Na Apple TV+ vyjde seriál Mythic Quest o vývoji her. Objeví se v něm i česká hra Kingdom Come: Deliverance

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

kingdom-come-deliverance-castle

Foto: Warhorse Studios

Česká hra Kingdom Come: Deliverance je oceňována i díky své realističnosti

0Zobrazit komentáře

Na rozdíl od například okamžitého úspěchu Disney+ začalo konkurenční Apple TV+ s poněkud menším nadšením, do budoucna se však chystají velké věci jako válečná minisérie Stevena Spielberga nebo projekty J. J. Abramse. Patřit by k nim mohl i z hlediska rozpočtu a společenských ambicí skromnější seriál z herního prostředí Mythic Quest: Raven’s Banquet, .

Jedním z důvodu, proč jde o zajímavou novinku, je skutečnost, že za seriálem stojí tvůrci jednoho z nejoceňovanějších amerických sitcomů. A českého diváka pak bude jistě zajímat i to, že spolupracovali mimo jiné i s tuzemskými vývojáři hry Kingdom Come: Deliverance.

Premisa seriálu dávajícímu vzpomenout například na Silicon Valley od HBO vychází z charakteru uměleckého šéfa vývoje hry, s nímž se výkonný producent Mythic Questu Rob McElhenney setkal na prohlídce sídla Ubisoftu.

„Nadechl se, zadíval se do dálky a řekl ,Já vytvářím světy‘,“ popsal pro magazín Variety McElhenney. „Na chvíli jsem se omluvil, zavolal Charliemu (producentskému partnerovi, pozn. red.) a řekl: ,O tomhle musíme natočit seriál, protože je to úžasný‘,“ vysvětlil svůj první proud inspirace.

Výsledkem je postava Iana Grimma, megalomanského šéfa vývoje fiktivní veleúspěšné MMORPG (hra obrovského počtu hráčů s RPG prvky) hry Mythic Quest. Ztvárnil ji také McElhenney, známý zejména díky sitcomu It’s Always Sunny In Philadelphia. Ten se letos stal nejen nejdéle běžícím hraným sitcomem v historii americké televize, ale zároveň patří k těm vůbec nejlépe hodnoceným.

Novinka pro Apple se nicméně vydá trochu jiným směrem, než jeho poněkud nihilistický přístup k pravidlům žánru. Mythic Quest má mít do vysoké míry typicky karikaturizované postavy šéfa, ambiciózní vývojářky, sexistického scenáristy a dalších. Ty se ovšem mají pohybovat v poměrně realistickém, náročném světě vývoje prvního velkého datadisku pro jednu z nejúspěšnějších her na trhu. Kromě záležitostí s tím spojených se budou muset potýkat také se svými osobními problémy.

Roli scenáristy datadisku a autora několika úspěšných fantasy knih ztvárnil F. Murray Abraham, držitel Oscara za hlavní roli ve Formanově Amadeovi. Z výrazně odlišné části herecké branže se vedle něj objeví Ashley Burch, jejíž tvář mnoho hráčů rozezná například z her Horizon Zero Dawn a Borderlands. S jejich i ostatními postavami bude divák moci soucítit a zároveň se jim smát, když se něco pokazí.

Trailer, který Apple zveřejnil před několika dny, se ale pochopitelně soustředí hlavně na negativní stránky charakterů postav, protože jsou zkrátka nejzábavnější. Grimm je snad ještě větším narcisem než současný americký prezident a jako největší přínos hry Mythic Quest považuje sám sebe. Proto upoutávka začíná slovy: „Ve světě legendárních hrdinů jeden muž povstane, aby převzal… všechny zásluhy.“

appletv-mythic-quest

Foto: Apple

Velký šéf a jeho poddaní ve světě úspěšné MMORPG hry

Ještě před nimi se ovšem objeví několik animovaných záběrů, které velká část hráčů RPG i mnoho ostatních určitě pozná. Je to krajina ze hry Kindom Come: Deliverance, kterou v roce 2018 vydalo české vývojářské studio Warhorse. Tvůrci seriálu je přímo kontaktovali a nezeptali se přitom jen na to, jestli mohou pár záběrů z hry použít v traileru.

„V minulém roce nás souběžně oslovila produkce seriálu a kolegové z Ubisoftu, kteří za seriálem také stojí,“ řekl pro magazín Vortex marketingový manažer Warhorse Studios Jiří Rýdl. Zaujala je dostupná videa na YouTube a požádali vývojáře hry, zda by jim mohli poskytnout záběry krajiny nebo západu slunce pro použití jako prostředí hry Mythic Quest.

pb-palan-hejl

Přečtěte si takéČeská raketa letí do startupových výšin. Productboard získal od prestižních investorů přes miliardu korunČeská raketa letí do startupových výšin. Productboard získal od prestižních investorů přes miliardu korun

Diváci tak ve fiktivním americkém MMORPG uvidí realisticky renderovanou českou krajinu v kombinaci s dalšími prvky z jiných her. Je zajímavé, že i když byla produkce seriálu veřejnosti známa už od srpna roku 2018, bližší informace z natáčení byly přísně utajovány. Vývojáři Kingdom Come tak museli na něčem pracovat, aniž by znali přesné parametry.

mythic_quest_photo_010103-min

Foto: Apple

Hrdinové Mythic Questu budou muset řešit problémy spojené s tvorbou hry i vývojářskou kulturou

„Naším úkolem bylo připravit pohledy na krajinu se západem slunce a podobně, prostě krásnou atmosféru. Připravovali jsme to nicméně naslepo, takže to pár iterací zabralo,“ vysvětlil Rýdl.

Celá první řada Mythic Quest: Raven’s Banquet na Apple TV+ vyjde 7. února. Některé z předchozích seriálů Applu se potýkaly s tím, že kritici měli před psaním recenzi možnost vidět jen prvních pár dílů. Jejich hodnocení tak nemuselo tak docela odpovídat tomu, co například The Morning Show skutečně nabídla, jelikož mnohé zajímavé dějové linky se rozvinuly až v pozdějších epizodách. Možná právě to je jeden z důvodů, proč Apple po vzoru Netflixu experimentuje s alternativním distribučním modelem.