Zpět do kanceláří, jinak končíte. Musk pracovníkům Twitteru oznámil, jak chce předejít bankrotu

Zaměstnanci mají také hledat a rušit ověřené účty, které šíří lži. Půdu falešným zprávám přitom dal sám Musk zpoplatněním ověřeného statusu uživatelů.

Jiří BlatnýJiří Blatný

Zaměstnanci Twitteru se budou muset vrátit do svých kanceláří

0Zobrazit komentáře

Twitter patří Elonu Muskovi jen skoro dva týdny, za tu dobu ale americký miliardář stihl ukázat, že si s návazností firemní kultury sociální sítě příliš hlavu neláme. Vyhodil polovinu pracovníků, včetně těch v nejvyšších manažerských rolích, a připnul osmidolarové předplatné k modré fajfce, která označuje ověřený účet (čehož už teď zneužívají trollové k šíření lží). Ve čtvrtek navíc Musk zaměstnancům nakázal, aby se s okamžitou platností vrátili ze svých vzdálených pracovišť do kanceláří s tím, že pokud se nedostaví, přijme jejich rezignace.

„Omlouvám se, že je zrovna tohle první e-mail celé společnosti, ale jinak to nejde,začíná text, který ve středu pozdě večer Elon Musk zaměstnancům Twitteru napsal proto, aby je připravil na „těžké časy,“ jak uvádí server Platformer, který má jeho zprávu k dispozici.

Při čtvrtečním setkání se všemi zaměstnanci Twitteru Musk také řekl, že nedokáže odhadnout vývoj dosavadních příjmů v tomto roce. Dokonce dodal, že nemůže vyloučit ani bankrot. Aby mu společnost předešla, nový majitel od zaměstnanců očekává nejméně čtyřicet hodin v kanceláři týdně. Tedy až na výjimky, které ovšem bude schvalovat americký miliardář osobně.

Nová pravidla měla začít fungovat okamžitě. Na dotaz, co mají zaměstnanci dělat, když pro ně není možné v dohledné době do kanceláře dorazit, Musk odpověděl jednoduše: „Pokud se neukážete, přijmu vaše rezignace.“

Pro zaměstnance Twitteru to v tomto ohledu znamená obrat o 180 stupňů. V roce 2020 totiž většině z nich zakladatel sítě Jack Dorsey povolil pracovat pouze vzdáleně. Firma jim dokonce tehdy dala tisíc dolarů (zhruba 24 tisíc korun) na vybavení domácí kanceláře. Výjimkou byli jen někteří specifičtí pracovníci, například správci serverů, jejichž přítomnost v serverovně je nezbytná.

Kromě návratu do kanceláří přišel Musk s ještě jedním receptem na odvrácení katastrofy. „Bez značného příjmu od odběratelů je velká šance, že Twitter nepřežije přicházející ekonomickou krizi. Proto potřebujeme, aby odběratelé tvořili asi polovinu našich zisků,“ vysvětlil Musk ve zmíněném e-mailu. Podle Muska totiž firma prodělává čtyři miliony dolarů denně a dramaticky jí klesají příjmy v důsledku tlaku aktivistů na inzerenty, aby na tuto platformu neumisťovali reklamu.

V další zprávě, kterou nový majitel Twitteru směrem ke svým podřízeným vyslal, jednou větou shrnuje, na co se teď mají v příštích několika dnech zaměřit. „Absolutní priorita je nyní hledání a rušení všech botů, trollů nebo spamů s ověřeným statusem,“ napsal Musk.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Po převzetí sítě Musk spustil systém předplatného za osm dolarů, který uživatelům mimo jiné zobrazí modrou ikonu fajfky u jejich účtů, která slouží k označování ověřených profilů. Možnost jednoduše si ověřený účet zaplatit vyvolává obavy, že Twitter zaplaví falešné účty, což už se podle některých zpráv děje.

Server Insider upozornil, že se objevily třeba účty vydávající se za bývalého britského premiéra Tonyho Blaira nebo za bývalého amerického prezidenta George Bushe mladšího, kterému se údajně stýská po zabíjení Iráčanů. Ve skutečnosti přitom ani jeden z těchto politiků svůj osobní účet na Twitteru nemá. Při rozkliknutí modré fajfky lze nicméně poznat, jestli je účet ověřen proto, že je něčím zásadním relevantní, nebo jestli si ověření uživatel jednoduše předplatil.

Právě velký počet falešných účtů šířících falešné zprávy byl přitom podle Muska jedním z důvodů, proč chtěl Twitter kupovat. Chtěl jejich počet výrazně snížit. Při obchodních a právních tahanicích během měsíců před samotnou koupí Musk použil více či méně podložené zprávy o tom, že je takových účtů na síti víc, než sám Twitter přiznává, a chtěl si tak vyžádat slevu ze 44miliardového obchodu. Nakonec zaplatil původní částku.

S přispěním ČTK.

CzechCrunch Jobs