Zuckerberg je mimo, Musk chce obdiv. Známá novinářka připomíná, že problém Silicon Valley je v lidech
Kara Swisher sleduje moc, peníze a lidi v proslulé Bay Area už tři desetiletí. Reportérka teď léta pozorování proměnila v knihu, která asi nepřekvapí.
Americká technologická novinářka Kara Swisherová napsala knihu, v níž chce odhalit pikantnosti Silicon Valley
Kara Swisherová je v Silicon Valley legendou. Americká novinářka už desítky let píše o lidech kalifornského údolí, kteří určují nejen podobu současného digitálního světa. S byznysovými vizionáři dlouho sdílela názor, že technologie mohou zachránit svět, po dlouhém čase uvnitř světa excentrických startupistů to už ale vidí jinak. „Je to o lásce, která skončila špatně,“ říká o vztahu k Silicon Valley a své nové knize Burn Book pro The Guardian. A stejně jako námět o pokažené lásce i příběh vizionářských miliardářů v podání Swisherové působí jako příběh ohraný, ale stále hodnotný.
O nejbohatších lidech z kalifornského Silicon Valley a o tom, co dělají se svým jměním a mocí, píše Swisherová už bezmála tři dekády, během kterých prošla deníky, jako je Washington Post, Wall Street Journal nebo New York Times. „Její psaní vždy zachovávalo křehkou rovnováhu mezi zasvěcenými znalostmi a kousavou neuctivostí. Nyní však zvítězila její obrazotvorná stránka,“ popisuje John Harris v The Guardian nové memoáry Swisherové. Ta aktuálně působí v magazínu New York, který nedávno publikoval ukázku jejího nového počinu s názvem Burn Book.
Dvě anglická slůvka v názvu knihy, která v USA vyšla na konci února, odkazují na film Protivný sprostý holky z roku 2004 s herečkou Lindsay Lohan v hlavní roli, kde si jedna z postav – amerických středoškolských studentek – vedla podrobný deník různých pomluv, drbů a pikantností zvaný právě Burn Book.
Do toho svého si toho Swisherová zaznamenala hodně. Gates, Jobs, Bezos, Zuckerberg… na zhruba třech stech stranách nové knihy se s trochou nadsázky objeví asi každý byznysmen, který se člověku vybaví, když se řekne Silicon Valley. Swisherová vykresluje portréty mužů, z nichž někteří do důsledku přemítají nad následky svých rozhodnutí a chápou, že mají velkou odpovědnost, protože jejich produkty nevyhnutelně ovlivňují podobu světa. Všichni ale z popisu tak kladně nevycházejí.