Zoom, 40 iPhonů a experimentování. Nový díl seriálového hitu Mythic Quest na Apple TV+ se točil z domovů herců

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

mythic-quest

Foto: Apple

Mythic Quest: Raven’s Banquet

0Zobrazit komentáře

Streamovací služba Apple TV+ vedle konkurence typu Netflixu nebo HBO působí obsahově poněkud nedostatečně. Seriál Mythic Quest: Raven’s Banquet se ale od diváků dočkal i označení jako jedné z nejlepších komedií na streamovacích službách. Jelikož bylo natáčení jeho druhé řady kvůli pandemii pozastaveno, tvůrci se v karanténě rozhodli ze své situace vytěžit, co to jde. Vytvořili speciální epizodu za pomoci iPhonů, Zoomu a experimentů s formátem seriálu.

Už po zhlédnutí upoutávky na první řadu nebude překvapením zjistit, že její závěr hrdiny nenechal ve zrovna smířlivém rozpoložení. Mythic Quest: Raven’s Banquet se zkrátka odehrává v prostředí nefunkčního vedení velkého herního hitu. Přesněji řečeno jsou postavy seriálu zjevně schopny přinášet velmi úspěšná rozšíření největší fiktivní MMORPG hry na světě, ale neustále se během tom mezi sebou dostávají do konfliktů.

Jinak tomu není anic v nové bonusové epizodě, která však využívá poněkud odlišný styl. Jelikož se na place nemohli setkat herci, přišel nápad do stejné situace umístit jejich postavy. To znamená, že se celých 25 minut odehrává v rámci firemní videokonference.

„Hodně firem se snaží vymyslet fungování práce z domova a herní průmysl v tomhle není jiný. Virtuální setkání jsou nová a zvláštní verze pekla, takže tomu lidé myslím porozumí,“ řekl Rob McElhenney, hlavní tvůrce a představitel hlavní role Mythic Questu.

Ze stejného důvodu bylo také poměrně přirozené přijít s nápadem vytvořit „koronavirový“ díl odehrávající se v domovech hrdinů. Ačkoliv se seriál odehrává ve fiktivním světě, kde žádná pandemie proběhnout nemusela, vzhledem k jejímu dopadu by mohlo působit zvláštně, kdyby byla zcela ignorována. Zároveň se však tvůrci nechtěli ke zdravotní krizi vracet až ve druhé řadě, kterou lze očekávat nejdříve začátkem příštího roku.

K Applu tedy přišli s návrhem vytvořit bonusový tematický díl ve vlastních domovech a v co nejkratším čase, který by umožnil na pandemii jen zpětně odkazovat. McElhenney se na této idee shodl se svou kolegyní Megan Ganzovou, jež ho citovala v rozhovoru pro The Hollywood Reporter:

„Co kdybychom prostě něco udělali teď a pak na to odkážeme a nebude nám to stát v cestě, takže když se pak vrátíme ke druhé řadě, nemusí být o karanténě. Bude prostě po ní.“

Natáčení z domova

Důležité bylo vše stihnout v době, kdy jsou protipandemická opatření z většiny stále aktuální, aby se diváci byli schopni s dějem lépe identifikovat. Jedině tak bylo podle McElhenneyho možné zabřednout i do temnějších stránek situace a následně spolu s postavami zažít optimistické vyústění.

Domácí karanténa samotných herců pak diktovala formát, tedy zmíněnou videokonferenci. Nejedná se přitom o novinku – první audiovizuální dílo, v němž obraz splývá s displejem zařízení jednoho z aktérů, se objevilo už v roce 2006. O několik let později pak nový žánr do mainstreamu pronikl díky hororu Odebrat z přátel. Ten je také jedním z lepších příkladů, kdy se netypický styl stává prostředkem pro inovativní způsob vyprávění.

apple-tv-mythic-quest-quarantine-6

Foto: Apple

Domácí karanténa na některé hrdiny Mythic Questo dolehla více než na jiné

V případě Mythic Questu je daný formát využit jinak a epizodu proto k žánru „filmů na počítačové obrazovce“ nelze tak docela přiřadit. Slouží zde spíše jako nová situace, v níž se ocitly známé postavy. To znamená, že například starší spisovatel C.W. zápolí se správným použitím technologie. Egocentrický kreativní ředitel Ian a jeho kolegyně Poppy zase mají problém pochopit etiketu firemních videohovorů.

Jelikož seriál vzniká v koprodukci Applu, není nečekané rozhodnutí pro natáčení využít iPhony. Ty navíc zajistily dostatečnou kvalitu, obrazovou konzistenci záběrů a v neposlední řadě také jednoduchost ovládání. Technická stránka produkce se pochopitelně ukázala být tou největší výzvou.

apple-iphone-hermitage-2

Přečtěte si takéPoezie Ermitáže. Apple natočil iPhonem na jeden zátah unikátní pětihodinovou prohlídku slavného ruského muzeaPoezie Ermitáže. Apple natočil iPhonem na jeden zátah unikátní pětihodinovou prohlídku slavného ruského muzea

McElhenney Apple požádal o čtyřicet nových iPhonů a párů sluchátek, načež mu společnost okamžitě vyhověla. Každý z aktérů dostal tři, díky čemuž měl štáb dobrý přehled o tom, co zrovna hlavní natáčecí telefon vidí. Tím se celé natáčení značně urychlilo, herci se nicméně museli rychle vtělit i do rolí, na které se nikdy dříve nemuseli připravovat.

V cestě stála technická náročnost

Kromě svých postav totiž bylo nutné, aby se stali také dobrými kameramany a zvukaři. Pravidelně se tak prý stávalo, že se plně ukázala důležitost a komplexita úkolů různých členů štábu. „Byli jsme na Zoomu s naším zvukařem a on se jen začal usmívat a řekl: ,Myslím, že jsem si zrovna vysloužil respekt kolem 40 členů štábu.‘ To se stávalo znova a znova,“ líčí McElhenney.

Ani technická náročnost ovšem tvůrce neodradila od vytvoření náročné sekvence inspirované Rube Goldbergem, autorem mnoha nákresů nesmyslně složitých strojů řešících jednoduchý problém.

apple-tv-mythic-quest-quarantine-5

Foto: Apple

Mythic Quest: Quarantine

Po natočení scény herci iPhone dezinfikovali, zabalili a umístili na bezpečné místo. Odtud si ho vyzvedli kurýři, kteří ho doručili do produkční centrály, kde se telefony opět dezinfikovaly a natočený materiál z nich se nahrál do cloudu pro sestříhání.

Celá karanténní epizoda je výsledkem snahy se pozitivním způsobem vypořádat s náročnou událostí. Tato mentalita představuje také její hlavní myšlenku, projevenou mimo jiné fiktivním darem na dobrou věc. Až později se filmaři rozhodli gesto převést i do reálného světa. Uspořádali tedy mezi sebou sbírku a globální neziskové organizaci Mercy Corps poslali 600 tisíc dolarů (15 milionů korun) pro pomoc s následky onemocnění COVID-19.

Na otázku, zda je možnost i dalších epizod vytvořených za stejných podmínek, McElhenney odpovídá: „Upřímně to byla nejtěžší produkce, které jsem kdy byl součástí, ale zároveň je to taky produkce, na kterou jsem zdaleka nejvíc pyšný.“ Epizoda Mythic Quest: Quarantine byla nyní odeslána do klání o prestižní televizní cenu Emmy. Co bude dál, ukáže vývoj skutečnosti a reakce diváků. Prozatím jsou převážně pozitivní.