Zrodil se tu Tančící dům, pak byla roky zavřená. V Hrzánské pasáži teď místo suvenýrů najdete design

Cestu napříč Prahou o dost zkrátí, teď navíc s příchutí českého designu a umění. Po letech se v centru metropole otevírá pasáž v Hrzánském paláci.

Eliška NováEliška Nová

Hrzánská pasáž

Foto: Tomáš Rubín

Hrzánská pasáž

0Zobrazit komentáře

Když se v devadesátých letech dostal Palác Hrzánů z Harasova k původním majitelům, byl v nehezkém stavu. Místo se ale nakonec spolu s duchem doby změnilo na sídlo umělců, fotografů, designérů i architektů, kteří si tu vytvořili svoje ateliéry. Byl mezi nimi například americko-kanadský architekt Frank Gehry, a tak tu velmi pravděpodobně vznikl návrh Tančícího domu. Dnes po letech místo znovu ožívá jako centrum umění a designu.

Představuje významnou zkratku na cestě Prahou. Z Kamzíkové ulice se dá přejít do Celetné a odtud už je to kousek na Staroměstské náměstí. Pasáž v Paláci Hrzánů z Harasova ostatně sehrála velmi důležitou roli v propojení historické Prahy na rušný Ovocný trh. Kdo však chtěl zkratku využít v posledních čtyřech letech, měl smůlu, od covidové pandemie zůstala pasáž zavřená. Někdejší umění časem nahradily obchody a služby žádané turisty, vznikly tu tak suvenýry, směnárna či bankomat. Ty ale zase nepřežily pandemii.

Pasáž tak zůstala v posledních letech zavřená. Majitel Jan Stadler, který palác získal v restitucích, zemřel a památka skončila v rukou hudební nadace Stadler-Trier. Ta chtěla prostor znovu poskytnout těm, kteří ho obývali v devadesátých letech, tedy v přeneseném slova smyslu. Od středy je tak v pasáži přístupných hned několik designérských obchodů či galerie. Jejich provozovatelé si koncept svého prostoru zvolili sami, někdo pracoval jen s materiály s nulovým odpadem, jiný si přizval architekty. Nájemníci se navíc společně snaží upravovat veřejný prostor zvenku, sjednotit vizuál a odstranit reklamní smog.

„Po letech vracíme Hrzánské pasáži nový život a transformujeme ji z průměrné turistické atrakce na jedinečný prostor nejen pro turisty, ale také pro místní obyvatele,“ říká Magdalena Nováčková, ředitelka nadace Stadler-Trier, s tím, že cílem bylo vrátit historickému místu genius loci.

Nově v pasáži sídlí C12 Gallery, která se soustředí na současné české umění a špičkový design. Nabízí například sklo, vázy, knihy, šperky či porcelán. Prodejní galerií je rovněž Ó Gallery, která propojuje umění, módu a design. Na českou módu, šperky a doplňky se zaměřuje concept store Sláva!, který tu má rovněž eventový prostor a coworkingovou dílnu. Sláva! si navíc kvůli návrhu přizvala architekty ze studia A8000. V dalších prostorech Hrzánské pasáže bude k vidění také kolekce plavek a volnočasové módy od Terezie Trusinové. Místo tu má rovněž značka přírodní kosmetiky Smyssly a pak Folbeur, designové studio Markéty Folberové, které se zaměřuje na výrobky z kůže.

Je tu také kavárna Coffee room, která má jinak zázemí na Vinohradech. Zajít lze i do nejmenší koncertní síně v Česku. „Chceme návštěvníkům nabídnout umění, design a českou módu a svým zaměřením a nabídkou si nekonkurovat, ale doplňovat se. Inspirovali jsme se v zahraničí, kde jsou celé ulice nebo čtvrti pojaté tímto způsobem – v jedné ulici najdete různé obchody a projekty, a tím se místo stává atraktivním pro zákazníky,“ vysvětlují ve společném prohlášení nájemníci.

Lidé si ale mohou prostě jen prohlédnout samotnou pasáž, která se nachází přímo v centru Prahy. Je charakteristická klenutými stropy, oblouky a propracovanými detaily. Ty mají evokovat bohatou historii šlechtického rodu Hrzánů z Harasova, který obýval palác. Pasáž vznikla v období, kdy se paláce v Praze propojovaly, díky tomu se po městě lépe a rychleji pohybovalo. Současná podoba budovy vznikla po přestavbě ve stylu vrcholného baroka v osmnáctém století.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zajímavostí je, že na začátku století dvacátého tady provozovali textilní velkoobchod rodiče spisovatele Franze Kafky Hermann a Julie Kafkovi. Palác odkoupil velkoobchodník s luxusními látkami František Stadler, který tu podnik provozoval až do druhé světové války. Stadler se svojí ženou válku nepřežil, oba skončili v koncentračním táboře, syna Jana zachránilo to, že byl studijně ve Švýcarsku. Ani tomu ale po návratu do vlasti nepřálo štěstí, Palác Hrzánů z Harasova znárodnili komunisté. Zpět ho dostal až v devadesátých letech, ovšem v žalostném stavu. Dnes je Jan Stadler po smrti, pražskou památku ovšem odkázal do rukou nadace.

Teď ji čeká ještě to nejzásadnější, a sice samotná rekonstrukce paláce. Ta se nyní připravuje a projekt posuzují památkáři. Než na nákladnou rekonstrukci dojde, mělo by to v pasáži žít designem.

V pražských Radlicích vyroste největší bytový dům ze dřeva. Nabídne prémiové bydlení v malých bytech

Dřevo bude fyzicky přítomné i v interiérech. Kromě toho půjde o energeticky úsporné bydlení, které ušetří stovky tun oxidu uhličitého.

Eliška NováEliška Nová

Dřevák

Foto: Skanska

Skanska začne příští rok stavět svůj první bytový dům ze dřeva

0Zobrazit komentáře

Před časem oznámila společnost Skanska záměr postavit v Česku svoji první dřevostavbu. Takzvaný Dřevák se má nyní začít budovat a developerská společnost pouští do prodeje první byty. Dřevo se tak přibližuje blíž do centra metropole. Dům totiž vyroste v Radlicích.

V Česku pořád platí poměrně přísné protipožární normy, které ze dřeva dovolují stavět do dvanácti metrů požární výšky. To znamená de facto čtyři patra. Takové výšky dosáhl nyní dokončený projekt Timber Praha, což je rovněž dřevostavba, ale od konkurenční společnosti UBM a nachází se v Řeporyjích. Dřevák bude mít vyšší počet bytů, a to 76 oproti 62. Má se tak stát zatím největším bytovým domem ze dřeva v Česku.

Dřevák navrhl architekt Matyáš Cigler z architektonického studia Cigler architekti, který je velkým propagátorem dřevostaveb. Pro Skansku stvořil budovu, která využívá dřevěné CLT desky nejen jako pohledový materiál, ale i jako součást nosné konstrukce. Ty mají podle developera nahradit až polovinu potřebného objemu betonu.

V konečném součtu to znamená o třetinu nižší zátěž oxidem uhličitým než u klasické výstavby. V konkrétních číslech je to úspora zhruba 560 tun CO2. Dalších 1 400 tun oxidu uhličitého má dům ve dřevě uchovat po dobu svojí životnosti. Celý ze dřeva ale projekt není, bude stát na železobetonové monolitické podnoži.

Stavba má mít nejlepší možnou energetickou účinnost, které dosáhne díky zateplení, izolačním trojsklům v dřevěných oknech a jsou tu i exteriérové žaluzie a centrální rekuperace. „V létě to znamená přirozené snižování vnitřní teploty až o sedm stupňů Celsia, v zimě snížení spotřeby na vytápění. Rekuperace zajišťuje čerstvý vzduch při úspoře až osmdesát procent tepelných ztrát větráním,“ popisuje Skanska. Dřevák bude vybaven také fotovoltaickými panely na střechách. Fototermické panely spolu s teplem, které vzniká při recyklaci šedé vody, pak mají předehřívat teplou vodu.

Šedá voda, tedy přečištěná odpadní voda, bude sloužit ke splachování WC. Veškerá technologie v domě má znamenat úsporu pitné vody až o 44 procent, což je zhruba 48,5 litru na obyvatele denně. Dřevěný dům má stejně tak hospodařit s vodou, která spadne při dešti. Ze zelených střech bude stékat a hromadit se v akumulačních nádržích, počítá se rovněž s použitím poldrů, které patří k opatřením na zadržování vody v krajině. To všechno má přispět ke zlepšení místního mikroklimatu.

Skanska chce svůj první dřevěný bytový dům začít stavět v první polovině roku 2025 s termínem dokončení na začátku roku 2027. Půjde o polootevřený vnitroblok, vedle kterého vzniknou dvě klasické budovy. V nich bude dalších 101 bytů. Celý projekt dostal název D.O.K.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dřevák počítá s menšími bytovými jednotkami, většina je tedy 1+kk nebo 2+kk. Pouze jeden byt je o jednu místnost větší, tedy 3+kk. „Dřevák má být městským bydlením především pro jednotlivce a páry, abychom vyhověli rostoucí poptávce po menších bytech,“ uvádí ředitel obchodního oddělení Skansky Lukáš Maděra s tím, že právě menší byty tvoří přes sedmdesát procent celkových prodejů na pražském trhu. Větší byty mají nabídnout dvě konvenční budovy.

Projekt má patřit do sekce prémiového bydlení, to znamená například bezpečnostní vstupní dveře, interiérové bezfalcové dveře o výšce až 210 centimetrů, uvnitř je lepená dřevěná podlaha s vytápěním nebo systém Smart Home. Některé byty budou mít rovněž k dispozici lodžii, předzahrádku či terasu.

Počítá se se sklepy, garážovými stáními, kolárnou a kočárkárnou a místností pro mytí kol či psů. V poloveřejném vnitrobloku vznikne altán s místy k sezení, budou tu lavičky i dětské hřiště. „Dřevák je pro ty, kterým voní dřevo a svým způsobem života chtějí odpovědně přistupovat k řešení globálních problémů,“ dodává k tomu architekt Jakub Cigler.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox