Za pivem na Vysočinu. Zlatý mok se tady točí kolem spisovatele Bohumila Hrabala

Pivovar v Polné, kde prožil kus svého dětství Bohumil Hrabal, si vysloužil ocenění Křišťálový špendlík. V regionu pozornost poutají i Dalešice.

Pivovar Polná

Foto: Křišťálový špendlík

Majitel Měšťanského pivovaru Polná Ladislav Pártl

0Zobrazit komentáře

Manželé Marie a Ladislav Pártlovi otevřeli čerstvě oceněný Měšťanský pivovar Polná v září roku 2019. Objektu přitom původně hrozila demolice. Po rekonstrukci noví majitelé interiér vyzdobili starými polenskými pivními lahvemi, knížkami Bohumila Hrabala i fotografiemi z jeho dětství. A pivovar mohl po desítkách let, kdy byl mimo provoz, opět ožít.

Kromě restaurace zde manželé Pártlovi vybudovali také penzion s wellness a na místě pořádají různé kulturní akce, například divadelní představení, populární cyklus Listování nebo kvízové večery. „Naše motto je: Vše, co děláš srdcem, přináší spokojenost všem! A to je hlavní důvod našeho úspěchu,“ popisuje majitel Ladislav Pártl, který občas v restauraci zaskakuje i jako číšník.

Současní majitelé pivovaru mu plánují navrátit jeho původní poslání, kterým není nic jiného než vaření piva. Plány bohužel zpomalila pandemie a nyní je stále hatí současná nestabilní situace ve světě. „V našich snech jsme postoupili alespoň částečně. Malé wellness je již v provozu, finskou saunu, masáže i vířivku mohou využít nejen hosté našeho penzionu, ale také veřejnost. Stále ale plánujeme vařit i pivo a věřím, že jednou to přijde,“ doplňuje majitel.

Cenu Křišťálový špendlík českým podnikům z oboru gastronomie udělila společnost Google. Získalo ji deset míst, která dostala od svých zákazníků nejlepší hodnocení na Google Mapách. Ocenění oslavila už pražská restaurace Vallmo, ostravské bistro Pelmeški nebo liberecká Sagarmatha.

Pivovar Polná

Foto: Křišťálový špendlík

Interiér restaurace zdobí fotografie i knížky Bohumila Hrabala

„Cenu sice předává Google, ale ve skutečnosti je to ocenění od uživatelů, kterým se v pivovaru líbilo, a proto také zanechali v Mapách a ve Vyhledávání obrovské množství pozitivních recenzí. Google svými nástroji a produkty pomáhá malým podnikatelům růst, aby dokázali plně využít výhod a příležitostí digitální doby. Pivovar v Polné je toho krásným příkladem,” říká tisková mluvčí Googlu v České republice Iva Fialová.

Polenský pivovar není jediný, který je na Vysočině spojený se známým českým spisovatelem. Další stojí v Dalešicích a proslul tím, že v něm režisér Jiří Menzel natočil film Postřižiny podle Hrabalova románu. Vůně sladu se z něj začala linout v roce 2002 po tom, co dlouhou dobu – podobně jako pivovar v Polné – chátral.

V roce 1999 se dostal do rukou nových majitelů, kteří ho obnovili ve spolupráci s architektem Petrem Řehořkou. Právě ten se podílel také na rekonstrukci pivovaru manželů Pártlových. Dnes se v dalešickém pivovaru vaří pivo v jiných prostorách, než tomu bylo v minulých stoletích. Původní pivovar se totiž proměnil na pivní muzeum.

Při návštěvě kraje na pomezí Čech a Moravy se tak nabízí podniknout putování s rázem příběhů Bohumila Hrabala. Z Polné je to Dalešic 55 kilometrů. Osvěžení čeká na obou stranách, takže nezáleží na tom, z jaké to objevitel pivovarské architektury na Vysočině vezme.

Dalešice

Foto: Pivovar Dalešice

Na Vysočině je Bohumilem Hrabalem spojený také pivovar v Dalešicích

Diskuze (0)

Novinka

Anonym