Kontroverzní internetový podnikatel a bývalý miliardář Kim Dotcom chystá nový startup

Portrait Session with MEGA Limited Executives

AUCKLAND, NEW ZEALAND – APRIL 26: (EXCLUSIVE COVERAGE) MEGA Limited founder, Kim Dotcom poses during a portrait session at the Dotcom Mansion on April 26, 2013 in Auckland, New Zealand. MEGA Limited this year launched cloud storage service ‚Mega.co.nz‘, the successor to the controversial file sharing service ‚Megaupload.com‘ shut down by the US Department of Justice in January 2012. (Photo by Hannah Johnston/Getty Images)

0Zobrazit komentáře

Kim Dotcom je známý svým megalomanstvím a z tohoto slova vycházel i jeho první a zatím největší business Megaupload – úložiště souborů sídlící v Hong Kongu s ročním příjmem přes 4,2 miliardy korun, které používalo na 80 milionů uživatelů měsíčně. Díky porušování autorských práv byly ale veškeré finanční prostředky Kima zmraženy a služba zanikla.

Po propuštění z několikaměsíční vazby a zabavení většiny majetku se mu podařilo vstát z mrtvých a postupně spustit alternativní úložiště Mega, které slibovalo neprolomitelné šifrování souborů a naprostou anonymitu. A možná by u toho i zůstalo, kdyby se díky komercionalizaci služby nedostali do vedení další lidé, kteří stáhli projekt ke dnu.

video_page-850×468

Přečtěte si takéKim Dotcom vypustil MegaChat, anonymního zabijáka SkypuKim Dotcom vypustil MegaChat, anonymního zabijáka Skypu

Podle Kima to byl konkrétně čínský investor Bill Liu, kterému později díky multimilionovému podvodu zabavila veškerý majetek (včetně podílu a přístupu k Mega) vláda Nového Zélandu. A protože díky tomu už nemohl Kim věřit, že je jeho původně založená služba opravdu anonymní a uživatelé nejsou vládou sledováni, snažil se od ní distancovat.

Megaupload

Poslední podoba Megaupload.com

V několika prohlášeních a rozhovoru pro Wired dopodrobna vysvětlil problémy, které v Mega nastaly a oznámil, že z projektu odchází. Mega jakékoliv spojení s vládou nebo sledováním logicky popřelo a dodalo, že Dotcom není součástí projektu už po delší dobu. Důvodem pro odchod byly problémy s tokem peněz, protože díky legislativě muselo mít Mega účet na Paypalu propojený s americkou bankou a díky sporu s americkou vládou, který se táhl od roku 2012, byly zmraženy i tyto účty.

Co tedy bude dál?

Kim sám sdělil, že největším problémem všech jeho projektů byla snaha o zisk. Protože jakékoliv finance, které putují směrem od zákazníků jsou vidět a může je někdo potenciálně zastavit. Proto by jeho další projekt měl být neziskový a tím zůstat zcela anonymní a zabezpečený.

Součástí nového projektu by stejně jako u Mega mělo být šifrované datové cloud úložiště a chatovací a e-mailová služba – to vše zdarma. Funding projektu by měl fungovat na stejném principu jako třeba Wikipedie. Jednou nebo několikrát za rok lze zaslat dobrovolný příspěvek, pravděpodobně přes některou z anonymnějších možností plateb (bitcoin).

Do projektu nevstoupí žádný investor, partner ani částečný podílník. Bude to one-man-show.

Přímo Kimovi se budeme věnovat již brzy ve speciálním článku …

Foto: Hannah Johnston/Getty Images