Ztrátová investiční platforma Fondee našla kupce. Plně přechází pod skupinu Direct

Direct zakladatele Pavla Řeháka tímto krokem rozšiřuje finanční služby na českém a polském trhu a vstupuje na Slovensko.

Peter BrejčákPeter Brejčák

Direct, Fondee

Foto: Direct

Pavel Řehák z Directu, Eva Hlavsová a Jan Hlavsa z Fondee

0Zobrazit komentáře

Skupina Direct koupila investiční platformu Fondee, která má asi 16 tisíc klientů a je ztrátová. Podle svého vyjádření tak pokračuje v rozšiřování finančních služeb na českém a polském trhu a prostřednictvím Fondee vstupuje také na trh slovenský. Obchod ještě podléhá schválení Českou národní bankou, pro klienty platformy se ale z uživatelského hlediska nic nemění a nadále má fungovat pod vedením svých spoluzakladatelů Jana a Evy Hlavsových.

Do skupiny Direct patří kromě stejnojmenné pojišťovny také prodejce a servis aut Direct auto a společnost Fidoo, která nabízí finanční služby pro malé a střední podnikatele. „Fondee bude čtvrtým pilířem, na kterém naši budoucnost budeme stavět,“ řekl serveru Seznam Zprávy Pavel Řehák, zakladatel společnosti Vigo Investments, která finančně stojí za skupinou Direct. Řehák nedávno skupinu otevřel investorům a obratově míří na 19 miliard.

Fondee nabízí lidem možnost vkládat peníze do portfolií zaměřených na akcie a dluhopisy, manželé Eva a Jan Hlavsovi jej založili poté, co se před sedmi lety přestěhovali zpátky do Česka z Londýna, kde nabírali zkušenosti v práci pro globální banky. Kromě nich firmu od loňska vlastnil také podílník Tarpan Capital, spolupracovník Štěpán Pudlák, J&T Banka, která do startupu investovala v roce 2020, a také společnost Oaktree invest.

Podle nedávno publikované finanční závěrky Fondee loni meziročně zvýšilo výnosy o čtvrtinu na 5,6 milionu korun, zároveň o čtyřicet procent snížilo svou ztrátu z 21 milionů na 12,4 milionu. „Loňský rok byl prvním, ve kterém se začala otáčet nepříznivá situace na finančních trzích,“ komentoval to Hlavsa. Do zisku by se podle Řeháka firma mohla dostat v prvním čtvrtletí příštího roku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jaká je cena aktuální transakce, nechtěla ani jedna ze stran komentovat. „Akvizicí se Fondee dostává do další životní fáze. Má za sebou sedm startupových let, během nichž se nám podařilo etablovat na trhu s investováním do ETF fondů a rozrůst se na více než šestnáct tisíc klientů a další dva zahraniční trhy,“ říká Hlavsa.

Samotní zakladatelé ve firmě dál zůstanou. „Teď dozrál čas na to Fondee propojit s kapitálově silným hráčem, který dopomůže naplnit náš společný záměr učinit z investování do ETF jeden z nejpopulárnějších způsobů investování,“ doplnil.

revolut10

Přečtěte si takéRevolut leze do zelí Portu a spol. Nabízí automatické investováníRevolut leze do zelí Portu a spol. a rozjíždí automatické investování. Porovnali jsme, co se v Česku nabízí

ČNB letos v červenci uložila investiční platformě pokutu 900 tisíc korun za pochybení při poskytování služeb zákazníkům. V rozkladu původního rozhodnutí snížila sankci na polovinu původní výše. Fondee se chyb dopustilo ve druhé polovině roku 2021 a v roce 2022. Firma uvedla, že se chce proti rozhodnutí bránit u Soudního dvora EU.

Direct vznikl v roce 2014 dohodou o převodu sta procent akcií pojišťovny Triglav. Do skupiny spadá Direct pojišťovna, Direct auto, Direct nadace, leasingová společnost Birne a systém pro správu firemních výdajů Fidoo. Financování skupiny zajišťuje Vigo Investments, investiční společnost Pavla Řeháka, kterou založil v roce 2013. Skupina dosud působila v Česku a Polsku, její celkové příjmy přesáhly za rok 2023 osm miliard korun.

S přispěním ČTK

Shopsys, Reservio, Smartsupp, Survio. Firmy se stejnými investory v zádech formují nový holding

Společnosti již dříve podpořily fondy Reflex Capital Ondřeje Fryce a Novira Capital Víta Vrby. Roční obrat skupiny se pohybuje pod 300 miliony korun.

Peter BrejčákPeter Brejčák

abugo-1920pxoldrichhrb-5

Foto: Abugo

Matěj Kapošváry (Shopsys), Vladimír Šandera (Smartsupp), Petr Svoboda (Shopsys), Ondřej Coufalík (Survio) a Boris Bošiak (Reservio)

0Zobrazit komentáře

Tvůrce e-commerce platformy Shopsys, online rezervační systém Reservio, poskytovatel live chatu a chatbotů Smartsupp, nástroj na tvorbu dotazníků Survio. Jedna ostravská a tři brněnské společnosti donedávna působily zcela samostatně, kromě zaměření na firemní zákazníky měly částečně společné jen investory. Teď ale své síly spojují. V nově vzniklé skupině Abugo chtějí maximálně zjednodušit online nakupování.

Celkový roční obrat nového holdingu má být těsně pod hranicí 300 milionů korun, 100 milionů z toho loni udělal Shopsys. Do budoucna se skupina plánuje rozšířit také o další podobně zaměřené společnosti.

„Kromě jednotné vize zjednodušovat svět nakupování máme všichni v krvi i důraz na udržitelnost růstu prostřednictvím inovací. Vnímáme to jako základ pro budoucí akvizice a růst skupiny o další produktové firmy,“ komentuje Petr Svoboda, zakladatel Shopsysu.

Právě Svoboda usedl do židle ředitele Abuga, v němž je také akcionářem vedle všech původních vlastníků jednotlivých společností. Při vzniku skupiny nedošlo k vyplacení žádného z původních podílníků. „Podíly jsou přerozděleny podle dosavadních podílů a velikostí firem,“ komentuje Svoboda, který konkrétní výše jednotlivých podílů ale prozrazovat nechce.

abugo-1920pxoldrichhrb-12

Foto: Abugo

Petr Svoboda, zakladatel Shopsysu a ředitel skupiny Abugo

Doplňuje ale, že po institucionálních investorech je on sám největším, byť minoritním akcionářem. „Shopsys a Smartsupp jsou podobně velké a valuované firmy, za nimi je Survio s Reserviem. Tomu jsou pak úměrné podíly původních akcionářů. V budoucnu se ale budou přehodnocovat i podle výkonu jednotlivých firem,“ přibližuje Svoboda.

Řízení podniků má nadále zůstat v decentralizovaném režimu se stávajícími managementy. „Strategie ale bude jednotná. Pozitivní dopad si slibujeme i ve vztahu k současným klientům – ti budou moci čerpat z širšího spektra produktů a odborných znalostí celé skupiny,“ vysvětluje Svoboda, jenž kromě Shopsysu před lety rozběhl také startup Convertim, letos jej pak začlenil právě pod Shopsys. Další z akvizic byla agentura Sounds Good.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Právě zkušenosti Shopsysu s akvizicemi rozpohybovaly vznik skupiny Abugo. Jednotlivé firmy spojují také investoři – do Shopsysu a do Smartsuppu před lety investoval mimo jiné Reflex Capital zakladatele Ondřeje Fryce, naproti tomu v Reserviu a Surviu drží podíl fond Novira Capital podnikatele Víta Vrby. Ten je také spoluvlastníkem Smartsuppu.

„Je to projekt, kde dáváme více SaaS projektů navázaných na e-commerce dohromady, vidíme hodně synergií. Investorsky se v tom potkáváme s Vítem Vrbou, se kterým se známe z Webnodu (Reflex byl investorem a Vrba zakladatelem, v roce 2020 startup exitoval za více než miliardu – pozn. red.) a společně nám to velmi dobře funguje. Petr Svoboda jako nový šéf je výjimečně schopný podnikatel a jako řediteli skupiny mu zcela věřím,“ komentuje pro CzechCrunch Fryc.

Dle svých vyjádření aktuálně investoři do skupiny nové finance nevkládali, protože jsou všechny firmy rostoucí a ziskové. Další prostředky ale mohou Reflex a Novira poskytnout například pro případné budoucí akvizice.

Co jednotlivé firmy dělají

  • Reservio vzniklo v roce 2013, se svým rezervačním systémem expandovalo do 130 zemí, v nichž má zpracovávat přes patnáct milionů objednávek od více než 2,5 milionu klientů. Letos spustilo také pokladní systém a nově zavádí ve 35 zemích i platební služby.
  • Smartsupp je poskytovatelem live chatu, chatbotů a AI řešení. Využívá ho více než 100 tisíc e-commerce obchodníků po celém světě. Nedávno představil nový produkt nazvaný Mira AI, takzvaného shopping asistenta, který doporučuje produkty, má zjednodušit zákaznickou podporu a online nakupování.
  • Survio se globálně specializuje na tvorbu a analýzu online dotazníků. Po dvanácti letech na trhu registruje pět milionů uživatelů a pochvaluje si zkušenosti s integrací umělé inteligence do produktů – pro zákazníky vyvinul novou platformu sběru dat a tvorbu dotazníků pomocí AI.
  • Shopsys je jedničkou českého trhu v tvorbě velkých e-shopů na míru, během dvaceti let na trhu realizoval přes 900 projektů. Díky akvizici agentury Sounds Good, která e-shopy vyvíjí na globální platformě Shopify, si tak rozšířil tržní záběr o střední segment.