partnerů. Od loňského října pak povýšila na ředitelku celé platformy, která zprostředkovává investici do půjček a na první pohled může připomínat větší a známější Zonky.
Také Bondster nabízí investorům z řad široké veřejnosti další alternativu zhodnocování svých peněz. Na rozdíl od Zonky však investoři nepůjčují přímo lidem, ale Bondster je propojuje s poskytovateli půjček, jejichž závazky jsou pro snížení rizika obvykle zajištěny nemovitostí.
V rozhovoru pro CzechCrunch Mücková mluví o svých zkušenostech z dalekého východu, o práci pro státní instituce i o aktuálních plánech dalšího rozvoje Bondsteru.
Část studii pražské VŠE jste trávila na výměnných programech v Číně. Proč právě tam?
Na západě jsem byla už předtím, ve Spojených státech v rámci programu work and travel. Na řadu tak přišel východ, přihlášky jsem si podala do Číny a do Hongkongu, kam mě nakonec vybrali.
Byla jste někdy předtím v Asii?
Pokud nepočítám Istanbul, tak jsem v Asii předtím nebyla. Byla to pro mě exotika. Bála jsem se jazyka, že mi nebude stačit angličtina. Výzvy však miluji, a proto jsem se půl roku před odjezdem učila čínsky.
Po výměnném pobytu v Hongkongu jste studovala roční magisterský program na Čeťiangské univerzitě. U nás město Chang-čou, kde se univerzita nachází, nikdo moc nezná, i když má téměř 10 milionů obyvatel. Co vás na něm lákalo?
Po studiu v Hongkongu jsem si domluvila stáž v Czech Tradu v Šanghaji, kde mi však tehdejší ředitel pobočky vysvětlil, že Hongkong i Šanghaj jsou kosmopolitní a podobají se evropským nebo americkým městům. Pravou Čínu jsem tedy musela poznat jinde. Během cestování jsem se ocitla i v Chang-čou, bývalém královském městě hodinu rychlovlakem od Šanghaje. Tam však už vůbec není jednoduché najít člověka mluvícího anglicky. Bez znalosti čínštiny si neobjednáte ani jídlo.
Co vás v té „pravé“ Číně nejvíc překvapilo?
Například hromadná doprava. V Hongkongu funguje výborně, lidé vůbec nepotřebují auta. Šanghaj je na tom podobně, má jednu z nejhustších metro sítí světa. Je tam opravdu hodně linek a každá stanice má asi milion výstupů, takže když si je náhodou spletete, tak jste i o několik kilometrů jinde, než jste chtěl.
Když jsem ale v Chang-čou chtěla dojít z kampusu do hlavní budovy školy, což bylo přes celé město, zjistila jsem, že tam nejsou žádné jízdní řády. Na autobusových zastávkách je cedule s informacemi, odkud a kam autobusy jezdí, ale není na nich čas.
Čím to je?
Jsou tam tak šílené zácpy, že časy odjezdů jsou reálně nepředvídatelné. I kdyby byly stanoveny, vůbec by nedávaly smysl. V těchto autobusech plných studentů jsem, s nadsázkou, pochopila také politiku jednoho dítěte. Čína je hrozně přeplněná a infrastruktura na to vůbec není připravena.
Jaké byly vaše prvotní dojmy z Čeťiangské univerzity?
Čeťiangská univerzita se pravidelně umisťuje na předních místech mezi nejlepšími univerzitami v Číně a patří do třicítky nejlepších na světě. Překvapil mě hlavně první den, když jsme se šli registrovat. V řadě jsme čekali osm hodin a pak se člověk, který nás registroval, otočil ke krabici plné papírů. Místo toho, aby si nás našel v počítači a věci vytiskl, nás hledal v papírech.
Někteří spolužáci kvůli tomu ani nenastoupili. Poté, co poznali, jak Čína funguje, tak si raději sbalili kufry a vrátili se zpět do vyspělé a pohodlné Evropy. (smích)
„V Česku se máme opravdu dobře a spousta lidí si to neuvědomuje.“
Mezi nejznámějšími městy a „pravou“ Čínou, vzdálenou hodinu od Šanghaje, existují tak obrovské technologické rozdíly?
Tato příhoda pravděpodobně souvisí se slabší organizací a malou digitální gramotností lidí mimo ta největší města. Ačkoliv jsou Číňané často organizovaní právě proto, že to kvůli jejich počtu jinak nejde. Rozdíly jsou tam mezi městy obrovské, v těch největších lidem rostou příjmy, tvoří střední třídu a bohatnou. Chudá města v odlehlých částech jsou na tom úplně jinak. Z východu směrem na západ se životní úroveň obecně snižuje.
Co byste označila jako za největší poučení, které jste si z pobytů v Číně odnesla?
Určitě nastavení hodnot. Když jsem se vrátila z Ameriky, pořád jsem mluvila o tom, jak je tam všechno lepší, jak tam všechno perfektně funguje. Když jsem se vrátila z východu do Česka, vážila jsem si, jak to funguje u nás.
Uvedete příklad?
Například jsem po dvou týdnech po příjezdu do Hongkongu na týden skončila na kapačkách v nemocnici s příšernými bolestmi břicha. Než mě tam viděl doktor, musela jsem čekat dvanáct hodin. A to byla fakultní nemocnice univerzity, kde jsem studovala, měla jsem status přechodného rezidenta a s tím související docela výsadní postavení. Pochopila jsem, že se v Česku máme opravdu dobře a spousta lidí si to neuvědomuje. Týká se to nejen zdravotnictví, ale i školství, dopravy a podobně.
Po studiích jste tři roky působila v České exportní bance na oboru mezinárodních vztahů a komunikace. Cestovala jste?
Cestovala jsem často, každý měsíc například do Bruselu, kde jsme měli pracovní skupinu, zabývající se státem podpořenými exportními úvěry. Měla jsem možnost jet také do Číny, protože jsme začali spolupracovat s Čínskou rozvojovou bankou na projektu Belt and Road Inititative (projekt Hedvábná stezka – pozn. redakce).
Jak se vám ve státní instituci pracovalo?
Byla jsem ráda za skvělou zkušenost, pozice v ČEB mi nabídla využití mých zkušeností a studii v oboru diplomacie a financí, bylo to skvělé propojení. Já jsem ale člověk, který má rád výzvy a pod lehkým stresem se mi dobře pracuje.